Identitāte un karjera: Ekspertu padomi jauniešiem
“TED talks” epizodē “Why 30 Is Not The New 20” klīniskā psiholoģe Mega Džeja (Meg Jay) mudināja divdesmitgadniekus beigt velti izšķērdēt laiku un sākt ieguldīt savā nākotnes identitātē jau tagad. Psiholoģe uzsver, ka laika posms no 20 līdz 30 gadiem ir viens no svarīgākajiem posmiem katra cilvēka dzīvē, jo tajā veidojas cilvēka identitāte, kas iespaido turpmāko dzīvi.
Nav noslēpums, ka sabiedrībā pastāv pieņēmums par to, ka dzīvē ir jābūt veiksmīgam un kaut kas jāsasniedz. Jau bērnudārzā audzinātājas vaicā bērniem, par ko tie vēlas kļūt, kad izaugs lieli. Laikam ejot un jaunietim pieaugot, ikviens kaut reizi ir sevi mierinājis ar domu: ,,Līdz trīsdesmit gadiem varu uzdzīvot, un tad jau rēdzēs, ko tālāk”, kas katrā no mums nostiprina stereotipu, ka līdz trīsdesmit gadu vecumam nopietnas dzīves izvēles vai lēmumi nav jāpieņem, un var vienkārši “peldēt pa straumi”.
Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka 2023. gadā Latvijā 11,3 % (30 tūkstoši) jauniešu vecumā no 15–24 gadiem nemācījās, nestrādāja un neapguva arodu – kas ir zemāk nekā ES vidējais līmenis.
“Vairums jauniešu saka, ka ir grūti atrast labu darbu. Bet realitātē jaunietis stājas darbā ar milzīgām prasībām, tomēr zemu pieredzi. Uz asistenta pozīciju jaunieši prasa lielas algas, pretī nesniedzot ne darba pieredzi, ne ārpusskolas aktivitāšu sarakstu, kas atbilstu lielas algas prasībām,” atklāj Kristaps Zakulis, “Southwestern Recruitment” personāla piesaistes speciālists. Turklāt pētījumi liecina, ka vieni no svarīgākajiem lēmumiem, kas ilgtermiņā atstāj ietekmi uz cilvēka veselību, karjeras rezultātiem un ģimenes dzīvi, tiek pieņemti tieši šajā laika posmā – no 20 līdz 30 gadiem – tāpēc ir jārīkojas tagad!
Viss sākas ar domāšanas veidu
Katram ir izvēle kā pavadīt savu brīvo laiku ārpus studijām vai darba. Protams, filmas un seriāli ir top izklaide jauniešu vidū, tā pat ir pieskaitāma pie atpūtas. Klāt nāk arī ballītes, festivāli un laika pavadīšana ar draugiem. Bet kā lai visu sabalansē, lai brīvais laiks būtu ne tikai atpūta, bet arī ieguldījums sevis pilnveidošanā, kas liks pamatus nākotnei?
“Kad man bija 21, man likās, ka velti tērēju savus produktīvākos dzīves gadus un nepiepildu savu potenciālu. Man gribējās darīt kaut ko jēdzīgu, kas dod pievienoto vērtību ne tikai manam CV, bet arī domāšanas veidam un paradumiem, tāpēc studiju gados vasarā devos uz Ameriku pārdot grāmatas,” stāsta Lauma Rute Radionova, “Tele2 IoT” pārdošanas vadītāja un vasaras programmas “Southwestern Advanatage” absolvente.
Pēc Radionovas vārdiem, vasara Amerikā bija neatsverams ieguldījums viņas personības izaugsmē. “Galvenais, ko programmas laikā iemācījos un joprojām izmantoju ikdienā, ir prasme komunicēt un risināt problēmas, stresa noturība, atbildības sajūta un proaktivitāte - uzskatu, ka tās mūsdienās ir neatņemamas panākumu sastāvdaļas, it īpaši jauniešu vidū,” pauž Lauma.
80% dzīves nozīmīgāko lēmumu tiek pieņemti laika posmā no 20 līdz 30 gadiem
Laika posms no 20 līdz 30 gadiem ir vecums, kad notiek pāreja no jaunieša uz pieaugušo, notiek pirmā saskarsme ar to, kāda patiesībā ir dzīve un kādas problēmas ir jārisina pašiem ārpus vecāku mājām.
Karjeras pirmsākumi un kāpšana pa karjeras kāpnēm notiek, pateicoties zināšanām un pieredzei, ko jaunieši ir izvēlējušies studēt augstskolā vai apgūt praksē. Veselība un fiziskā sagatavotība arī ir atkarīga no rūpēm par sevi šajā dzīves posmā, tāpēc ikdienā ir nepieciešams ieviest gan sportiskas aktivitātes (sākot no ikdienas pastaigām, sporta zāles apmeklējumiem, līdz pat profesionālajam sportam), gan veidot sabalansētu ēdienkarti.
Šajā dzīves posmā cilvēki nereti uzsāk kopdzīvi un veido ģimeni ar cilvēku, ko iepazina studiju gados. Aktuāls kļūst jautājums par mājokli un pēcnācēju radīšanu.
Jauniešiem ir jāiegulda savā nākotnes identitātē jau tagad
Foto: Freepik.com/ freepic.diller
Visvieglāk izkāpt ārpus savas komforta zonas ir jaunībā, jo divdesmitgadnieki ir bezbailīgi, drosmīgi un enerģijas pilni. Jebkādi kalni liekas pārvarami, darbi - izdarāmi. Tieši tāpēc augstskolu karjeras centri, jauniešu programmas piedāvā un mudina studentus piedalīties dažādos pasākumus, kas paplašina redzesloku un veido ieguldījumu jaunieša nākotnes identitātē.
Īpaši nozīmīga ir starptautiskā pieredze, kas ļauj iepazīt gan sevi, gan pasauli. “Erasmus” apmaiņas projekti Eiropā, brīvprātīgais darbs Austrālijā vai iespēja pavadīt vasaru Amerikā “Southwestern Advantage” apmaiņas programmā – tie ir tikai daži veidi, kā produktīvi ieguldīt laiku savas nākotnes veidošanā. Prasme adaptēties citā vidē, spēja komunicēt ar nepazīstamiem cilvēkiem un drosme ir mūsdienu panākumu atslēga, ko tavā CV novērtēs jebkurš darba devējs.
Tāpēc ir svarīgi jaunībā uzņemties atbildību par savu dzīvi, velti netērēt laiku un būvēt savu nākotni jau tagad caur mazām izvēlēm, ko pieņemam ikdienas dzīvē. Katra pieredze ir no svara, jo tā palīdz veidot un attīstīt cilvēka raksturu, dod jaunu dzīves perspektīvu un ir neatņemama sastāvdaļa no jaunieša identitātes, ko ļoti novērtēs darba devējs. Svarīgs ir viss: gan brīvprātīgais darbs, gan dažādu attīstošo pasākumu apmeklēšana, gan jauna darba pieredze tepat Latvijā, gan vasaras darbs ārzemēs. Tas noteikti palīdzēs pašizaugsmei, motivēs būt gudram savās izvēlēs, jo tieši izvēles nosaka to, kādi mēs būsim nākotnē.