3 padomi veselīgai sportošanai: Iesaka Latvijas hokeja izlases ārsts Agnis Otvars
Līdz ar jauno mācību gadu lielākā daļa bērnu un jauniešu ir atgriezušies dažādos sporta treniņos. Tā kā sacensību gars un tiekšanās pēc izcila rezultāta ir teju vai iekodēts jauno censoņu DNS, gan paši sportisti, gan viņu vecāki un treneri meklē arvien jaunus veidus, kā sasniegt augstākās panākumu virsotnes. To gan ir ļoti grūti izdarīt, ja paralēli ir jācīnās ar veselības problēmām. Aicinām iepazīties ar mūsu “bronzas puišu” (Latvijas vīriešu hokeja izlases) ārsta Agņa Otvara stāstīto, kā tiek aprūpēti mūsu sportisti, kā arī trim padomiem, kā parūpēties par veselību sportošanas laikā.
1. Veselības stāvokļa “uzpasēšana”
Agnis Otvars stāsta: nevienam nav noslēpums, ka profesionālais sports diemžēl ir traumatisks, tādēļ sporta ārsta uzdevums ir ne tikai “dzēst ugunsgrēkus”, bet arī, balstoties uz statistiku un apkopoto informāciju, domāt par to, kā problēmas novērst pirms tās radušās. Pieredzējušais sporta ārsts zina stāstīt, ka, lai mazinātu hokejistu traumatismu, tiek veikta rūpīga traumu uzskaite un analīze: "Pēc katras spēles mums jānodod pilnīga traumu atskaite. Šie dati tiek izmantoti, lai identificētu riskus un izstrādātu pasākumus to mazināšanai. Pilnīgi visam ir jābūt piefiksētam. Pēc šiem iesniegtajiem datiem tiek vākta nopietna statistika, kuras mērķis ir padarīt hokeju drošāku.”
Profesionālais sports, tostarp hokejs, ir saistīts ar intensīvām fiziskām slodzēm, tādēļ rūpīga veselība stāvokļa monitorēšana ir pamatu pamats. Tam īpaši cītīgi ir jāseko līdzi gadījumos, ja kādā sporta veidā trenējas bērni un jaunieši. Sporta ārsts aicina vecākus veikt dažādas veselības pārbaudes preventīvi, nevis tad, kad rodas problēmas. Par ieteicamajiem izmeklējumiem vislabāk konsultēties ar savu vai bērna ģimenes ārstu. Turklāt ir dažas lietas, kam profesionālajā sportā tiek pievērsta īpaša uzmanība, un, kā uzskata Otvars, to vajadzētu ņemt vērā ikvienam, kuram ikdienā ir intensīva fiziskā slodze. "Profesionālajiem sportistiem ir nepieciešamas plaša spektra medicīniskās pārbaudes pirms sezonas sākuma un arī tās laikā," uzsver ārsts. Viņš norāda, ka īpaši svarīgi ir veikt kompleksos kardiopulmonālos slodzes testus, lai novērtētu sirds un elpošanas sistēmas darbību dažādās slodzēs. Šādi testi sniedz daudz vērtīgas informācijas par sportista fizisko sagatavotību un palīdz pielāgot treniņu procesus individuālajām vajadzībām. Papildus kardiopulmonālajiem testiem, ārsts iesaka veikt arī asins analīzes un ehokardiogrammu. Šīs pārbaudes palīdz noteikt potenciālās veselības problēmas un novērtēt kopējo sirds veselības stāvokli.
2. Fiziskajai slodzei atbilstošs uzturs
Foto: Freepik.com/ master1305
"Uztura loma sportā ir milzīga, tā ir bāze, uz kuras viss tiek būvēts," uzsver pieredzējušais sporta ārsts. Viņš zina stāstīt, ka Latvijas izlases hokejistiem ir izstrādātas detalizētas uztura vadlīnijas, kas nosaka gan kaloriju daudzumu, gan ieteicamos pārtikas produktus. Šī pieeja ļauj nodrošināt sportistus ar visām nepieciešamajām uzturvielām, lai viņi varētu maksimāli efektīvi trenēties un spēlēt. Skaidrs, ka cilvēkam, kurš ikdienā intensīvi sporto, jāuzņem vairāk kaloriju nekā tam, kura dzīvesveids nav tik aktīvs, jo ir nepieciešams kompensēt enerģijas patēriņu. Tas nebūt nenozīmē, ka sportisti var pārtikt no čipsiem un smalkmaizītēm, jo viņiem ir iespēja šīs kalorijas “notērēt”. Uzturam ir jābūt veselīgam, sabalansētam, neaizmirstot olbaltumvielas, kas ir nepieciešamas, lai notiktu muskuļu audu atjaunošanās. Intensīvas slodzes apstākļos ir ieteicams uzņemt 1,2–2 gramu olbaltumvielu uz vienu ķermeņa masas kilogramu dienā.
3. Pozitīvas emocijas
Sports nav iedomājams arī bez plaša spektra emocijām, taču, runājot ar jaunajiem sportistiem, Agnim Otvaram ir kāds īpašs padoms: "Vecāki parasti ļoti vēlas, lai viņu bērni ir tie labākie. Viņu ambīcijas dažkārt var būt pretrunā ar bērna interesēm. Ir svarīgi atrast līdzsvaru starp treniņiem un atpūtu, lai bērns varētu pilnībā attīstīties gan fiziski, gan emocionāli.“ Tāpat pieredzes bagātais sporta ārsts uzsver, ka vecākiem ir izšķiroša loma, palīdzot bērniem tikt galā ar spiedienu un stresu, kas saistīts ar profesionālo sportu. Viņš aicina atklāti komunicēt ar bērnu par viņa vajadzībām un respektēt viņa fiziskās un emocionālās robežas.
Runājot par pozitīvām emocijām, dakteris uzsver, ka ikviens iedrošinājums un atbalsts sportistiem ir svarīgs. Tas ir nozīmīgs gan tiem, kuri ir savu panākumu virsotnē, gan tiem, kuri uz to tiecas. Tieši tādēļ ir būtiski, ka mūsu valstī ir tādi uzņēmumi kā Latvijas zāļu ražotājs “Olpha”, kas atbalsta ne tikai slavas zenītā esošo vīriešu izlasi, bet arī sieviešu hokeju komandu un tās cīņu par panākumiem. Ikviens atbalsts un iedrošinājums sportistam ir kā papildu enerģija!