visaigimenei.lv skaitļos

Lietotāji online1
Aktīvie uzņēmumi98804
Nozares raksti309
Kā pasargāt bērnu no elektrotraumas un kā rīkoties, ja tā notikusi? Speciālistu ieteikumi : Portāls visai ģimenei

Kā pasargāt bērnu no elektrotraumas un kā rīkoties, ja tā notikusi? Speciālistu ieteikumi

Kā pasargāt bērnu no elektrotraumas un kā rīkoties, ja tā notikusi? Speciālistu ieteikumi

Šogad Latvijā no elektrotraumas savos mājokļos cietuši jau 11 bērni, to vidū arī mazuļi vecumā līdz pieciem gadiem. Ja pieaugušie paši ir atbildīgi par savu drošību, tad mazus bērnus pasargāt no ar elektrību saistītām bīstamībām mājās ir vecāku pienākums. AS "Sadales tīkls" sadarbībā ar pediatriem ir apkopojusi būtiskāko informāciju, kā pasargāt bērnu no elektrotraumas un ko darīt, ja tā tomēr notikusi.

Nenosegtas, nedrošas rozetes un atklāti, bojāti vadi – tās ir divas lielākās bīstamības mājoklī, ar ko sastopoties bērns var ciest no elektrotraumas. Tāpat bērnus interesē viedierīces, piesaista to lādētāji, tādēļ nevajadzētu bērnam sasniedzamā vietā atstāt šādas rozetē iespraustas ierīces. Latvijā ir reģistrēta elektrotrauma, ko bērns guvis, ieliekot mutē kontaktligzdai pieslēgta telefona lādētāja vada galu.

"Viena no biežāk sastopamajām kļūdām ir īpašu kontaktligzdu aizsargierīču trūkums mājokļos. Mazi bērni bieži mēģina rozetēs ievietot nelielus priekšmetus, kas var radīt nopietnas traumas. Tādēļ, vēl pirms mazulis ir sācis rāpot, būtu svarīgi pārbaudīt rozetes, vai tās ir drošas, kā arī visus vadus, lai tie nebūtu bojāti un brīvi pieejami bērnam," skaidro bērnu klīnikas "Rabarbers" pediatre un līdzdibinātāja Katrīna Selecka.

"Lai izvairītos no elektroierīču un vadu bojājumiem, kas var izveidoties nemanot, ir svarīgi pareizi ierīces atvienot no kontaktligzdas. Proti, ar vienu roku ir jāpietur rozete, ar otru – jāatvieno ierīce, turot aiz kontaktdakšas, nevis raujot aiz vada. Šīs ir it kā pašsaprotamas lietas, bet steidzīgā mājas solī tam varam arī nepievērst pienācīgu uzmanību," iesaka "Sadales tīkla” Mācību centra elektrozinību mācību vadītājs Artūrs Šmats.

Domājot par drošu vidi, vislielākā vērība jāpievērš tām zonām mājoklī, kur mazulis uzturas visbiežāk. Taču jāpatur prātā – kad bērns sāk rāpot vai spert pirmos soļus, viņš faktiski var nonākt jebkurā telpā. Lai pārliecinātos, vai mājoklī ir bērnam droša vide, eksperti iesaka vecākiem ar maziem bērniem uzdot sev šos četrus kontroljautājumus:

  • Vai mājoklī ir uzstādītas bērnu drošas rozetes ar aizsargmehānismu (vai arī esošās kontaktligzdas aprīkotas ar aizsargvākiem vai speciāliem "caurumu aizliktņiem", kas iegādājami saimniecības preču veikalos)?
  • Vai mājoklī neatrodas bojātas rozetes, elektriskie pagarinātāji, elektroierīces vai vadi?
  • Vai mazulis nevar brīvi piekļūt elektrības vadiem, pagarinātājiem un citām ikdienā izmantojamām elektroierīcēm (lādētāji)?
  • Vai mazulis netiek atstāts bez uzraudzības, jo īpaši spriegumam pieslēgtu elektroierīču tuvumā?

