Kā izvēlēties kosmētiku nobriedušas ādas kopšanai?
Gadiem ejot, āda pamazām kļūst plānāka, trauslāka, sausāka, zaudē elastību un dabīgo mirdzumu, kā arī parādās grumbiņas un varbūt arī pigmenta plankumi. Kā pareizi kopt nobriedušu ādu un izvēlēties tai piemērotāko kosmētiku, noderīgos padomos dalās BENU Aptiekas farmaceite Liene Graudiņa.
Laika gaitā ādā norisinās dabīgie procesi, tā piedzīvo pārmaiņas, piemēram, mitruma un elastības zudumu, kuru rezultātā tā var kļūt vieglāk ievainojama un ļoti jutīga. Sievietēm menopauzes ietekmē organismā samazinās estrogēna daudzums, kas saukts arī par “skaistuma hormonu”, kā rezultātā āda kļūst sausāka, zaudē tvirtumu, kļūst blāva un parādās dziļākas grumbas. Tāpēc saudzīga pieeja un piemērotas kosmētikas izvēle ir būtisks pamats nobriedušas ādas ikdienas kopšanai.
Saudzīga attīrīšana
Attīrīšana ir viens no svarīgākajiem pamata soļiem ādas kopšanā. Nobriedušas ādas kopšanā īpaši svarīgi pievērst uzmanību tam, lai ādas attīrīšanas posmā netiktu izmantoti agresīvi attīrošie līdzekļi un netiktu traumēta jutīgā āda. Arī ar skrubjiem jābūt uzmanīgiem, un, ja ir vēlme tos izmantot, jāizvēlas tādi līdzekļi, kas satur smalkas abrazīvās daļiņas, kā arī skrubja lietošanas laikā tas ir jāiemasē ļoti saudzīgi, lai netraumētu ādu. Saudzīgāks risinājums eksfoliācijai var būt maigi skābju pīlingi.

Pietiekama mitrināšana un barošana
Izvēloties serumu un krēmu nobriedušai ādai, ir jāizvērtē, kas ir tavas ādas galvenās pamatvajadzības. Visbiežāk līdzekļi nobriedušai ādai pamata uzsvaru liek uz pietiekamu ādas mitrināšanu un barošanu, kā arī nomierinošu iedarbību un ādas šūnu darbības stimulāciju.
Tai pat laikā atbilstoši ādas vajadzībām ir iespējams piemeklēt līdzekļus, kas, papildus mitrināšanai un barošanai, fokusējas uz noteiktu problēmu risināšu un papildvajadzību nodrošināšanu, piemēram, hiperpigmentācijas mazināšanu, ādas toņa izlīdzināšanu, izteiktāku pretgrumbu iedarbību un citām. Savukārt intensīvākai papildu kopšanai un ādas komfortam vienu-divas reizes nedēļā noderēs mitrinošas, nomierinošas vai mirdzumu piešķirošas sejas maskas.
Acu zonas kopšanai arī vajadzētu izvēlēties tieši tai paredzētu kosmētiku, jo acu zonas āda ir īpaši jutīga, ar noteiktām vajadzībām, un tāpēc prasa īpašas rūpes. Turklāt svarīgi neaizmirst par kakla un dekoltē zonas ādu, jo tā noveco tāpat kā sejas āda un arī tai ir nepieciešamas atbilstošas rūpes un kopšana.

Aktuālās sastāvdaļas
Izvēloties kopjošo kosmētiku nobriedušai ādai, pievērs uzmanību tās sastāvdaļām. Šīs ir vienas no iecienītākajām sastāvdaļām nobriedušas ādas košpanai:
Hialuronskābe – tās pamatdarbība ir piesaistīt un noturēt mitrumu ādā. Gadiem ejot, ādas mitruma līmenis krītas. Tas veicina grumbiņu parādīšanos, kas ar laiku kļūst dziļākas. Sejas kopšanas līdzekļos hialuronskābes molekulas var būt dažāda lieluma, līdz ar to tās var nokļūt dažādos ādas slāņos, kur var piesaistīt mitrumu, tādējādi mazinot sausuma sajūtu un smalko grumbiņu rašanos.
Koenzīms Q10 – palīdz šūnām no barības vielām efektīvāk iegūt enerģiju. Tas ne vien palīdz nodrošināt šūnas ar enerģiju un veicina to atjaunošanos, bet arī darbojas kā spēcīgs antioksidants.
Antioksidanti – apkārtējās vides nelabvēlīgie faktori, ikdienas stress, neveselīgs dzīves veids un citi ikdienas apstākļi pastiprina oksidatīvo stresu mūsu ķermenī, tai skaitā ādā. Tā rezultātā veidojas brīvie radikāļi, kuri veicina kolagēna un elastīna pastiprinātu noārdīšanos, kas savukārt noved pie ādas elastības zuduma un grumbiņu veidošanās. Antioksidanti ir tie, kas palīdz neitralizēt šos oksidatīvā stresa radītos brīvos radikāļus.
Kolagēns – struktūrproteīns, kas nodrošina ādas elastību un stingrību. Gadiem ejot un brīvo radikāļu ietekmē dabīgā kolagēna sintēze organismā samazinās, līdz ar to āda zaudē tvirtumu un elastību.
Peptīdi – palīdz stimulēt kolagēna un elastīna veidošanos ādā, kas savukārt palīdz saglabāt ādas tvirtumu.
Retinols – atjauno šūnas, izlīdzina un uzlabo sejas toni, cīnās ar pigmentāciju. Tas darbojas arī kā antioksidants.
SPF – pasargā ādu no saules radītā UV starojuma negatīvās ietekmes un tādējādi palīdz palēnināt novecošanās procesus, kā arī palīdz izvairīties no hiperpigmentācijas veidošanās.
Aizsardzība no saules
No saules radītā UV starojums āda ir jāsargā neatkarīgi no vecuma, un jo īpaši par to nevajadzētu aizmirst nobriedušas ādas gadījumā. Izvēlies dienas krēmu ar jau iestrādātu SPF vai lieto papildus saules aizsargkrēmus. Kosmētika ar SPF aizsardzību palīdzēs aizsargāt ādu no saules staru izraisītā oksidatīvā stresa, kas vēl vairāk pastiprina ādas novecošanos, kā arī mazinās pigmenta plankumu veidošanās risku, jo saule ir viens no galvenajiem faktoriem, kas stimulē šo plankumu veidošanos. Pavasarī ādas aizsardzībai būs piemērota kosmētika ar SPF 30 vai augstāku aizsardzības līmeni. Kā arī atcerieties, kas saules UV starojums līdz zemei nonāk arī brīžos, kad laiks ir apmācies, tāpēc līdzekļi ar SPF ir jālieto ik reizi, kad ir plānots doties ārpus telpām.