5 ieteikumi, kā mazināt darbinieku mainību uzņēmumā
Šī brīža darba tirgus apstākļos, valdot sīvai konkurencei par kvalificētiem darbiniekiem, uzņēmumiem ir svarīgi prast tos ne tikai piesaistīt, bet arī noturēt, veicinot darbinieku piederības sajūtu un labsajūtu, līdz ar to – arī produktivitāti un lojalitāti. Ieteikumos, ko darīt, lai stiprinātu darbinieku vēlmi palikt pie sava darba devēja, dalās vides apsaimniekošanas uzņēmuma “Eco Baltia vide” Personāla nodaļas vadītāja Aija Brika-Dravniece.
Kaut arī nozare un darbības virzieni var būt vienojošs elements, kas piesaista līdzīgi domājošus cilvēkus, pat viena uzņēmuma ietvaros strādā ļoti dažādi darbinieki. Kā komunicēt ar katru un kā veicināt cilvēku labbūtību, – tas ir sens izaicinājums personāla un iekšējās komunikācijas speciālistiem. Skaidrs, ka atalgojums un papildu labumi būs aktuāli vienmēr, taču tas nav vienīgais kritērijs, kas liek darbiniekam vēlēties strādāt konkrētajā darbavietā: ir virkne pasākumu, kuru īstenošana iepriecinās ikvienu darbinieku.
“Katru gadu organizējam apmierinātības aptaujas, kas ir labs veids, kā izvērtēt darbinieku vajadzības, mācīties no kļūdām un kopīgi meklēt jaunus risinājumus gan esošo darbinieku noturēšanā, gan jaunu darbinieku piesaistē. Vēl viens nozīmīgs rīks, lai mazinātu darbinieku mainību, ir iekšējā rotācija. Šeit liela nozīme ir Personāla nodaļas darbiniekiem un vadītājiem – ja darbinieks neiederas vienā nodaļā, savukārt citā viņam veiktos ļoti labi, mūsu uzdevums ir atrast viņam īsto vietu uzņēmumā,” saka Aija Brika-Dravniece.
Īstā informācija īstajā kanālā
Aija Brika-Dravniece norāda – šobrīd skaidri iezīmējas tendence: biroja darbiniekiem ir svarīgi komunicēt, izmantojot digitālās tehnoloģijas, un ātri saņemt atgriezenisko saikni, savukārt ražošanas darbiniekiem vajadzīga ļoti skaidra, konkrēta, bieži vizuāla komunikācija, vislabāk – tiekoties klātienē.
“Ja biroja darbiniekiem kā informācijas avots labi strādā uzņēmuma intranets, tad ražošanas darbiniekiem izmantojam tā saucamos info dēļus. Informāciju sniedzam pilnīgi visiem, bet veids, kā to pasniegt, būs atšķirīgs – gan vizuāli, gan arī tajā, cik detalizēti tiek skaidroti uzņēmumā notiekošie procesi, mērķi un attīstības rādītāji,” atklāj eksperte.
Saliedējoši pasākumi mikroklimata uzlabošanai
“Visiem darbiniekiem patīk komandas pasākumi,” stāsta Aija Brika-Dravniece. “Komanda ir tie cilvēki, ar kuriem pavadām kopā gandrīz tikpat daudz nomoda laika kā ar savu ģimeni. Tāpēc saliedētai, spēcīgai komandai, kurā darbinieki viens uz otru paļaujas, jūtas droši un pieņemti, ir milzīga nozīme. Vai tās būtu kopīgas ekskursijas, sporta aktivitātes, pārgājieni vai ballītes, – darbinieki to novērtē un labprāt piedalās. Smagi strādājot un kopā audzējot uzņēmuma panākumus, ir jāmāk arī kopā atpūsties un vienlaikus iepazīt vienam otru, lai katra stiprās puses veiksmīgi izmantotu ikdienas darbā.”
Ļoti daudzas iespējas tiek piedāvātas darbiniekiem kopā ar ģimeni, piemēram, ģimenes sporta pēcpusdiena; gada sākumā tiek organizēta kino diena ģimenēm; darbinieku bērni tiek aicināti arī uz Ēnu dienu pasākumu. Eksperte uzsver – liela nozīme katrā uzņēmumā ir vadītājam, un tas sakāms par visu līmeņu vadītājiem. Arī katras struktūrvienības vadītājs var būtiski uzlabot komandas darbinieku piederības sajūtu savai darbavietai: “Struktūrvienību mikroklimatu veidojošie pasākumi ir katras nodaļas vadītāja tiešā pārziņā – gan ikdiena, gan kopīgu panākumu svinēšana vai izglītojošu pasākumu apmeklēšana.”

Autors: Pexels.com
Personīga attieksme un cieņa – pret jebkuru kolēģi jebkurā amatā
Lai cik šķietami mazvērtīgu darbu veiktu darbinieks, viņam ir svarīgi justies pamanītam, uzklausītam, sadzirdētam un novērtētam. Un faktiski jau nav tādu mazvērtīgu darbu, atgādina Aija Brika-Dravniece: “Visi nevar būt vadītāji vai konkrētas jomas speciālisti. Ko mēs iesāktu bez mūsu strādniekiem? Ja cilvēks tiek cienīts un uzklausīts neatkarīgi no ieņemamā amata, to ļoti ātri sajūt un novērtē, turklāt šāda cieņa ir vajadzīga ne vien no vadītāja puses, bet arī no citiem kolēģiem.”
