Kā droši veikt skaistuma injekcijas?
Mūsdienās skaistuma injekcijas gan sievietēm, gan vīriešiem kļuvušas teju par regulāru skaistumkopšanas rituālu, bet tikai retais aizdomājas par drošību – kas un kur drīkst veikt šīs manipulācijas un kādi jautājumi pacientam jānoskaidro, rūpējoties par savu veselību?
Jebkura invazīva manipulācija sasitīta ar infekcijas risku, tādēļ to ļoti svarīgi veikt sterilos apstākļos – medicīnas iestādē nevis skaistumkopšanas salonā, dzīvoklī vai izstādē.
Dermatoloģe, medicīnas zinātņu doktore dr. Kristīne Azarjana stāsta, ka skaistuma injekcijas veic cilvēka novecošanas profilaksei, ievērojot cilvēka ģenētiskās un anatomiskās īpatnības. Latvijas Estētiskās medicīnas asociācijas (LEMA) mājaslapā ir publicēts to sertificēto ārstu saraksts, kuri drīkst veikt botulīna toksīna un filleru jeb pildvielu injekcijas. Nepietiek ar kursiem vai apmācībām, lai veiktu šīs medicīniskās manipulācijas, jo pacientam var rasties nopietnas veselības komplikācijas.
Ko izvērtēt pirms procedūras?
Pirms procedūras pacientam jāsaņem piekrišanas forma, kurā aprakstīts kā darbojas preparāts - cik ātri iedarbojas, cik ilga būs iedarbība, kādas komplikācijas iespējamas un ko nedrīkst darīt pēc procedūras. Ja rodas kādi papildu jautājumi, labāk nekautrēties un tos uzdot. Medicīnas iestādes uzņemas atbildību par rezultātu un tiem preparātiem, kurus lieto.
Kad nedrīkst veikt?
Botulīna toksīna injekcijas neveic grūtniecēm, barojošām māmiņām. Ārsts izvērtē, vai pacients nelieto kādus medikamentus ar kuriem kombinācijā botulīna toksīna injekcijas nav vēlamas. Ārstam jāpārliecinās, ka pacientam nav muskuļu pataloģija, kas saistīta ar vispārēju skeleta muskuļu vājumu, tad šo injekciju nedrīkst veikt. Neveic, ja ir strutainas infekcijas, iekaisums ādas zonā, kur plānots veikt injekciju.
Filleri ir pildviela, kas organismā saglabājas ilgāku laiku. Ši manipulācija nav savienojama ar akūtām un hroniskām iekaisīgām slimībām, un manipulācijām, kas saistītas ar infekcijas risku, piemēram, ķirurģiskām zobu manipulācijām, zoba implanta ievietošanu pirms vai pēc filleru injekcijas. Tāpat nedrīkst veikt, ja ir autoimūna saslimšana.
Iespējamās blaknes, ja manipulācija veikta nepareizi
Botulīns ir neirotoksīns un to ievadot nepareizajās zonās, var atslābināt sejas muskuļus, kurus nebija paredzēts paralizēt. Paralīze ilgs, kamēr botulīns zaudēs efektu (aptuveni trīs mēnešus, bet tas atkarīgs no devas). “Latvijā bieži skaistuma injekcijas veic speciālisti, kuri nav ārsti, bet ir šīs prasmes apguvuši kursos. Kad pacientam rodas komplikācijas un jāārstē, nezina ko iesākt. Ja arī zina, nevar izrakstīt medikamenta recepti,” stāsta Dr. med. Kristīne Azarjana. Svarīgi izvērtēt pacienta anatomiskās īpatnības, vecumu un noteikt pareizo preparāta devu. Speciālists bez pieredzes nepratīs izvērtēt cilvēka sejas mīmiku, to, cik augstu vai zemu atrodas uzacis, kādā stāvoklī ir acu plakstiņi un kā to var ietekmēt nepareizi aprēķināta botulīna deva vai ievadīšanas shēma. Ja preparāts ir pārāk lielā devā vai nepareizajā lokalizācijā, var nošļukt uzacis, nolaisties acs plakstiņš. Ļoti retos gadījumos, ja preparāts ir ievadīts nepareizajā muskulī, pacientiem nākas lietot medikamentus, lai atvērtu acis. Tā var gadīties, ja botulīns nejauši injicēts muskulī, kas paceļ acs plakstiņu.
Ir sejas zonas - virslūpa, kakls, mutes kaktiņi - kur botulīna injekcijas var veikt tikai vispieredzējušākie ārsti, jo kļūdas nozīmē to, ka pacients vairs nevar pasmaidīt, parunāt vai pacelt galvu no spilvena. Savukārt neprofesionāli veiktas fillera injekcijas ir bīstamas ar iespēju nobloķēt kādu dzīvībai svarīgu asinsvadu, kas var novest pat pie redzes zuduma.
Pēc filleru injekcijām var rasties akūta – alerģiska reakcija uz kādu vielas sastāvdaļu, infekcijas, ja procedūra veikta nesterilos apstākļos. Kovida ietekmē cilvēkiem ir mainījusies imunitāte un novērojamas autoimūnas reakcijas - vēlīnas komplikācijas, piemēram, veidojas blīvi mezgli, kas var iekaist, sastrutot, migrēt. Ja procedūra veikta pie ārsta, pacients ir mediķa uzraudzībā, kurš zinās tālāko rīcību.