10 padomi ģimenei Pasaules Veselības dienā
7. aprīlī visā pasaulē un arī Latvijā tiek atzīmēta Pasaules Veselības diena, šogad uzsverot veselīga dzīves sākuma nozīmi visas dzīves garumā. Gada farmaceite 2024 Irina Korčagina atgādina par profilakses nozīmi, veselīgu paradumu veidošanu no bērnu kājas, piedāvājot 10 noderīgus padomus ikviena vecuma ģimenes locekļa veselībai.
Pasaules Veselības dienu atzīmē par godu Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dibināšanai 1948. gadā, un šogad centrālās PVO vēstījums – “veselīgs sākums, cerību pilna nākotne” – atgādina par mātes un jaundzimušo veselību kā pamatu veselībai visa mūža garumā, ģimeņu un sabiedrības labklājībai. “Šī gada tēma precīzi atgādina par to, cik svarīga ir profilakse, it īpaši attiecībā uz mātes un bērna veselību. Par veselību ir jārūpējas ikdienā, nevis tikai tad, kad jūtamies slikti. Mazu bērnu veselības pamati veidojas ģimenē – ar vecāku piemēru, rūpēm, ģimene ir pirmā un svarīgākā vide, kurā cilvēks apgūst paradumus, attieksmi pret veselību un apgūtais pavada viņu turpmāko dzīvi,” atgādina Irina Korčagina, stāstot par 10 padomiem un ieradumiem, kurus vērts iegaumēt un atgādināt atkal un atkal, lai uzturētu labu veselību ikdienā ikviena vecuma ģimenes loceklim.
1. Rūpējieties par miega kvalitāti!
Labs miegs ir svarīgs visu paaudžu cilvēkiem, sākot ar mazuļiem un beidzot ar senioriem. Miegā organisms gan atpūšas, gan atjaunojas. Lai būtu “izdzīvots” kvalitatīvs miega cikls, jāguļ vismaz 6-9 stundas.
2. Sabalansējiet uzturu!
Noteikti jāpārskata ikdienas ēdienkarte, lai tā nodrošinātu ar visām organismam nepieciešamajām minerālvielām, vitamīniem, šķiedrvielām katru ģimenes locekli. Tas nozīmē, ka uzturā jāiekļauj dārzeņi, augļi, treknas zivis, liesa gaļa, rieksti, sēklas.

Autors: Pexels.com
3. Uzturieties svaigā gaisā un esiet fiziski aktīvi
Tirdzniecības centru apmeklēšana noteikti nav labākā vieta, kur uzturēties ar bērniem. Dodieties ar visu ģimeni āra pie dabas! Vienalga – pastaigā, uz Zoodārzu, izbraukumā ar velosipēdiem vai kā citādi, galvenais, lai esat svaigā gaisā. Bērna organismam vajag skābekli, turklāt tā ir laba iespēja kādu laiku neveltīt uzmanību informācijai viedierīcēs. Ja uzturēšanos laukā varat apvienot ar fiziskajām aktivitātēm, lieliski!
4. Vismaz reizi gadā apmeklējiet ģimenes ārstu!
Pat tad, ja šķiet, ka viss ir kārtībā, ģimenes ārsta apmeklējums būs noderīgs, rūpējoties par veselību profilaktiski. Kardiogramma, arteriālā spiediena mērījums, asins analīzes, tostarp, nosakot D vitamīna un holesterīna līmeni, ļaus laikus pamanīt rādītāju izmaiņas un saprast, vai ir vajadzīgas korekcijas.
5. Ja nepieciešams, ņemiet talkā uztura bagātinātājus
Ja veselības rādītāji ir izvērtēti un ēdienkarte pārskatīta, var secināt, vai organismam nepieciešamas papildu uzturvielas. Ir arī cilvēki, kuru uzturs nav pilnvērtīgs slimības vai citu iemelsu dēļ, vai arī kāds vērtīgs produkts vienkārši negaršo. Analīzes atklās, piemēram, kāda D vitamīna deva būtu jālieto – lielākā, lai sasniegtu optimālu līmeni, vai uzturošā. Ja neizdodas vismaz divas reizes nedēļā ēst treknas zivis, ziemā organismam var noderēt papildu zivju eļļa (vēlams šķidrā formā), jo tā ir vajadzīga ādai, redzei, imūnsistēmas atbalstam, kā arī sirds un asinsvadu sistēmai. Uztura bagātinātāju klāsts ir plašs, tomēr tos nevajadzētu lietot bez ārsta ieteikuma vai farmaceita konsultācijas.

Autors: Pexels.com
6. Izmantojiet vakcinācijas iespējas
Vakcinācija ir vērtīgs un efektīvs profilakses pasākums, kas veicams, atbilstoši vakcinācijas kalendāram un reālai situācijai, piemēram, laikus vakcinējoties pret gripu, ērču encefalītu, pneimokoku, A, B hepatītu, samazinām saslimšanas un komplikāciju risku. Ja ir slimības, no kā varam sevi pasargāt, to būtu prātīgi izmantot.
7. Jaunajiem vecākiem
Atcerieties, ka draugi, radi, paziņas (ja vien nav mediķi) nebūs labākie padomdevēji, jo, kas der vienam, citam var nederēt. Jautājumos par ģimenes veselību ir svarīgi uzticēties profesionāļiem, savukārt vecākiem ir jācenšas palīdzēt bērniem veidot veselīgus ieradumus, pašiem rādot labu piemēru. Pārāk neraizējaties par katru bērna pumpu un iesnām. Nekad nedodiet bērnam uztura bagātinātājus bez konsultācijas ar ārstu vai farmaceitu.
8. Pusaudžu veselībai
Augošam organismam ir svarīgi uzņemt visas nepieciešamās uzturvielas, tāpēc sabalansētam un pilnvērtīgam uzturam būs liela nozīme. Ģimenei jāņem vērā, ka pusaudži mēdz aizrauties ar ātrās ēdināšanas piedāvājumu, gāzētiem, saldinātiem dzērieniem. To ir neiespējami izkontrolēt, kad pusaudzis atrodas ārpus mājas, tāpēc vismaz mājās jācenšas piedāvāt pilnvērtīgu ēdienu, kas ietver augļus, dārzeņus, šķiedrvielas. Svarīgi arī, lai pusaudzis ir fiziski aktīvs, jo sports var līdzsvarot emocionalitāti.
9. Tiem, kam 40+
Ja esat sasnieguši četrdesmit gadu slieksni, mājās noteikti vajadzētu būt tonometram – ierīcei arteriālā asinsspiediena mērīšanai. Asinsspiediens ir regulāri jāuzrauga, lai nepalaistu garām iespējamo hipertensijas (paaugstināts asinsspiediens, kas palielina insulta, infarkta riskus) attīstīšanos, jo pakāpenisku asinsspiediena paaugstināšanos parasti neizjūt.
10. Senioru labsajūtai
Cilvēkiem gados ir svarīgi saglabāt možu garu, tātad – rūpēties par mentālo veselību. Veci cilvēki mēdz būt nomākti, depresīvi, arī fiziskā veselība nereti klibo, ir jāsadzīvo ar hroniskām slimībām. Pievēršot uzmanību mentālajai veselībai – turot sevi pozitīvā emocionālā tonusā, tas pozitīvi atsaucas arī uz fizisko veselību. Ģimenei ir liela loma – gan kliedējot vecā cilvēka vientulības izjūtu, gan neradot konfliktsituācijas un rūpējoties par pozitīvām ziņām.