Daudzpusīgā Turcija: kas sagaida ārpus tās kūrortiem
Pieredzējuši ceļotāji piekritīs, ka tie, kuriem Turcija asociējas tikai ar frāzi "viss iekļauts", ir atklājuši tikai nelielu daļu no šīs valsts. Šis populārais brīvdienu galamērķis patiešām var nodrošināt augstas kvalitātes atvaļinājumu ar plašu viesnīcu klāstu par pieņemamām cenām, taču tai ir vēl daudz ko piedāvāt saviem ceļojošajiem ārvalstu viesiem. Šis ir autentisks un ļoti daudzveidīgs brīvdienu galamērķis: no vēsturiskām pilsētām un UNESCO sarakstā iekļautiem dabas brīnumiem līdz aktīvai izklaidei un kulinārijas dārgumiem. Tūroperators “Novatours” stāsta, ar ko Turcija sagaida savus viesus.
Dabas pārsteigumi

Autors: Publicitātes foto
Antālijas reģions ir bagāts ar iespaidīgiem ūdenskritumiem, kas piedāvā neaizmirstamu pieredzi dabas mīļotājiem. Pašā Antālijā sagaida Düden ūdenskritumi, no kuriem viens - par Lower Düden dēvētais - majestātiski krīt tieši Vidusjūrā, dāvājot vienu no iespaidīgākajiem skatiem reģionā, savukārt Upper Düden apbur ar gleznainu ainavu un iespēju pastaigāties aiz ūdenskrituma sienas, iepazīstot tur aizslēpušās alas. Tikpat skaists ir Kursunlu ūdenskritums, kas, pateicoties tā burvīigajai, zaļajai un atsvaidzinošajai apkārtnei, rada gandrīz mistisku atmosfēru. Savukārt Manavgat ūdenskritums, lai arī ne pārāk augsts, ir slavens ar savu spēcīgo ūdens plūsmu un lutina savus viesus ar mierpilnu atpūtu upes krastos.

Autors: Publicitātes foto
Kanjonu cienītājiem Antālijas reģions piedāvā īstas dabas pērles. Köprülü kanjona nacionālais parks ir pazīstams ar savām iespaidīgajām klintīm un caurvijošo upi, kas piesaista raftinga entuziastus no visas pasaules. Sapadere kanjons, kas atrodas netālu no Alanijas, vasarīgā karstumā dāvā īstenu veldzi, vedot garām ūdenskritumiem un cauri akmeņu aizām, dabiskiem baseiniem, kuros iespējams veldzēties. Šie kanjoni piedāvā ne tikai elpu aizraujošas ainavas, bet arī iespēju aktīvi pavadīt laiku, izbaudot pārgājienus un ūdens sporta veidus.
Papildu ūdenskritumiem un kanjoniem Antālija lepojas ar unikālām dabas dāvanām. Piemēram, Yanartaş jeb "mūžīgās liesmas" ir vieta, kur no zemes izplūst gāzes, radot dabiskus uguns uzliesmojumus – īpaši iespaidīgi skati šeit ir baudāmi vakaros. Tāpat reģionā atrodas Goynuk aiza, kas piedāvā iespēju doties pārgājienos un baudīt neaizmirstamu piedzīvojumu kanjoninga entuziastiem.
Vēsturiski nozīmīgas vietas

Autors: Publicitātes foto
Aspendosā skatāms līdz mūsdienām vislabāk saglabājies antīkais teātris. Tā sienu akustiku arī šodien apbrīno pasaules līmeņa dziedātāji. Teātrī ir 15 000 skatītāju vietas, 39 rindas un katras tās garums ir 96 metri.

