4 pieprasītākās sociālās prasmes, lai saglabātu konkurētspēju darba tirgū
Līdz ar nozaru straujo attīstību, arī profesionāļiem ir jāpielāgojas darba tirgus vajadzībām, lai saglabātu konkurētspēju. Tehniskās prasmes, protams, ir ļoti svarīgas, taču neskatoties uz mākslīgā intelekta attīstību, automatizāciju un digitalizāciju, sociālās prasmes (“soft skills”) joprojām ir neaizstājamas, jo vadīt procesus vairumā gadījumu nozīmē vadīt cilvēkus. Pagaidu nodarbinātības un personāla atlases uzņēmums "Biuro" ir apkopojis četras galvenās prasmes, kuras augstu novērtē personālā atlases speciālisti.
1. Kāpēc tieši tā, nevis citādāk?
Sistemātiskums un noteiktas kārtības ievērošana ir ilgtermiņa panākumu kritēriji, bet svarīgi saprast, kāpēc uzdevumi tiek darīti noteiktā veidā - vai tā ir labākā pieeja vai tāpēc, ka tas tā vienmēr ir ticis darīts? Ja darbinieki ne tikai saprot ikdienas procesu kārtību, bet izprot uzdevumu būtību un mērķus, viņi kļūst iesaistītāki darba veikšanā un domā par veidiem, kā procesus pilnveidot un veikt vēl efektīvāk.
“Jaunajiem darbiniekiem nevajadzētu kautrēties jautāt, kāpēc kāds uzdevums tiek veikts konkrētā veidā - tā nav pieredzes trūkuma pazīme, bet gan domāšanas veida atspoguļojums, kas meklē iespējas, kā strādāt gudrāk,” norāda “Biuro” klientu apkalpošanas vadītāja Baiba Rozentāle.

Autors: Pexels.com
2. Mācīšanās process nebeidzas nekad
Nepārtraukta attīstība visās jomās ir cieši saistīta ar vēlmi mācīties - prasmi, kas kļūst arvien pieprasītāka. Mūsdienās darba intervijās uzmanība tiek pievērsta ne tikai kandidāta pašreizējām prasmēm, bet viņa nākotnes potenciālam, tādēļ proaktīva attieksme un gatavība mācītites ir pozitīvs signāls darba devējiem.
“Tomēr mācīšanās nav tikai teorētiska - tā ietver zināšanu izmantošanu ikdienā. Īstā izaugsme notiek tad, kad idejas tiek pārbaudītas, gūstot jaunu pieredzi, un prasmes tiek praktizētas darbībā,” uzsver Baiba Rozentāle.
Svarīgi apzināties, ka mācīšanās process visiem nav vienāds - cilvēki mācās dažādos tempos un izmantojot atšķirīgas pieejas. Sākot ar mazākiem uzdevumiem un pakāpeniski iesaistot darbiniekus sarežģītākos izaicinājumus, iespējams nodrošināt stabilu izaugsmi.

Autors: Pexels.com
3. Spēja sadarboties nemainīgi saglabājas svarīgāko prasmju sarakstā
Digitalizācijas attīstība ir ietekmējusi to, ka cilvēki sagaida saņemt preces un pakalpojumus arvien īsākā laika periodā. Ko tas nozīmē darba tirgum?
Lai gan viens cilvēks var paveikt daudz, īsts progress notiek sadarbībā. Spēcīga komanda apvieno dažādas stiprās puses, pārvēršot individuālus centienus kolektīvā ietekmē – tieši tāpēc spēja strādāt komandā joprojām ir viena no vērtīgākajām prasmēm. Īpaši svarīgi tas ir komandās, kurās strādā dažādu paaudžu speciālisti, jo pieredzes un jaunu perspektīvu apvienojums rada unikālas priekšrocības uzņēmuma attīstībai.
4. Atgriezeniskā saite - stimuls profesionālajai attīstībai
Ir būtiska atšķirība starp trīs gadus ilgu vienu un to pašu uzdevumu atkārtošanu vai trīs gadu pieredzi, kas atspoguļo attīstību un progresu. Izaugsme balstās uz nepārtrauktu mācīšanos un pilnveidošanos - un tā nenotiek izolēti. Noskaidrot atgriezenisko saiti no vadības ir tikai pirmais solis, vēl svarīgāk ir ieteikumus pārvērst rīcībā.
No darba devēja puses efektīvai atgriezeniskajai saitei jābūt ne vien konkrētai un konstruktīvai, bet ideālajā gadījumā arī jāsniedz ieteikumi - ne tikai par to, kas jāuzlabo, bet arī par to, kā šos uzlabojumus panākt.