5 zāļu tējas pret saaukstēšanos: kādos gadījumos palīdzēs un kad ievērot piesardzību
Klepus, iesnas, drudzis un galvassāpes – piedzīvojot saaukstēšanās simptomus, talkā nereti nāk ne vien ārsta izrakstīti medikamenti, bet arī dabas preparāti, kam piemīt spēja mazināt iekaisumu, stiprināt imunitāti un veicināt ātrāku atveseļošanos. Lai gan zāļu tējas jau izsenis uzskatītas par efektīvu palīglīdzekli cīņā ar saaukstēšanos, atsevišķos gadījumos noteikti augi nebūs piemēroti un var radīt pretēju efektu – pašsajūta pasliktināsies.
Dažāda veida elpceļu saslimšanas – saaukstēšanās, gripa, Covid-19 un citas – lielākoties ilgst 5–7 dienas, bet reizēm simptomi novērojami līdz pat divām nedēļām. Šajā laikā ir svarīgi palikt mājās, lai neinficētu apkārtējos, ievērot higiēnu un veltīt gana daudz laika atpūtai un miegam. Ieteicams izvairīties no alkohola lietošanas un smēķēšanas, ēst vitamīniem un minerālvielām bagātas maltītes, kā arī uzņemt pietiekami daudz šķidruma, tostarp zāļu tējas, kas ļaus mazināt nepatīkamos simptomus un palīdzēs stiprināt organisma dabiskās aizsargspējas.
Autors: Freepik.com / freepik
Ingvera tēja – stiprina imunitāti un mazina iekaisumu
Ingveram piemīt antibakteriālas un pretiekaisuma īpašības, un ingvera saknes tēja būs īpaši noderīga gadījumos, kad nomoka kakla sāpes vai sauss klepus – tā veicina gļotu izvadi un mazina kairinājumu. Ingvers palīdzēs arī pret drudža simptomiem un nogurumu, uzlabos asinsriti un mazinās sāpes. Sarīvē svaigu ingvera sakni (aptuveni 1–2 cm), aplej ar karstu ūdeni un ļauj tējai ievilkties aptuveni 10 minūtes. Lai pastiprinātu tējas radīto efektu, pievieno citronu un medu.
Kad jāievēro piesardzība? Ingvers var kairināt kuņģa gļotādu, tāpēc šī tēja nav ieteicama cilvēkiem, kam diagnosticēta kuņģa čūla vai gastrīts. Tā kā ingvers darbojas kā viegls asins šķidrinātājs, tādējādi uzlabojot asinsriti, tas nebūs piemērots gadījumos, kad tiek lietoti asinis šķidrinoši medikamenti. Tāpat piesardzība jāievēro grūtniecēm un barojošām māmiņām – viņas ingveru drīkst lietot nelielās devās.
Autors: Pexels.com / Tara Winstead
Kumelītes – mazina kakla sāpes un nomierina
Kumelīte ir viens no iecienītākajiem ārstniecības augiem, ko nereti lieto arī saaukstēšanās gadījumos. Pateicoties tās pretiekaisuma īpašībām, kumelīšu tēja palīdzēs mazināt kakla sāpes un deguna nosprostojumu, atvieglos galvassāpes un tūsku. Kumelītei piemīt arī nomierinošas īpašības, līdz ar to tā uzlabos miegu, kas ir īpaši svarīgi laikā, kad organisms cīnās ar saslimšanu. Tējas pagatavošanai izmanto vienu divas tējkarotes kaltētu kumelīšu ziedu, aplej ar karstu ūdeni un ļauj ievilkties 5–7 minūtes.
Kad jāievēro piesardzība? Kumelīšu tēju nedrīkst lietot, ja ir alerģija pret asteru dzimtas augiem, piemēram, krizantēmām, vai nosliece uz alerģiskām reakcijām – tēja var veicināt kairinājumu. Kumelītes var mijiedarboties ar atsevišķiem medikamentiem, piemēram, miega zālēm, nomierinošiem preparātiem un asinis šķidrinošiem medikamentiem, tāpēc, tos uzņemot, pirms tējas lietošanas nepieciešams konsultēties ar ārstu.
