Kā izvēlēties apgaismojumu omulīgai atmosfērai mājās? Iesaka eksperti
Rudens tumšajos vakaros mājīguma nevar būt par daudz. To var panākt ne tikai vilnas sega, tasīte gardas tējas vai smaržīga ābolkūka, bet arī pareizi izvēlēts apgaismojums, kas piepildīs mājokli ar maigu gaismu un radīs mierīgu noskaņu. Kādu apgaismojumu izvēlēties, lai radītu omulīgu atmosfēru, stāsta “Kesko Senukai Latvia” eksperti.
Vairāk siltu krāsu
Lai radītu nomierinošu un mājīgu gaisotni, speciālisti iesaka ievērot vairākus pamatprincipus.
Tāpat kā siltumu rada apģērbs vairākās kārtās, mājīgumu vairos gaismas avoti vairākos līmeņos un dažādi apgaismojuma avoti. Līdzās galvenajam apgaismojuma elementam, kas parasti ir griestu lampa, nevajadzētu aizmirst par stāvlampām vai sienas lampām. To izstarotā gaismas josla nav plata un palīdz radīt omulīgu gaismas laukumu. Turklāt mazākas lampas ar fokusētu gaismas staru palīdz izcelt interjera detaļas, piemēram, ģimenes fotogrāfijas. Bet, lai radītu omulīgu nokrēslu un nomierinošu noskaņu, galveno apgaismojumu vakaros var izslēgt pavisam.
Dzeltenā jeb siltā gaisma ir patīkama un nomierinoša, savukārt baltā jeb dienasgaisma palīdz koncentrēties un rūpīgāk veikt darbus, kam nepieciešama precizitāte un uzmanība. Gaismas krāsu jeb temperatūru mēra kelvinos (K). 2700–3000 K ir dzeltena gaisma: tā ir silta gaisma, kas piemērota lielākajai daļai dzīvojamo telpu. 3000–4100 K ir balta gaisma – vēsa spektra gaisma, kas piemērota virtuvei, darba telpām, pagrabiem un pieliekamajiem. 5000–6500 K ir zilgana gaisma, ko dēvē par dienasgaismu un izmanto birojos vai lasīšanas zonā.
Speciālisti iesaka rudenī mājās izvairīties no aukstas krāsas gaismas avotiem un apgaismes ķermeņos izmantot siltā spektra spuldzes, vislabāk – 2700 kelvinu spuldzes, kuru izstarotā gaisma nav pārāk spilgta un ir patīkami silta. Turklāt labāk izvēlēties lampas, kas ļauj regulēt gaismas daudzumu un izmantot tikai tik daudz gaismas, cik tajā brīdī nepieciešams.
Labs apgaismojums ir funkcionāls
Droši pārvietoties, ērti strādāt un labi justies – šīs trīs lietas ir svarīgas ikvienā mājā, un atbilstošs apgaismojums ir viens no rīkiem, kā veidot patīkamu vidi. Ne velti interjera dizaineri visā pasaulē tieši apgaismojumu min starp svarīgākajiem faktoriem, kas mājokli padara omulīgu un pievilcīgu. Ar vienu griestu lampu apgaismota telpa izskatās visai trūcīgi un drūmi, turklāt nenodrošina vajadzīgo gaismas intensitāti. Jo vairāk gaismas avotu telpā, jo vienkāršāk pieskaņot apgaismojumu situācijai un garastāvoklim.
Īpaši svarīgi ir parūpēties par pietiekamu apgaismojumu telpās, kur trūkst dabiskās gaismas. Rudenī un ziemā tas gan attiecas uz visām telpām, jo dienasgaismas laiks ir īss. Ja apgaismojums ir nepietiekams, gurst acis un trūkst enerģijas, to var viegli risināt, iegādājoties budžetam draudzīgu lampu ar vairākām spuldzēm, kuru virzienu var mainīt, vai īpašu spuldzes ligzdas sadalītāju, kas tiek ieskrūvēta tieši standarta E27 ligzdā. Pieejami divvietīgi un pat trīsvietīgi sadalītāji, kas ļaus līdzšinējās vienas spuldzes tajā pašā lampā ieskrūvēt divas vai trīs spuldzes.