Pediatre K. Selecka skaidro, ka mazuļi bīstamas traumas var gūt, ar mitrām (nosiekalotām) rokām pieskaroties elektroierīcēm: "Saskaroties ar elektrību, saraujas muskuļi, tāpēc ir grūti atraut rokas no strāvas avota, var zust samaņa, parādīties elpošanas un sirdsdarbības traucējumi. Es daudzus gadus strādāju Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) un zinu, ka šķietami pat visnevainīgākā elektrotrauma, piemēram, neliels apdegums, var izrādīties ļoti nopietna. Tādēļ, ja ir noticis šāds incidents, obligāti ir nepieciešama mediķu konsultācija."

Ja, neskatoties uz visiem piesardzības pasākumiem, ir gūta elektrotrauma, ir svarīgi rīkoties ātri un pareizi:

  1. Atslēdziet elektrību! Ja trauma ir gūta telpā, pirmais solis ir tūlītēja elektrības atslēgšana. To var izdarīt, atslēdzot galveno drošinātāju vai izvelkot kontaktdakšu no rozetes. Ir ļoti svarīgi zināt, kur mājoklī atrodas šis primārais elektrības drošības slēdzis.
  2. Satraukumā paši nekļūstiet par upuri! Ja pirms palīdzības sniegšanas cietušajam netiek atslēgta elektrības padeve, glābējs pats var gūt traumu (kļūt par daļu no elektriskās ķēdes). Tikai pēc tam, kad elektrība ir atslēgta, var pieskarties bērnam un izsaukt Neatliekamo medicīnisko palīdzību (zvanot uz 113).
  3. Ja iespējams, sniedziet pirmo palīdzību! Ja bērns ir zaudējis samaņu, pēc "ātro" izsaukšanas un pirms mediķu ierašanās, ja iespējams, ir jāsniedz pirmā palīdzība.

Savukārt, kļūstot par liecinieku elektrotraumai, kas gūta no ārā esošās elektroapgādes infrastruktūras, cietušajam nedrīkst tuvoties (jāatrodas ārpus bīstamās zonas – vismaz 8 metru attālumā). Nekavējoties jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112. Operatīvie dienesti darīs visu, lai negadījuma vietā pārtrauktu elektrības padevi un sniegtu nepieciešamo palīdzību cietušajam.

Lai atraktīvā veidā stāstītu par elektrodrošības noteikumiem un uzsvērtu biežākās kļūdas, kas var rezultēties nelaimē, "Sadales tīkls" ir izveidojis spēļu šovu "Elektrošoks". Tajā sabiedrībā zināmi digitālā satura veidotāji izspēlē dažādas elektrodrošības erudīcijas spēles, cīnoties par elektrodrošākā influencera titulu. Šovs pieejams uzņēmuma sociālo mediju kontos. Papildu informatīvos materiālus par elektrodrošību var atrast "Sadales tīkla" specializētajā elektrodrošības interneta vietnē arelektribuneriske.lv.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Produktu testi

Visaigimenei.lv Produktu testi – efektīvs veids, kā ieinteresēt potenciālos klientus un stiprināt uzņēmuma reputāciju!

Visaigimenei.lv Produktu testi – efektīvs veids, kā ieinteresēt potenciālos klientus un stiprināt uzņēmuma reputāciju!

Vai tavs uzņēmums piedāvā preces bērniem, veselībai un skaistumam, mājoklim, atpūtai un darba ikdienai, virtuvei un citus risinājumus, kas var vienkāršot cilvēku ikdienu un uzlabot dzīves kvalitāti? Vai vēlies, lai par tavu piedāvājumu uzzina un runā arvien plašāks cilvēku loks? Izmanto unikālu iespēju, kas noteikti patiks taviem potenciālajiem klientiem – ļauj izmēģināt savas preces un izteikt par tām viedokli Visaigimenei.lv sadaļā Produktu testi