Aptauja: vairāk nekā 80 % vecāku raizējas, ka bērni digitālajā vidē var tikt pakļauti seksuālai izmantošanai
81 % vecāku Latvijā raizējas, ka kāds ar viņa bērnu sazināsies tiešsaistē, lai manipulētu un pakļautu seksuālai izmantošanai, liecina multipakalpojumu uzņēmuma “Tele2” un “Norstat” veiktās aptaujas dati . Turklāt puse vecāku jeb 50 % atzīst, ka viņu bērniem ir nepilnīgas zināšanas par to, kā rīkoties, ja kāds viņus nepiemēroti uzrunā digitālajā vidē.
Lai arī aptuveni 70 % vecāku atzīst, ka ir runājuši ar bērniem par riskiem, ka ar viņiem var sazināties svešinieki, kuri vēlas izveidot attiecības un pakļaut seksuālai izmantošanai, 17 % to nav darījuši, bet vēl 7 % vecāku to vēlētos darīt, bet nezina kā.
“Aptaujas dati un ekspertu teiktais skaidri norāda uz to, cik būtiska šādās situācijās ir vecāku loma – tas attiecas gan uz bērnu izglītošanu, gan arī uzmanīgu ieklausīšanos bērnos, lai laicīgi pamanītu kādus aizdomīgus signālus. Kā liecina atsevišķi ārvalstu dati, varmākam ir nepieciešamas vidēji 45 minūtes, lai tiešsaistes spēļu vidē uzrunātu un ievilinātu bērnu, un viņi visu laiku izmanto jaunas metodes. Pieaugušo pasaulei ir jāseko līdzi, lai aizsargātu savus bērnus,” stāsta “Tele2” drošības nodaļas vadītājs Aleksandrs Bogdanovs.

Autors: Pexels.com
Vecāki kopumā ir ļoti pārliecināti par savām zināšanām, lai informētu savus bērnus par to, kā viņi var pasargāt sevi no seksuālās izmantošanas riskiem sociālajās platformās un spēlēs. Tāpat 81 % vecāku arī atzīst, ka ir iepazinušies ar bērnu mobilā tālruņa funkcijām un drošības iestatījumiem, kā arī viņu izmantotajām lietotnēm un spēlēm.
Latvijas Drošāka interneta centrs, kas veic gan sabiedrības izglītošanu, gan nodrošina iespēju ziņot par atklātajiem pārkāpumiem internetā, norāda uz problēmas aktualitāti un izplatības mērogu. drossinternets.lv ziņojumu līnijā regulāri tiek saņemti ziņojumi par bērnu kailfoto, kas visbiežāk ir izvilināti no bērniem sociālo mediju vai spēļu platformās, un vēlāk nopludinātas internetā.
“Sadarbībā ar Valsts policiju un Bērnu aizsardzības centru izstrādātā pašpalīdzības testa sos.drossinternets.lv rezultāti rāda, ka 18 % jeb 1777 bērni vecumā no 8 līdz 17 gadiem, kas ir pildījuši testu, lai pārbaudītu savu draudzību internetā, apliecina, ka tiešsaistes “draugs” ir prasījis, lai bērns nosūta savu kailfoto vai atkailinās video sarunas laikā. Diemžēl tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā nonāk būtiski mazāk informācijas par gadījumiem, kad bērns ir cietis no seksuālas vardarbības un pavedināšanas internetā. Bērni nevienam nestāsta par piedzīvoto, tādēļ vecākiem ir svarīgi apzināties riskus, kam bērni ir pakļauti internetā, un tos pārrunāt tiklīdz bērnam ir pieejama kāda viedierīce,” stāsta Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.
Noderīga informācija vecākiem par to, kā pārrunāt ar bērniem pavedināšanas internetā riskus, pieejama šeit.
Aptauja veikta š.g. aprīlī sadarbībā ar “Norstat”, aptaujājot 503 vecākus.