Pat tad, ja labprāt uzturaties krēslas zonā, apgaismojumam nav jābūt vienveidīgam: mazas pārnēsājamas vai sienas lampas dažādās mājokļa vietās nodrošinās romantisku gaisotni jebkurā diennakts stundā.
Lampas, kas atbilst interjeram
Speciālisti atgādina, ka interjers izskatās daudz harmoniskāks un mājīgāks, ja tajā ievērots vienots stils. Arī izvēloties lampu, jāpievērš uzmanība tam, cik viegli tā iekļausies interjerā. Piemēram, ja interjerā ir melni akcenti, arī lampu detaļas var būt melnas, bet, ja mājā ir koka ornamenti, derēs lampas ar koka elementiem.
- Klasiskas lampas rada greznības un elegances sajūtu un bieži vien kļūst par galvenajiem interjera akcentiem. To formas ir izteiksmīgas, un materiāli, no kuriem tās izgatavotas, – kvalitatīvi un izturīgi.
- Mūsdienu stila lampām parasti ir minimālistiskas, regulāras formas. Melna, balta vai matēta zelta krāsa lampā, kas saspēlējas ar noteiktas krāsas interjera detaļām, palīdz radīt interjera pabeigtības sajūtu.
- Neitrāla dizaina lampas iederas jebkurā interjerā. Parasti tās ir lampas, kas saskan ar griestu vai sienu krāsu.
- Luksusa lampas ir izgatavotas no metāla korpusa un pārklātas ar zelta vai melniem elementiem. Šādu lampu abažūri nereti ir izgatavoti no kristāliem, kas, izstarojot gaismu, rada ekskluzīvas greznības sajūtu.
- Funkcionālas lampas ir paredzētas noteiktu zonu apgaismošanai un parasti tiek stiprinātas pie sienām vai griestiem. Tās domātas konkrētu telpas vai interjera detaļu, piemēram, attēlu pie sienas, kāpņu vai unikālu mēbeļu izgaismošanai.
Lai papildinātu mājokļa interjeru, jaunus gaismas avotus var veidot arī pašu rokām. Tam lieliski piemērotas sveces un laternas. Rudenīgu noskaņu palīdzēs radīt, piemēram, paštaisīta mežā atrastu zaru un priežu čiekuriņu kompozīcija, ko var ieskaut LED gaismiņu vītne – tas būs unikāls rotājums katram mājoklim. Bet, ja svarīga ilgtspēja, laba izvēle ir dabiski un videi draudzīgi gaismas ķermeņi no ilgtspējīgiem un atjaunojamiem materiāliem: bambusa, rotangpalmas, pārstrādāta stikla.
Ekonomisks apgaismojums, kas nepalielina elektrības rēķinu
Jo tumšāki vakari, jo lielākas izmaksas par elektrību. Tomēr šobrīd tirgū pieejami diezgan daudzi enerģiju taupoši apgaismes risinājumu.
Kvēlspuldzes līdz 90% elektroenerģijas patērē siltumam, tikai 10% atstājot efektīvai apgaismošanai. Speciālisti iesaka pievērst uzmanību elektroenerģijas patēriņam un izvēlēties taupīgās LED lampas.
Papildus var izvēlēties arī lampas ar saules baterijām, kas lieliski piemērotas āra terasēm vai mājas ieejas apgaismošanai. Šādas lampas iecienījuši arī dārznieki: novietotas puķu dobēs starp ziediem, tās ne tikai priecē aci, bet arī izceļ rudens ziedu un citu augu skaistumu.
Labs griestu zonas risinājums, kas nodrošina vienmērīgi izkliedētu apgaismojumu telpā, ir LED lentes. Tāpat sienu, griestu un grīdas gaismekļus var veiksmīgi kombinēt ar grīdā vai sienā iebūvētiem gaismas elementiem un papildināt ar LED virtenēm vai gaismekļiem, kam iespējams regulēt apgaismojuma intensitāti un krāsu. LED apgaismojums ļauj ietaupīt pat 80% no elektroenerģijas patēriņa – ne velti arvien populārāki kļūst vienmērīgi apgaismoti LED plafoni un lielāka diametra gaismekļi, kas nodrošina jaudīgu, bet ekonomisku apgaismojumu.
Arvien populārāki kļūst arī gaismekļi ar iebūvētiem sensoriem un balss vadību, kas piedāvā ērtu un futūristisku veidu, kā kontrolēt apgaismojumu telpā.