Triku skrejriteņi – kā izvēlēties?
Aktivitātes svaigā gaisā ir labākais brīvā laika pavadīšanas veids gan pieaugušajiem, gan bērniem. Pozitīvi, ka šāda veida veselīga dzīvesveida piekopšana gadu gaitā kļūst arvien populārāka. Ne pēdējā loma tam ir pilsētas infrastruktūras attīstībai – jauniem pastaigu parkiem, skeitparkiem, sporta un spēļu laukumiem utt.
Viens no samērā jauniem, taču jau ļoti populāriem sportošanas veidiem ir braukšana ar triku skrejriteņiem. Atšķirībā no parastajiem tie domāti daudz ekstrēmākai un līdz ar to aizraujošākai braukšanai – palēcieniem, straujai bremzēšanai un pagriezieniem pirms šķēršļiem, šo šķēršļu pārvarēšanai un cita veida trikiem. Turklāt tāds aktīvās pārvietošanās veids ir piemērots ne tikai bērniem un pusaudžiem, bet arī pieaugušajiem. Ja arī jūs aizdomājieties par skrejriteņa iegādi jaunās pavasara-vasaras sezonas sākumā, mēs pastāstīsim, kam vajadzētu pievērst uzmanību, lai izvēlētos modeli, kas kalpos ne vienu vien sezonu, palīdzēs samazināt traumu risku, ātrāk apgūt braukšanas un manevrēšanas pamatus iesācējiem, kā arī panākt maksimālu ātrumu un triku daudzveidību lietpratējiem.
Izvēlamies savam augumam atbilstošāko
Skrejriteņu izmēri atšķiras. Lai braukšana būtu maksimāli ērta un droša, svarīgi sastatīt tos ar konkrēta lietotāja augumu.
Pirmkārt, jāpievērš cieša uzmanība stūres augstumam, jo atšķirībā no parastajiem skrejriteņiem, triku modeļiem to nevar regulēt. Ideāli, ja stūre atradīsies aptuveni lietotāja vidukļa rajonā. Tas nozīmē, ka cilvēkiem augumā līdz 150 cm stūres augstumam jābūt ap 41–50 cm, lietotājiem no 151 līdz 170 cm – 51–60 cm , augstākiem par 170 cm – virs 61 cm. Taču augstums zināmā mērā ir saistīts arī ar braukšanas stilu. Ja tuvāka jums ir ielu braukšana (pa pilsētas ietvēm), labāk izvēlēties nedaudz augstāku stūri par norādīto, ja mīlat vizināties parkā – nedaudz zemāku. Kas attiecas uz stūres platumu – tam aptuveni jāsakrīt ar braucēja plecu platumu.
Pamatnes jeb dekas izmēri ir atkarīgi no lietotāja apavu izmēra un iecienītākā braukšanas stila. Lai noteiktu nepieciešamo platumu, abas kājas jānoliek uz dekas 45 grādu leņķī. Pamatne ir piemērota, ja papēdis un pirkstgali pārsniedz tās malu ne vairāk par 5 cm. Jāņem vērā, ka ar platākām pamatnēm vieglāk braukāt pa ielām, tādi skrejriteņi ir stabilāki. Savukārt šaurāka deka ļaus tehniskāk izpildīt trikus.
Novērtējam konstrukciju
Triku skrejriteņa galvenā atšķirība no klasiskajiem modeļiem ir monolīta konstrukcija ar pastiprinājuma elementiem. Tātad tas nav saliekams. Ja transportēšanas un uzglabāšanas ziņā tas ir neliels trūkums, tad visā pārējā tikai priekšrocība – konstrukcija ir izturīgāka un paredzēta daudz intensīvākai slodzei (kuras triku laikā netrūkst).
Kādiem tehniskiem parametriem vajadzētu pievērst uzmanību, lai skrejritenis kalpotu ilgāk, brauktu ātrāk un laidenāk?
Stūre. Tiek pakļauta milzīgām slodzēm, tādēļ kalpos ilgāk, ja būs izpildīta no hroma-molibdēna sakausējuma, tērauda, titāna. Turklāt stūres no vairākām komponentēm, kas nodrošina papildus balstu (piemēram, bat-wing veida), ir izturīgākas par divkomponentu (T-veida). Gumijotas uzlikas uz rokturiem ir priekšrocība, jo neļaus rokām slīdēt.
Disku materiāls. Diski tiek izgatavoti no plastmasas un alumīnija. Pirmie ir vieglāki, taču mazāk izturīgi. Alumīnija diski kalpos ilgāk un, pateicoties lielākam svaram, ļaus uzņemt lielāku ātrumu. Atšķiras arī disku forma – tie mēdz būt spieķu un monolītie. Braukšanu tas būtiski neietekmē un drīzāk ir gaumes jautājums.
