Darba aizsardzība uzņēmumā – tā nav tikai formalitāte
Bieži vien jo īpaši mazo uzņēmumu īpašnieki domā, ka darba aizsardzība uzņēmumā ir tikai kārtējā formalitāte. Galvenais ir, lai darbinieki ir parakstījušies ievadapmācības un darba aizsardzības instruktāžas darba vietā žurnālos, un ar to būs izpildītas minimālās prasības darba aizsardzībā. Patiesībā darba aizsardzības sistēmas izveidošana uzņēmumā ir nepieciešama tādēļ, lai pasargātu darbiniekus no iespējamiem nelaimes gadījumiem un uzņēmumu no nepatīkamiem brīžiem, kas ir saistīti ar procesiem, ar kuriem darba devējam būs jāsaskaras pēc tam, kad viņa darbinieks darba vietā būs guvis traumu, kā arī finansiālajiem zaudējumiem, jo sodi par darba drošības neievērošanu nebūt nav mazi. Ikvienam uzņēmumam, lai cik liels vai mazs tas būtu, ir jāsaprot, cik svarīgi ir izveidot darba drošības sistēmu uzņēmumā. Bieži vien uzņēmuma vadītājam var maldīgi šķist, ka viņa uzņēmumā darba vide ir droša un ar darbinieku nekas slikts atgadīties nevar, bet pat ofisa darbinieki, kuri ikdienu pavada pie datora, var gūt nopietnas traumas, veicot savus darba pienākumus.
Ar ko sākt?
Saskaņā ar Darba aizsardzības likumu, darba aizsardzības sistēmai ir jābūt izveidotai pilnīgi jebkurā uzņēmumā neatkarīgi no uzņēmuma nozares, lieluma un darbinieku skaita. Tas nozīme, ka darba aizsardzības sistēmai ir jābūt pat tādā gadījuma, ja uzņēmumā strādā tikai viens darbinieks. Ja uzņēmums vēlas ieviest savā uzņēmumā darba aizsardzības sistēmu, ir jāsaprot, vai nozare, kurā uzņēmums darbojas, tiek klasificēta kā bīstamā vai nebīstamā nozare. Bīstamās nozares nosaka MK noteikumi Nr. 99, visiem uzņēmumiem, kas darbojas šo noteikumu minētajās nozarēs, darba aizsardzības sistēma ir jāievieš un jāuztur kompetentai institūcijai, tas nozīmē, ka uzņēmumiem, kas darbojas šajās nozarēs, ir obligāti jāpiesaista profesionāli darba aizsardzības speciālisti, kuru kompetence atbilst Ministru kabineta noteikumiem. Ja uzņēmums darbojas nebīstamajā nozarē un tajā strādā līdz 10 darbiniekiem, uzņēmuma vadītājs var apgūt 60 stundu pamatlīmeņa apmācības darba aizsardzībā un uzturēt sava uzņēmuma darba aizsardzības sistēmu pats.
Drošas darba vides uzraudzība ir nepārtraukts process
Ja uzņēmuma vadītājs ir nolēmis izveidot un uzturēt darba aizsardzības sistēmu uzņēmumā paša spēkiem, ir jāņem vērā, ka darba vides uzraudzība ir nepārtraukts process. Pirmais solis darba drošības sistēmas izveidē ir sākt ar darba vides iekšējās uzraudzības plānošanu – nosakot nepieciešamos resursus un atbildīgās personas. Pēc tam ir rūpīgi jāveic darba vides risku novērtējums, šis posms ir jāveic ļoti rūpīgi, jo, balstoties uz darba vides risku novērtējumu, tiks izveidots darba aizsardzības pasākumu plāns. Plāna sastādīšanas mērķis ir noteikt konkrētus pasākumus, kas ir jāizdara, lai mazinātu konstatētos darba vides riskus, un noteikt termiņus, kad šie riski ir jānovērš. Pēc šo dokumentu izstrādāšanas ir jāveic visu darbinieku informēšana par darba vides riskiem, jāveic darbinieku apmācības un instruktāža darba aizsardzības jautājumos, individuālo aizsardzības līdzekļu nodrošināšana, obligāto veselības pārbaužu organizēšana un citi pasākumi, kas noteikti darba aizsardzības pasākumu plānā. Darba vides risku novērtējums ir jāveic ne retāk kā reizi gadā, un pēc risku novērtēšanas ir jāizveido jauns darba aizsardzības pasākumu plāns. Uzņēmuma vadītājam ir jāsaprot, ka viņam darba aizsardzības sistēma ir nemitīgi jāuzlabo un jāpapildina, lai samazinātu darbinieku risku gūt traumas, pildot savus tiešos darba pienākumus.
Diemžēl statistika Latvijā nav iepriecinoša, ik gadu Latvijā notiek vidēji 1700–2000 nelaimes gadījumu darbā, kā arī katru gadu tiek reģistrēti ap 1100–1300 jaunu arodsaslimstības gadījumu, tādēļ SIA Medkos iesaka neuztver vieglprātīgi darba aizsardzības sistēmas izveidi uzņēmumā un uzticēt to profesionāļiem. Mēs parūpēsimies par drošu darba vidi jūsu uzņēmumā, lai jūsu darbinieki varētu produktīvi strādāt.
Vairāk info: https://www.medkos.lv/#Pardarbadrosibu