visaigimenei.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi98661
Nozares raksti322
Kā palīdzēt suņiem ar kustību traucējumiem? : Portāls visai ģimenei

Kā palīdzēt suņiem ar kustību traucējumiem?

Kā palīdzēt suņiem ar kustību traucējumiem?

Daudziem no mums suņi ir pilnvērtīgi ģimenes locekļi, par ko rūpējamies tāpat kā par bērniem un senioriem: slimības vai traumu gadījumā nodrošinām ārstēšanu un kopšanu. Gūžu displāzija, dažādas traumas un artrīts ir biežākie iemesli, kas agrāk aktīvam un kustīgam sunim liek meklēt palīgierīces, lai atvieglotu kustības. 

Suņiem, kam ir apgrūtināta, bet saglabāta kustības spēja, lieto iemauktus vai slingus. 

Visbiežāk ir apgrūtināta piecelšanās un iešana pakaļējās daļas vājuma dēļ – īpaši bieži to novēro veciem suņiem. Suns ilgi mēģina piecelties, nespēj ielekt gultā vai mašīnā, ejot pakaļkājas ir nestabilas – trīc un streipuļo, ķeras viena aiz otras. Lai atvieglotu piecelšanos un iešanu, var izmantot slingu (lakats vai plata siksa zem suņa vēdera, tās brīvos galus tur saimnieks – gluži kā nesot somu) vai speciālus iemauktus, kas sunim tiek uzvilkti kā “bikses” ar aizdari uz muguras, kam piestiprināti rokturi. Izvēloties šādus iemauktus ir jāņem vērā vairāki faktori – vai materiāls ir mīksts (lai neradītu noberzumus), vai iemaukti ir fiksējami (jo slingu var palikt zem vēdera, bet, sunim kustoties, tas var aizšļūkt uz priekšu un zem krūtīm vairs nepildīt savu funkciju), vai materiāls ir viegli mazgājams (jo sunim ar kustību traucējumiem defekācijas poza nereti ir mainīta), vai suns varēs nokārtot dabiskās vajadzības, nenovelkot iemauktus (īpaši būtiski suņu puikām). Ir pieejami arī iemaukti priekšējai daļai un kombinēti iemaukti – gan priekšdaļai, gan pakaļdaļai.

Vēl viens būtisks atvieglojums veciem un slimiem suņiem ir rampas – iekāpšanai mašīnā, gultā vai pa kāpnēm. Pārvietoties pa rampu suņiem ir nesalīdzināmi vieglāk nekā pa kāpnēm. Jāraugās, lai rampa ir stabila un no neslidena materiāli, kā arī ne pārāk stāva.

Veciem suņiem, kas ejot velk ķepas pa zemi, kā arī suņiem ar ķepu traumām ļoti vērtīgi ir speciālie zābaciņi, kas pasargā ķepas no noberzumiem un dod papildus stabilitāti uz slidenām virsmām. Zābaciņi parasti ir ar velkro aizdari ērtai uzvilkšanai.

Retāk tiek lietotas ortozes un fiksatori, kas nodrošina fiksāciju un papildu atbalstu locītavām traumu, deformāciju gadījumā.

Ja kustības ļoti apgrūtinātas, labs risinājums ir suņu invalīdu ratiņi.

Daudzos gadījumos jautājums ir – vai suni iemidzināt vai iegādāties tam ratiņus, kas var uzlabot suņa dzīvi. Latvijā ir samērā daudzi zināmi pozitīvie piemēri – Pepe, Pipars, Rika, Ļisa un citi, kas savās ikdienas gaitās dodas ne kā visi uz četrām kājām, bet uz kājām un riteņiem. Parasti ratiņus kā labāko risinājumu iesaka veterinārārsti gadījumos, kad suns visādi būtu vesels, tikai tam “nestrādā” pakaļkājas, piemēram, starpskriemeļu disku slimības gadījumā, kas īpaši bieži novērojama suņu šķirnēm ar garām mugurām – takšiem, basetiem. Parasti ratiņi atbalsta galvenokārt aizmugures daļu, bet ir ratiņi arī priekšējai daļai un kombinētie – ar četriem riteņiem. Ja pakaļkājas kaut nedaudz strādā, tad ratiņi ir kā atbalsta rāmis, kas kompensē pakaļkāju nespēku. Ja pakaļkājas nestrādā nemaz, tās var iekarināt speciālos turētājos, un suns balsta ķermeņa aizmugures svaru uz riteņiem, bet pārvietojas ar priekškāju muskuļu spēku. Gandrīz visos gadījumos, kad suns ir pirmo reizi ielikts ratiņos, sākumā ir apmulsums, bet pēc tam suns saprot, ka atkal VAR kustēties, un tas ir tāds prieks gan suņa saimniekiem, gan mums, gan pašam sunim! Suņi ar ratiņiem pārvietojas ne tikai pa asfaltu vai gludām takām, bet arī pa granti, zāli, smiltīm, sniegu un ūdeni. Esot ratiņos, iespējams arī nokārtot dabiskās vajadzības. Bieži uzdod jautājumu, vai suns var apgulties ar ratiņiem. Maza auguma suņi (takši) nereti var, bet lielāki suņi nē. Aptuvenais laiks, ko suns var atrasties ratiņos bez pārtraukuma, ir 2–3 stundas (tikpat cik kārtīga pastaiga).

Par palīgierīcēm suņiem invalīdiem var jautāt savam veterinārārstam vai interesēties tieši pie mums – Universitātes Vetfondā www.vetfonds.lv. Mums ir ilgstoša un pozitīva sadarbība ar vairākiem ratiņu ražotājiem ASV. 

Raksta autore – Ieva Meiere, veterinārārste

 

Universitātes Vetfonds, SIA, Veterinārā aptieka
Kristapa Helmaņa 8, Jelgava, LV-3004  
vetfonds.lv
Tālrunis +371 63021962

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Produktu testi

Visaigimenei.lv Produktu testi – efektīvs veids, kā ieinteresēt potenciālos klientus un stiprināt uzņēmuma reputāciju!

Visaigimenei.lv Produktu testi – efektīvs veids, kā ieinteresēt potenciālos klientus un stiprināt uzņēmuma reputāciju!

Vai tavs uzņēmums piedāvā preces bērniem, veselībai un skaistumam, mājoklim, atpūtai un darba ikdienai, virtuvei un citus risinājumus, kas var vienkāršot cilvēku ikdienu un uzlabot dzīves kvalitāti? Vai vēlies, lai par tavu piedāvājumu uzzina un runā arvien plašāks cilvēku loks? Izmanto unikālu iespēju, kas noteikti patiks taviem potenciālajiem klientiem – ļauj izmēģināt savas preces un izteikt par tām viedokli Visaigimenei.lv sadaļā Produktu testi