5 telpaugi, kas var kaitēt tavam mājdzīvniekam
Istabas augi ir krāšņs interjera papildinājums, kas ikkatrā telpā ienes dzīvīgu un mājīgu atmosfēru, vienlaikus attīrot gaisu un uzlabojot mikroklimatu. Tomēr ņem vērā – daži telpaugi, kas nenodara it nekādu kaitējumu cilvēkiem, var būt indīgi tavam mājdzīvniekam, izraisot nopietnas veselības problēmas un pat apdraudot tā dzīvību.

Autors: Pexels.com
Difenbahija
Difenbahija ir ātraudzīgs un izturīgs tropu augs ar sulīgi zaļām, leknām lapām. Šis iecienītais telpaugs var būt indīgs arī cilvēkiem – nonākot barības vadā, augs var nodarīt vērā ņemamus bojājumus, savukārt tā sula kairina ādu un gļotādu, līdz ar to kopšanas laikā jāievēro piesardzība un jāvelk gumijas cimdi. Savukārt mājdzīvniekiem difenbahija ir vēl bīstamāka. Ja dzīvnieks augu sakošļā un norij, iespējama nopietna saindēšanās – vemšana, mutes un mēles pietūkums, spēcīga siekalošanās – dzīvnieks var bieži laizīt purniņu vai kratīt galvu –, kā arī apgrūtināta elpošana. Mazāka izmēra mājdzīvniekiem var iestāties nāve. Ja auga sula nonāk uz dzīvnieka ādas vai acīs, var rasties apsārtums un nieze.

Autors: Freepik.com / freepik
Spatifīla
Spatifīla, ko dēvē arī par miera liliju vai sievietes laimi, ir krāšņs tropu augs, kam raksturīgi lieli, balti, interesantas formas ziedi. Saskaņā ar leģendu, augam ziedot, tā saimnieci piemeklē harmonija un laime, turklāt spatifīla ir viegli kopjama, kā rezultātā ir gana iecienīta izvēle daudzos mājokļos. Līdzīgi kā difenbahija, arī spatifīla satur kalcija oksalāta kristālus, kas var izraisīt kairinājumu, ja dzīvnieks to sakošļā vai norij. Iespējams novērot vemšanu, pastiprinātu siekalu izdali, mutes un mēles pietūkumu, kā arī acu un ādas kairinājumu.

Autors: Pexels.com
Eiforbijas dzimtas augi
Eiforbijas dzimtas augi, piemēram, Ziemassvētku zvaigzne jeb puansetija vai Kristus ērkšķis jeb Mila eiforbija, satur indīgu, pienainu sulu, kas dzīvniekam var izraisīt nopietnus veselības traucējumus. Augu apēdot vai sakošļājot, iespējama vemšana un caureja, mutes un mēles kairinājums, bet, sulai nokļūstot uz ādas vai acīs, iespējams apsārtums, izsitumi un čūlas. Smagākos gadījumos var parādīties arī sirdsdarbības traucējumi.

Autors: Pexels.com
Alveja
Alveja, kas, pateicoties tās ārstnieciskajām īpašībām, ir plaši pazīstams un iecienīts istabas augs, var būt toksiska suņiem un kaķiem. Alvejas lapas satur saponīnu un antrahinonus, kas var kairināt gremošanas traktu un izraisīt nopietnus veselības sarežģījumus, ja dzīvnieks tās sakošļā vai apēd lielā daudzumā. Iespējams novērot kā vemšanu un caureju, kam piejauktas asinis un gļotas, tā apātiju, vājumu, palielinātu urinēšanu un pat krampjus. Smagākos gadījumos iespējami arī sirdsdarbības un nervu darbības traucējumi.

Autors: Pexels.com
Narcises
Saulainās narcises, ko nereti ierasts audzēt podiņos un sveikt kā pirmos pavasara vēstnešus, var nopietni kaitēt suņu un kaķu veselībai, ja dzīvnieks apēdis kādu auga daļu. Visaugstākā toksīnu koncentrācija atrodama narcišu sīpolos, taču dzīvnieka veselību var apdraudēt arī auga ziedi un lapas un pat ūdens no vāzes, kurā stāvējušas narcises. Narcises satur alkaloīdus, likorīnu un citas toksiskas vielas, kas var izraisīt nopietnus veselības traucējumus, tostarp vemšanu, siekalošanos, caureju un reiboni. Smagākos gadījumos dzīvniekam var būt sirds ritma traucējumi, nervu sistēmas bojājumi, krampji un samaņas zudums.
Kā rīkoties, ja dzīvnieks apēdis indīgu istabas augu?
Ja tev ir aizdomas, ka mājdzīvnieks apēdis indīgu telpaugu, nekavējoties sazinies ar veterinārārstu. Neatstāj bez ievērības saindēšanās simptomus un necenties novērst tos pats – liekot lietā mājās pieejamus preparātus. Lai mazinātu kairinājumu, dzīvnieka muti iespējams izskalot ar tīru ūdeni, ja dzīvnieks ir ar mieru padzerties, sagādā gana daudz tīra ūdens arī dzeramajā traukā.
Lai pasargātu savu mīluli, turi indīgos telpaugus dzīvniekam nepieejamā vieta, taču visdrošāk būs izvēlieties augus, kas nevar nodarīt kaitējumu tavam četrkājainajam draugam.