Autors: Publicitātes foto
1988. gadā dibinātā Pamukale ir iekļauta UNESCO pasaules mantojumu sarakstā. Vairāk nekā 2000 gadu šeit no zemes dzīlēm nākošie termālie avoti, kas plūst lejup pa kalna nogāzi, veidojuši sniegbaltas travertīna terases, kuras cilvēki iesaukuši par “Kovilnas pili”. Tiek uzskatīts, ka Pamukales termālajiem ūdeņiem piemīt ārstnieciskas īpašības – tie ir bagāti ar kalciju un citām minerālvielām, un jau kopš seniem laikiem ir novērtēti, pateicoties to pozitīvai ietekmei uz ādu, locītavām un vispārējo veselību.
Mūsdienu pilsēta Demre antīkajos laikos tika dēvēta par Miru. Tiek uzskatīts, ka šī pilsēta ir Ziemassvētku vecīša dzimtene, jo reiz vietējā baznīcā kalpojušais bīskaps Nikolauss (Santa Nikolauss, Santa Klauss), jūrnieku un nabadzīgo aizgādnis, iepriecinot bērnus, izdāļājis mazas dāvaniņas, tādējādi viņš iedibināja šo brīnišķīgo Ziemassvētku tradīciju pasniegt bērniem dāvanas.
Vērts nogaršot

Autors: Publicitātes foto
Pupiņu salāti (piyaz) - lai arī šie salāti ir plaši izplatīti visā Turcijā un ir pat patentēti kā reģionāls ēdiens, Antālijā ir atšķirīga tā pagatavošanas recepte. It visur Turcijā šie salāti sastāv no baltajām pupiņām, sīpoliem, pētersīļiem un tomātiem, bet kas atšķir tos Antālijā ir ķiploks un tahini mērce. Vēl interesanti, ka citviet Turcijā šo ēdienu uzskata kā uzkodu, bet Antālijā tie ir pamatēdiens.
Ravioli zupa (kulaklı) - tomātu sulā gatavoti mazie pelmeņi, kas pildīti ar malto gaļu un tiek pagatavoti kopā ar aunazirņiem. Garšu papildina pipari, piparmētra un citrons.

Autors: Publicitātes foto
Serpme börek - tieši Antālijas reģionam raksturīgs našķis. Šo gardo konditorejas izstrādājumu gatavo, slāņojot kārtās plānas mīklas loksnes ar pikantiem pildījumiem, piemēram, sieru, spinātiem, malto gaļu vai kartupeļiem.
Kebabs - grillēta vai cepta gaļa. Šim ēdienam Turcijā ir daudz veidu. Döner Kebab, iespējams, ir vispopulārākā versija. Ar marinādi aromatizētas gaļas šķēles liek kārtās uz rotējoša iesma un grilē no sāniem, iesmam griežoties lēni un nepārtraukti. Pamazām plāni nogriež ārējās, apbrūninātās kārtas un gaļu pasniedz maizē vai uz šķīvja. Iskender Kebab tiek pasniegts uz plakanas maizes, ar jogurtu, grilētiem pipariem un tomātiem un pārliets ar kausētu sviestu. Beyti Kebab ir grilēta malta gaļa, kas ietīta ļoti plānā, mīkstā, plakanā maizē un pasniegta ar tomātu mērci un jogurtu. Adana Kebab ir pikanta maltā gaļa, kas grilēta uz gara iesma. Urfa Kebab ir iepriekšējā kebaba maigākā versija bez pikantuma.

Autors: Publicitātes foto
Ķirbja deserts - ķirbja šķēles novāra cukurūdenī un pēc tam aplej ar sezama mērci – tahini – un smalki sakapātiem valriekstiem. Interesants un garšīgs deserts, ko izmēģināt.
Tūroperators atgādina, ka ne velti šī saules un patīkamo piedzīvojumu oāze vilina ceļotājus atgriezties atkal un atkal. Katrs valsts apciemojums nes jaunus atklājumus un negaidītus iespaidus neatkarīgi no tā, kāds ceļojuma veids ir izvēlēts - rāma atpūta, aktīvi piedzīvojumi vai varbūt darba brauciens. Turcija gaida ciemos visus!