Pagājušajā gadā uzsākta jauna tradīcija: “Tā kā mūsu biznesa specifika nozīmē, ka Ziemassvētku diena nav brīvdiena, darbiniekus, kuri strādāja Ziemassvētku rītā, gaidīja patīkams pārsteigums. Tāpat priecājamies, ka nodrošinājām iespēju “Fizioterapeits uzņēmumā”, ko izmantoja daudzi mūsu kravas automašīnu vadītāji.”
Eksperte norāda – publiska atzinība nav vienīgais veids, kā izrādīt cieņu darbiniekiem, kaut arī tādas aktivitātes kā, piemēram, mēneša vai gada labākā darbinieka tituls var būt ļoti motivējošas: “Iespējams, vēl lielāka nozīme ir tam, ka cilvēki tiek uzklausīti ikdienā, it sevišķi tajos amatos, kur katram darbiniekam nav darba e-pasta un tādējādi saziņas iespējas ir ierobežotas. Tikšanās klātienē joprojām ir neaizstājama. Mēs apciemojam savas filiāles, uzklausām un kopā risinām radušās problēmas, ieviešam darbinieku ieteiktos risinājumus. Uzņēmumā ir spēcīgi attīstīta LEAN kultūra, mēs aicinām darbiniekus izteikt idejas par darba procesu efektivizāciju vai darba drošību, un, ja tās tiek ieviestas uzņēmumā, idejas autors saņem naudas balvu.”
Labs veids, kā darbiniekus iesaistīt, ir dažādi motivējošie elementi, piemēram, par jaunu darbinieku piesaisti maksāt prēmiju, ja darbinieka piesaistītais kolēģis iztur pārbaudes laiku.
Atbalsts un palīdzība – it īpaši jaunajiem darbiniekiem
“Jaunu darba gaitu uzsākšana ir stresa pilns laiks. Reizēm jaunie darbinieki ir neizpratnē par it kā ikdienišķiem procesiem uzņēmumā, bet varbūt jūtas pamesti un nesaprastu. Ir pierādīts, ka ļoti nozīmīgs ir jaunā darbinieka darbā ievadīšanas process. Ja tas nav pārdomāts, jaunie darbinieki var piedzīvot vilšanos un pamest darbu jau pirmajā nedēļā. Tieši tāpēc strādājam pie tā, lai šo vilšanās sajūtu varētu mazināt, palīdzot jaunajam kolēģim ātrāk iejusties komandā,” saka Aija Brika-Dravniece.
“Jā, iespējams, reizēm izklausās pēc tādas kā auklēšanās ar jaunajiem darbiniekiem, bet tieši šobrīd, kad ir lielas grūtības atrast jaunus darbiniekus, tas ir nozīmīgs process. Liela nozīme var būt arī pavisam vienkāršai palīdzībai, piemēram, izskaidrojot, kā pieteikt atvaļinājumu, – esam uzņēmuma teritorijā izvietojuši info ar QR kodu, kas palīdz uzreiz nokļūt uzņēmuma pašapkalpošanās platformā.”

Autors: Pexels.com
Patīkama darba vide
Līdzīgi kā izaugsmes iespējas vai motivējošs atalgojums, arī patīkama darba vide katram var nozīmēt kaut ko citu, tomēr sevi cienošs darba devējs iespēju robežās darīs visu, lai cilvēki justos labi vidē, kur viņiem jāpavada liela savas dzīves daļa.
“Bezmaksas kafija, tēja vai pusdienas, ergonomiskas biroja mēbeles, ērta atpūtas telpa, velonovietnes zaļi domājošajiem apliecina rūpes par darbinieku labsajūtu, bet tas nebūt nav viss, ko var darīt, it sevišķi ražošanas uzņēmumos,” atgādina eksperte. “Iespēja komfortabli nomazgāties un pārģērbties, ērts darba apģērbs, stabili un droši apavi – arī tie ir būtiski patīkamas darba vides elementi.”
Iespēja pirmajiem būt soli priekšā laikam – aktuālās apmācības
Kā atklāj Aija Brika-Dravniece, viņas pārstāvētā uzņēmuma biroja komanda ir aizrāvusies ar mākslīgā intelekta rīku apgūšanu. “Ir svarīgi būt konkurētspējīgiem darba tirgū, būt soli priekšā citiem. Mēs dzīvojam laikā, kad tehnoloģijas attīstās ne pa gadiem, bet pa mēnešiem, un šis process kļūs tikai arvien straujāks. Tāpēc ir lieliski, ja darba devējs ir atvērts visam jaunajam un proaktīvi piedāvā saviem darbiniekiem apgūt jaunas tehnoloģijas vai noderīgas zināšanas, kas ne tikai apmierina cilvēka dabisko ziņkārību, bet arī ļauj gūt priekšrocības darba tirgū. Reizēm var izrādīties, ka cilvēks jauniegūtās zināšanas neraujas izmantot, bet nolemj doties jaunu apvāršņu izpētē. Darba devējiem no tā nebūtu jābaidās, jo darbinieks, saņemot labas apmācības, izcilu pieredzi un cieņpilnu attieksmi, līdzi nesīs arī vislabākās atsauksmes par iepriekšējo darbavietu, kas savukārt stiprinās tās reputāciju un palīdzēs piesaistīt jaunus darbiniekus,” piebilst Aija Brika-Dravniece.