Kā iekārtot mājokļa priekšnamu?
Priekšnams ierasti ir viena no mazākajām telpām mājoklī, taču tajā bieži vien tiek izvietots ievērojams daudzums mantu. Nesen Latvijā veiktā aptaujā atklājās izplatīta problēma: trešdaļai mājokļu īpašnieku priekšnamos nav pietiekami daudz vietas mantu uzglabāšanai un tie nav funkcionāli, lai arī to mērķis ir mājoklī ienākošo cilvēku sagaidīšana. Interjera dizainere norāda galvenās lietas, kurām jāpievērš uzmanība, lai padarītu priekšnamu praktiskāku un mājīgāku.
Atrisini biežākās mantu uzglabāšanas problēmas
Priekšnama galvenā funkcija ir tajā uzglabāt virsdrēbes un apavus, vienlaikus nodrošinot ātru un ērtu iekļūšanu mājoklī un izkļūšanu no tā. IKEA veiktā aptauja norāda, ka gandrīz četriem no desmit (37 %) iedzīvotājiem priekšnamā trūkst vietas mēteļu un šaļļu pakarināšanai, bet trešdaļa (31 %) iedzīvotāju uzskata, ka viņiem lielākās problēmas sagādā apavu uzglabāšana. Katrs trešais (33 %) respondents arī saskaras ar grūtībām jau tā pārblīvētajos priekšnamos izvietot papildu sezonālo apģērbu un apavus.
“Priekšnama labiekārtošanu vajadzētu sākt ar skaidru zonu noteikšanu ikdienā nepieciešamajām un sezonālajām lietām. Turklāt dažādu mazāku uzglabāšanas risinājumu, piemēram, vaļēju grozu vai plauktu izmantošana palīdz radīt gan funkcionālu, gan pievilcīgu telpu. Svarīgi ņemt vērā arī tādus faktorus kā vizuālā pievilcība un kopējā noskaņa, jo ar priekšnamu iesākas un noslēdzas mūsu ikdiena,” stāsta IKEA interjera dizainere Ieva Buka.
Attiecībā uz konkrētiem funkcionāliem risinājumiem interjera dizainere norāda, ka, ja priekšnamā tiek izmantoti tikai sienas pakaramie, tas var radīt jucekli. Tāpēc būtu lietderīgi iegādāties skapi, kurā paslēpt virsdrēbes. Mājīgāku atmosfēru radīs ikdienā nepieciešamo mēteļu pakarināšana uz viegli pieejamiem sienas pakaramajiem, bet sezonai neatbilstošu jaku un apavu uzglabāšana skapī. Uz vienkāršām, dažādos augstumos izvietotām stangām iespējams pakarināt garākas jakas vai citas lietas, piemēram, bērnu mugursomas.
Mazos priekšnamos pieejamā telpa ir ierobežota, tāpēc apavu uzglabāšanai bieži vien trūkst vietas. Šī iemesla dēļ nepieciešamas tādas mēbeles kā apavu skapīši, lai maksimāli izmantotu pieejamo telpu. “Skapītī ar četriem nodalījumiem, kas ir tikai 17 centimetrus plats, iespējams izvietot aptuveni astoņus apavu pārus, un tas būs lieliski piemērots šauriem priekšnamiem. Turklāt, ja telpā ir grīdas līstes, ir jāizvēlas skapīšus tikai ar priekšējām kājām, tādējādi tos būs iespējams novietot pie pašas sienas virs grīdas līstes,” ar padomu dalās interjera dizainere.

Funkcionalitāte un mājīgums
Priekšnamam jārada viesmīlības sajūta, nevis jābūt nomācošam, tāpēc interjera eksperte uzskata, ka atjautīgi risinājumi var apvienot funkcionalitāti un mājīgumu pat nelielos priekšnamos. “Šaurs soliņš ar paslēptu mantu glabātuvi nodrošinās ērtu vietu apavu sašņorēšanai, vienlaikus ļaujot tajā neuzkrītoši uzglabāt cimdus, šalles vai apavu pēdiņas. Atbilstoši izvietots spogulis ne tikai palīdzēs uzlaikot apģērbu, bet arī atstaros gaismu, lai pat šaurākās telpas šķistu lielākas,” saka Buka.
Kājslauķi vai paklāji priekšnamos ir īpaši funkcionāli, jo tie kalpo diviem mērķiem – uzlabo estētiku un aiztur putekļus un netīrumus gadalaiku mijās. Piemēram, 44 % Latvijas iedzīvotāju apgalvo, ka pavasarī cīnās ar sekām, ko atstāj dubļi un putekļi, un tāpēc bieži vien jūtas neapmierināti.
“Lai netīrumi netiktu iznēsāti pa visu mājokli, ir svarīgi censties maksimāli novērst to nonākšanu iekštelpās. Lietošanai ārā ieteicams izvēlēties kājslauķi ar birstēm līdzīgiem sariem, kas var samazināt netīrumu iekļūšanu mājoklī. Attiecībā uz paklājiem un to lietošanu iekštelpās, izvēles iespējas ir neierobežotas: šeit iespējams izvēlēties risinājumu, kas nosedz visu priekšnama grīdu, ir saskanīgs ar priekšnama mēbelēm vai kam vienkārši ir interesants raksts. Paklājs priekšnamā var arī radīt tūlītēju mājīguma sajūtu,” norāda interjera dizainere un atgādina, ka šādus risinājumus var ieviest arī par dažiem eiro.
Par aptauju:
Aptauju IKEA uzdevumā Norstat Latvijā un citās Baltijas valstīs veica šā gada martā un aprīlī. Kopumā aptaujā piedalījās 1000 iedzīvotāju katrā Baltijas valstī. Tiešsaistes aptaujā galvenā uzmanība tika pievērsta tēmām, kas saistītas ar mājokļa labiekārtošanu pavasarī un mājās veiktajiem rituāliem.