Īstais laiks sēt zirņus un pārliecināties par to izcilajām īpašībām
Pēc senlatviešu tradīcijām zirņi ir jāsēj gada 100 dienā, lai tos mazāk bojātu kaitēkļi. Taču, balstoties uz agronomiskajiem aspektiem, būtiskāks par konkrēto dienu, ir augsnes siltums un mitrums. Vēlams, lai vidējā diennakts temperatūra ir vismaz +5 grādi un augsne nav nedz mitra, nedz sausa.
“Zirņiem būtiski ir nodrošināt “cietu gultiņu un mīkstu sedziņu” – lai saknēm ir vieglāk iesakņoties un lai mitrums tik ātri neiztvaiko. Šogad 100 diena – 10. aprīlis solās būt vēss un ziemīgs, taču visā Latvijā ir zemnieki, kuri ir paspējuši jau zirņus apsēt, bet citi saimnieki nolēmuši vēl nedaudz pagaidīt. Kura izvēle būs bijusi pareizāka, to varēsim redzēt ražas laikā. Taču jācer, ka solītie aukstuma periodi nebūs tik bargi, kā dažbrīd sola sinoptiķi. Ja zirņi sadīgs, tad pie ilgstošas zemākas temperatūras var apsalt. Tāpat jācer, ka pavasara mitrums tik ātri nepazudīs un vēlākai zirņu sējai būs pietiekams,” uzsver LATRAPS Zirņu attīstības programmas vadītāja Rita Bartuševica, labvēlīgus laikapstākļus ne tikai zirņu sējai, bet arī ražas novākšanas laikā.
Kāpēc iesēt zirņus?
Eksperti uzsver – ir īstais brīdis sēt zirņus, un tas ir ieteicams ne tikai plašos sējumos, bet arī mazdārziņos.
Zirņi sniedz vairākus būtiskus ieguvumus:
- Nodrošina kultūraugu dažādošanu saimniecībā;
- Samazina nepieciešamību pēc slāpekļa mēslojuma;
- Bagātina augsni ar organiskajām vielām;
- Palielina pēcauga ražu;
- Samazina nezāļu un kaitēkļu izplatību;
- Ir izejviela pārstrādes produktam ar augstu pievienoto vērtību.
Zemnieku interese par zirņu audzēšanu strauji aug. To apliecina gan pieaugošais jautājumu skaits par piemērotākajām šķirnēm, gan Centrālās statistikas pārvaldes dati par zirņu sējumu platībām un kopražu Latvijā.

Autors: Publicitātes foto