Ekstrēms, bet ne bīstams: Kā droši iemācīties pirmo triku jau šoziem?
Ekstrēmie sporta veidi aizrauj arvien vairāk cilvēku – gan bērnus, kuri vēlas izmēģināt spēkus atraktīvajos sporta veidos, gan pieaugušos, kam dzīvē gribas mazliet vairāk adrenalīna. Alternatīvo un ekstrēmo sporta veidu centra "The Spot" pārstāvis Artūrs Bogdanovičs vērš uzmanību uz to, kas jāņem vērā, nodarbojoties ar ekstrēmajiem sporta veidiem, un kā parūpēties par drošību.
Klimats Latvijā ir piemērots ekstrēmo sporta veidu attīstībai, jo gada siltajā periodā var nodarboties ar tādiem ūdens sporta veidiem kā sērfošana un kaitbords, bet ziemā plaši pieejams ir snovbords, slidošana un kalnu slēpošana. Savukārt ar braucamajiem (skeitbordu, BMX, skrituļslidām u.c.) sportot var visu gadu. Siltajā laikā var pulcēties skeitparkos un trasēs, bet ziemā pārvākties uz iekštelpu ekstrēmo sporta veidu centriem.
Pamēģini un nepadodies
“Lai sāktu nodarboties ar kādu no ekstrēmajiem sporta veidiem, nav nepieciešamas priekšzināšanas. Talants atklājas un attīstās procesā. Taču noteikti vieglāk būs tiem, kam ir laba līdzsvara izjūta un kustīgs ķermenis. Galvenais ir vēlme iepazīt jaunu pasauli, pārvarēt bailes un pārbaudīt savu neatlaidību,” saka eksperts. Viņš arī uzsver, ka ekstrēmie sporta veidi prasa daudz laika un pacietības, tāpēc nevajadzētu padoties pēc pirmā kritiena: “Jā, kritieni būs, bet nevajag spert pirmos soļus ar domu, ka noteikti būs kritiens. Svarīgāk ir spēt pēc tam piecelties un mēģināt vēlreiz, kā arī koncentrēties uz gandarījumu par pirmajām veiksmēm.”
Lai būtu vieglāk uzsākt ko jaunu, ieteicams to darīt kopā ar draugu vai pievienoties kādam, kas jau aizraujas ar šo vai līdzīgu sporta veidu – tad var viens otru atbalstīt un iedvesmoties, un arī neliela sāncensība var būt labs dzinējspēks, lai ietu ārā sportot aukstumā vai saņemtos mērot ceļu līdz treniņam iekštelpās.
Vismaz iesākumā noderīgi ir trenera vadīti treniņi, kuros izstāsta, parāda un iemāca sporta veida tehnikas pamatus, labo kļūdas un izskaidro trikus. Piemēram, "The Spot" piedāvā dažādu ekstrēmo sporta veidu skoliņas gan pieaugušajiem, gan bērniem ar nodarbībām divas trīs reizes nedēļā, kas notiek iekštelpās.
Bez ķiveres nav drošības
Kā jebkurā citā sporta veidā, arī ekstrēmajos sporta veidos var gūt traumas, jo trenējoties nav iespējams izvairīties no kritieniem. Katram sporta veidam riska līmenis ir atšķirīgs. Biežākās traumas ir sastiepumi un mežģījumi, gadās arī lūzumi.
Lai izvairītos no traumām, eksperts iesaka parūpēties par uzticamu inventāru. Iesākumā var iegādāties atbilstošā sporta veida specializēta zīmola lietotu inventāru, lai nebūtu jātērē daudz naudas par pilnīgi jaunu aprīkojumu. Kad apgūti pamati un gūta pārliecība, ka izvēlētais sporta veids ir īstais, ar ko nodarboties, tad var domāt par ko jaunu.
“Bīstamākās noteikti ir galvas traumas, tāpēc visiem sportistiem ieteicams vilkt ķiveri, bet līdz 18 gadu vecumam tas pat būtu obligāti. Var izmantot arī citus aizsardzības līdzekļus, piemēram, ceļu vai elkoņu sargus, taču tie vairāk pasargās no nobrāzumiem, nevis no traumām,” saka sportists. “Lai traumu gadījumā nebūtu jāšķiras no lielas summas ārstēšanai, ieteicams iegādāties apdrošināšanu, kas sedz aktīvās atpūtas laikā, tostarp ekstrēmajos sporta veidos, gūto traumu ārstēšanu.”