Kā iegūt vislabāko procentu likmi mājokļa kredītam? Skaidro eksperts
Piesakoties mājokļa kredītam, bieži vien atklājas, ka banku piedāvātās procentu likmes atšķiras. Lai gan parasti procentu atšķirība šķietami ir neliela, visbiežāk pat dažas procentu desmitdaļas uz visu aizdevuma periodu var radīt ievērojamu starpību. "Luminor" bankas mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Sausais skaidro, kāpēc tas tā ir un kā saņemt labāko iespējamo procentu likmes piedāvājumu savam jaunajam hipotekārajam kredītam.
Kas ir svarīgāks – kredīta ņēmējs vai īpašums?
Pretendentam mājokļa kredīta izvērtēšanas procesā parasti tiek ņemti vērā divi galvenie faktori – pats aizņēmējs un nekustamais īpašums, ko vēlas iegādāties. Kritēriji, uz kuru pamata bankas izsniedz mājokļa kredītu, var nedaudz atšķirties pēc to nozīmīguma. Piemēram, tikai dažas bankas fokusējas vienīgi uz iegādājamā nekustamā īpašuma stāvokli un likviditāti, savukārt, lielākā daļa – uz kredītņēmēja profilu, kas var radīt atšķirības piedāvātajās procentu likmēs. "Mēs prioritāri vērtējam klienta profilu un viņa kredītvēsturi. Tas nenozīmē, ka, piesakoties aizdevumam, īpašums nav nozīmīgs. Tas, protams, tiek izvērtēts, taču, ja īpašums ir labā stāvoklī un bez juridiska rakstura ierobežojumiem, galīgo lēmumu par kredīta likmes apmēru tomēr nosaka informācija par klientu," norāda Kaspars Sausais.
Plānojot aizņēmumu no bankas ir derīgi zināt konkrētus kritērijus, kuri tiks izvērtēti. Kreditēšanas eksperts norāda, ka parasti primāri tiek izvērtēts personas vai mājsaimniecības finansiālais stāvoklis, ienākumi, esošās saistības un tas, kā mājsaimniecība tiek galā ar jau iepriekš uzņemtajām kredītsaistībām, kā rezultātā var noteikt maksimālo kredīta summas apmēru un procentu likmi, kas nepieciešama mājokļa iegādei. Savukārt attiecībā uz īpašumu galvenie vērtēšanas faktori ir atrašanās vieta, īpašuma tehniskais stāvoklis, juridiskie aspekti un energoefektivitātes kategorija.
Noskaidro vairāku banku piedāvājumus
Foto: Freepik.com/ freepik
Lai gan Euribor augstās procentu likmes ir padarījušas aizņemšanos dārgāku, pieprasījums pēc mājokļu kredītiem ir stabils. Katra banka piedāvā klientiem nedaudz atšķirīgus nosacījumus, tāpēc, ja plānots iegādāties mājokli ar hipotekārā kredīta palīdzību, ieteicams izvērtēt vismaz divu banku kredītu piedāvājumus, lai varētu tos salīdzināt. To var vienkārši izdarīt – aizpildot pieteikumu mājokļa kredītam banku mājaslapās.
“Jebkura aizdevuma gadījumā ir ieteicams salīdzināt vairāku banku piedāvājumus, jo piedāvātās procentu likmes var būtiski atšķirties – pat pāris procentu desmitdaļas 20 gadu griezumā var veidot vairāku tūkstošu eiro starpību. Piemēram, 90 000 eiro kredīta gadījumā uz 20 gadu termiņu mainīgās likmes atšķirība starp 1,6% un 1,8% veido vairāk nekā 2000 eiro starpību. Kredītņēmēji bieži automātiski prasa piedāvājumu tikai savā bankā, kas bieži vien ir galvenais iemesls, kāpēc netiek saņemts labākais procentu likmes piedāvājums. Šobrīd banku piedāvātās pievienotās kredīta likmes ir būtiski samazinājušās, salīdzinot ar situāciju pirms gada vai diviem, kā arī kampaņveidīgi ir pieejami dažādi īpašie piedāvājumi ar labvēlīgākiem kredīta nosacījumiem. Apzinot vairākus piedāvājumus, varat rast sev izdevīgāko ilgtermiņā,” uzsver mājokļu kreditēšanas eksperts.
Atšķirīgas procentu likmes un citi nosacījumi
Tāpat eksperts iesaka pievērst uzmanību arī citiem mājokļa kredīta nosacījumiem, piemēram, kredīta atmaksas nosacījumiem, maksimālajai kredīta summai, komisijas maksai un citiem izdevumiem. Slēdzot hipotekārā kredīta līgumu, gandrīz vienmēr ir jāsamaksā vienreizēja noformēšanas maksa, taču ir gadījumi, kad to nepiemēro, piemēram, iegādājoties mājokli no bankas nekustamo īpašumu partneriem. Noteikti ir vērts izvērtēt, kura banka piedāvā personiskāko pieeju vai izdevīgākos līguma noslēgšanas nosacījumus. Tieši šajos aspektos atšķirības starp bankām var būt pamanāmas, tāpēc ir vērts pieņemt lēmumu, pamatojoties uz plašāku kopainu.
Mājokļa kredīts nav ikdienas darījums, visbiežāk tādu slēdz tikai vienreiz mūžā, tāpēc tas ir saistīts ar daudz jautājumiem un neskaidrībām, kur noteikti ir vērts lūgt padomu bankas speciālistiem, kuri katru situāciju izvērtē individuāli.