Kompresijas sistēma – mehānisms, kas savieno stūri ar dakšu un atbild par to, lai stūre cieši fiksētos un nesvārstītos. Par visdrošāko sistēmu tiek uzskatīta SCS, kas ir īpašā cieņā aizrautīgiem braucējiem-lietpratējiem. Tā ir izturīgākā un smagākā. Par augsti kvalitatīvām tiek uzskatītas arī HIC un ICS sistēmas, pēdējā no tām ir lētāka. Ja esat iesācējs, racionāla izvēle ir skrejritenis ar vienkāršāku un arī lētāko kompresijas sistēmu – vītņu.
Gultņi. Parametrs, ko nekādā gadījumā nevajadzētu atstāt bez uzmanības. Tieši no tā būs atkarīgs, cik efektīvi skrejritenis uzņems ātrumu un noturēs to, kā arī klusi un laideni ripos. Tādēļ uz šī konstrukcijas elementa ieteicams netaupīt, izvēloties augstākas klases gultņus: Abec-5, Abec-7 vai Abec-9.
Pamatne jeb deka. Par kvalitatīvām tiek uzskatītas alumīnija dekas. Pievērsiet uzmanību, lai tai būtu pretslīdēšanas pārklājums, kas nodrošinās labāku saķeri ar kāju un ļaus labāk pārvaldīt skrejriteni triku laikā.
Autors: skrejriteni2
Apsveram savas prasmes
Skrejriteņa izvēlē daudz kas ir atkarīgs arī no Jūsu prasmēm – vai esat iesācējs vai lietpratējs manevrēšanas un triku mākslā. Neaizmirstiet par drošības ekipējumu – aizsargiem un ķiverēm. Atkarībā no iemaņām jāizvēlas jums piemērotākais stūres veids, riteņu diametrs, konstrukcijas svars un, protams, arī skrejriteņa cena.
SVARS. Lielākoties skrejriteņi sver 4 kilogramus. Iesācējiem ir piemērotāki vieglāki modeļi. Mazāks svars ļaus ātrāk un vieglāk apgūt pirmos trikus. Taču nevajadzētu arī dzīties pēc visvieglākā modeļa – neveiksmīga kritiena gadījumā tas var pārlūzt. Optimāls būs svars ap 3 kg. Lietpratējiem ietiecami modeļi ap 4 kg un smagāki. Tie nodrošinās lielāku stabilitāti (īpaši aktuāli, braukājot pa pilsētas ielām) un maksimāli iespējamo ātrumu – profesionāļi novērtēs tādu adrenalīnu.
RITEŅU DIAMETRS. No tā ir atkarīgs ātrums, manevrēšanas iespējas un stabilitāte. Iesācējiem iesaka izvēlēties riteņus ar diametru 100–110 m. Tie nav īpaši ātri, taču stabili un pietiekami viegli pārvaldāmi. Pieredzējušiem braucējiem jāizvēlas no diapazona 110–125 mm robežās. Lielāks ātrums un laba amortizācija jums garantēti.
STŪRES VEIDS. Mēdz būt T-veida, Y-veida un bat-wing stūres. T-veida stūre vislabāk atbilst iesācējiem. Tā ir viegla (attiecīgi vieglāka ir visa skrejriteņa konstrukcija) un maksimāli droša, jo konstrukcijai nav nekādu spraugu, kur griešanās laikā nejauši varētu tikt pirksti. Profesionāļiem ieteicams izvēlēties Y-veida vai bat-wing stūri, kas ļaus pilnvērtīgi pildīt visus iespējamos trikus. Visizturīgākā ir pēdējā no minētajām, taču jārēķinās, ka tā ir arī smagākā. Tās pārvaldīšanai nepieciešama laba fiziskā sagatavotība.
CENA. Ja šosezon plānojat tikai apgūt manevrēšanu un vēlaties tikt pie sava pirmā triku skrejriteņa, diez vai vajadzētu pirkt uzreiz dārgāko modeli. Skaidrs, ka arī profesionāļi vēlas tikt pie kvalitatīva modeļa par saprātīgu cenu. Izvēlēties to jūs varat interneta veikalā 220.lv, jo tieši te skrejriteņi pieejami par izdevīgām cenām. Jūs atradīsiet gan vieglākus un labi manevrējamus modeļus iesācējiem, bērniem un pusaudžiem, gan arī augsti izturīgus savu iemaņu pilnveidošanai. Ienāciet, izvēlieties un sāciet jauno sezonu aktīvi, stilīgi un veselīgi!