Autors: Pexels.com / Katya
Mežrozīšu tēja – bagātīgs C vitamīna avots
Mežrozīšu tēja satur ievērojamu daudzumu vērtīgā C vitamīna, kas ir neaizstājams palīgs imūnsistēmas stiprināšanā un ļauj paātrināt atveseļošanās gaitu. Šī tēja palīdzēs mazināt iekaisuma procesus, uzlabos pašsajūtu un ļaus atbrīvoties no noguruma un nespēka. Pārlej sauju kaltētu mežrozīšu augu ar verdošu ūdeni un ļauj tējai ievilkties aptuveni 15 minūtes.
Kad jāievēro piesardzība? Mežrozīšu tēja var izraisīt diskomfortu cilvēkiem ar nierakmeņiem vai paaugstinātu skābes līmeni kuņģī, kā arī tiem, kam ir alerģija pret mežrozīšu augiem. Līdzīgi kā citi ārstniecības augi, arī mežrozītes jālieto ar mēru – dienas devai nevajadzētu pārsniegt sešus gramus.
Autors: Pexels.com / Vlada Karpovich
Timiāna tēja – palīgs kaklam un bronhiem
Timiāns jeb parastais mārsils ir dabisks antibakteriāls līdzeklis pret dažādām baktērijām un vīrusiem, un šī auga tēja palīdzēs atvieglot klepu un kakla sāpes, veicinās krēpu izdalīšanos un mazinās iekaisuma procesus elpceļos. Vienu karoti kaltēta timiāna aplej ar karstu ūdeni un ļauj ievilkties 10 minūtes.
Kad jāievēro piesardzība? Timiāns jālieto piesardzīgi gadījumos, kad diagnosticētas aknu vai nieru saslimšanas, vairogdziedzera darbības traucējumi vai ir alerģija pret timiānu vai citām piparmētru dzimtas augu sugām. Tāpat timiānu nav ieteicams lietot grūtniecības laikā.
Autors: Pexels.com / Valeria Boltneva
Liepziedu tēja – mazina drudzi un nomierina
Liepziedu tēja veicina svīšanu, tādējādi palīdzot mazināt drudzi un pazemināt ķermeņa temperatūru. Liepziedi satur antioksidantus, kas stiprina imunitāti un veicina toksīnu izvadīšanu no organisma. Tēja mazinās klepus un iesnu simptomus un palīdzēs cīnīties pret baktērijām. Vienu tējkaroti kaltētu liepziedu aplej ar verdošu ūdeni un atstāj ievilkties 10–15 minūtes.
Kad jāievēro piesardzība? Liepziedu tēja veicina pastiprinātu svīšanu un tādā veidā izraisa šķidruma zudumu, kas var veicināt dehidratāciju un radīt papildu slodzi sirdij un nierēm. Šī iemesla dēļ tēja jālieto piesardzīgi cilvēkiem, kas sirgst ar nieru saslimšanām vai sirds problēmām. Liepziedi jālieto ar mēru – ieteicamā dienas deva ir 2–4 grami.
Mazināt saaukstēšanās simptomus palīdzēs arī daudzi citi ārstniecības augi, piemēram, ceļteka, Islandes ķērpis, salvija, piparmētra, mārsils un pelašķis. Vienmēr pārliecinies, kāda ir noteiktās tējas ieteicamā deva un cik ilgi to vēlams lietot. Nevienu ārstniecības augu nav ieteicams lietot ilgstoši – vislabāk tējas dzert pamīšus, dažādus augus variējot. Piesardzība jāievēro, arī dodot zāļu tēju bērniem. Kamēr atsevišķi ārstniecības augi, piemēram, kumelītes un piparmētra, bērnam nenodarīs it nekādu kaitējumu, citi, piemēram, salvija vai asinszāle, lielākās devās var izraisīt kairinājumu un ietekmēt veselību. Pirms tējas lietošanas ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.
Ja saslimšanas simptomi nemazinās un ir aizdomas par komplikācijām, nekavējoties sazinies ar ārstu.