visaigimenei.lv skaitļos

Lietotāji online3
Aktīvie uzņēmumi101491
Nozares raksti784
Grāmatvedis, vadītājs, finanšu direktors – vai krāpnieki zina, kam “uzbrukt” uzņēmumā? : Portāls visai ģimenei

Grāmatvedis, vadītājs, finanšu direktors – vai krāpnieki zina, kam “uzbrukt” uzņēmumā?

Grāmatvedis, vadītājs, finanšu direktors – vai krāpnieki zina, kam “uzbrukt” uzņēmumā?
Autors: Freepik.com / rawpixel.com

Neraugoties uz to, ka visbiežāk krāpnieku mērķis ir privātpersonas, garnadžu redzeslokā regulāri nonāk arī uzņēmumi. Galvenokārt šādas krāpniecības upuri ir darbinieki, kuriem ir pilnvaras veikt maksājumus un kuriem ir piekļuve uzņēmuma finansēm un internetbankas datiem, piemēram, grāmatveži. Kā rīkoties, lai mazinātu risku uzņēmuma darbiniekiem kļūt par krāpnieku upuriem un kādas prakses var palīdzēt izvairīties no viltvāržiem, stāsta Luminor bankas krāpšanas novēršanas eksperte Marija Celma.

Finanšu krāpnieku mērķis visbiežāk ir darbinieki ar pieeju bankas kontiem, bet par krāpnieku mērķi var kļūt ikviens darbinieks – piemēram, atverot krāpnieka e-pasta pielikumu un inficējot visu uzņēmuma tīklu ar ļaunprātīgu programmatūru. Veidi, kādos krāpnieki cenšas nozagt uzņēmuma naudu, ir dažādi. Nākas saskarties ar gadījumiem, kad uzņēmumam tiek iesūtīti viltus rēķini vai avansa rēķini, izliekoties par esošu sadarbības partneri, tāpat arī, inficējot uzņēmuma tīklus ar izspiedējvīrusu, var notikt naudas izspiešana, lai atjaunotu piekļuvi. Bankas pieredze gan rāda, ka skaita ziņā biežāki gadījumi, par kuriem ziņo bankai, ir situācijās, kur persona ar piekļuvi uzņēmuma kontiem nonāk krāpnieku lamatās un krāpnieki šo situāciju izmanto, lai iztukšotu arī uzņēmuma kontus.

Lai mazinātu krāpnieku iespējas iegūt uzņēmuma naudas līdzekļus un rūpētos par sava biznesa finanšu drošību, ieteicams īstenot šādus drošības pasākumus.

Autors: Pexels.com
Autors: Pexels.com

Darbinieku izglītošana un apmācības

Periodiskas apmācības, iekļaujot praktiskus piemērus, piemēram, reālus krāpšanas mēģinājumus, kā arī citas situāciju izspēles un simulācijas, veicina iedziļināšanos un rūpību ikdienā, kas arī palīdzētu darbiniekiem laicīgi atpazīt krāpšanas mēģinājumus.

Tāpat arī būtiska nozīme ir iekšēju instrukciju un procedūru izveidei, kas ir aktuālas un pēc kurām tiešām tiek organizēti procesi – bez izņēmumiem un paražu tiesībām. Tas sniedz pārliecību, ka darbinieki zina, kā rīkoties iespējamu draudu gadījumā. Ir svarīgi, lai darbinieki ir apmācīti, kā droši lietot uzņēmuma sistēmas, kā arī informēti par biežāk sastopamajiem kibernoziedzniekiem un to izmantotajām metodēm. Ir pieejami dažādi bezmaksas rīki, ar kuru palīdzību iespējams izglītoties par aktuālajiem procesiem, piemēram, dažādas kiberdrošības organizācijas regulāri sniedz padomus un informāciju par to, kā atpazīt krāpniecības mēģinājumus. Tāpat pieejams arī Google bezmaksas rīks, ar kura palīdzību iespējams pārbaudīt savas un darbinieku zināšanas viltus e-pastu atpazīšanā.

Maksājumu apstiprināšana, izmantojot daudzfaktoru autentifikāciju

Vairumā gadījumu krāpšanas pamatā tiek manipulēts ar darbinieka emocijām, izmantojot draudus par kļūdu vai zaudējumiem, ja rīkojums netiks izpildīts. Tāpat arī izmantojot uzņēmuma hierarhiju un vēlmi nekavējoties izpildīt vadības rīkojumus. Lai izvairītos no tā, ka emociju vadīts darbinieks veic pārsteidzīgas darbības, ieteicams izmantot daudzfaktoru autentifikāciju piekļuvei svarīgām sistēmām, piemēram, finanšu programmatūrai, datubāzēm vai internetbankai. Ieteicams uzņēmumiem regulāri pārskatīt konta darījumu limitus, kā arī uzstādīt dubulto autorizāciju – tas nozīmē, ka, lai veiktu maksājumu, tas ir jāapstiprina diviem darbiniekiem.

Iekšējās drošības sistēmas auditi

Svarīgi ievērot regulāru sistēmu un iekšējo procesu uzraudzību. Proti, vismaz reizi gadā ir vēlams veikt IT un finanšu sistēmu auditu, kas palīdzēs atklāt iespējamos riskus un nepilnības. Tas palīdzēs uzņēmumam veidot spēcīgu iekšējo sistēmu, tādējādi samazinot kiberuzbrukumu riskus. Lai aizsargātu uzņēmumu no dažādiem ārējiem apdraudējumiem, mūsdienās ir pieejami visdažādākie datu aizsardzības risinājumi: sākot ar bezmaksas rīkiem, kas pasargā no kiberapdraudējumiem, kā piemēram, DNS ugunsmūri un beidzot ar visaptverošiem datu aizsardzības pakalpojumiem.

Ja uzņēmums saskāries ar krāpšanas gadījumu vai rodas aizdomas par iespējamu krāpšanu, nekavējoties ziņojiet bankai un vērsieties Valsts policijā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Produktu testi

Visaigimenei.lv Produktu testi – efektīvs veids, kā ieinteresēt potenciālos klientus un stiprināt uzņēmuma reputāciju!

Visaigimenei.lv Produktu testi – efektīvs veids, kā ieinteresēt potenciālos klientus un stiprināt uzņēmuma reputāciju!

Vai tavs uzņēmums piedāvā preces bērniem, veselībai un skaistumam, mājoklim, atpūtai un darba ikdienai, virtuvei un citus risinājumus, kas var vienkāršot cilvēku ikdienu un uzlabot dzīves kvalitāti? Vai vēlies, lai par tavu piedāvājumu uzzina un runā arvien plašāks cilvēku loks? Izmanto unikālu iespēju, kas noteikti patiks taviem potenciālajiem klientiem – ļauj izmēģināt savas preces un izteikt par tām viedokli Visaigimenei.lv sadaļā Produktu testi