Kā sagatavoties ziemas ceļojumam ar auto uz ārvalstīm?
Plānojat ziemas ceļojumu ar auto uz ārvalstīm? Esiet gatavi dažādiem pārsteigumiem, jo katrai valstij ziemas laikā ir savas prasības un noteikumi, kas autovadītājiem jāievēro. No sniega ķēdēm Alpu kalnos līdz īpašiem riepu standartiem Skandināvijā – šeit tiešsaistes platformas EconomyBookings.com eksperti apkopoja būtiskākās nianses, kas jāņem vērā, lai ceļojums būtu drošs un bez liekiem sarežģījumiem.
1. Sniega ķēdes – neizbēgamas kalnu apvidos
Ja ceļojuma plānos ietilpst brauciens pa Austrijas, Šveices vai Itālijas Alpu kalnu ceļiem, pārliecinieties, ka sniega ķēdes ir bagāžniekā. Dažos reģionos tās ir obligātas pat tad, ja ceļi izskatās tīri. Atsevišķos apvidos, piemēram, Itālijas Alpos, tās var būt nepieciešamas jebkurā brīdī, un to neesamība var novest pie soda naudas vai pat aizlieguma turpināt ceļu.
2. Riepu protektora dziļums – svarīgs drošības elements
Dažās valstīs stingri tiek uzraudzīts riepu protektora dziļums. Piemēram, Vācijā minimālais prasītais dziļums ir 1,6 mm, taču eksperti iesaka vismaz 4 mm. Norvēģijā ziemas riepas ar protektoru mazāku par 3 mm var izraisīt ne tikai soda sankcijas, bet arī būtisku risku uz slidenajiem ceļiem.
3. Nepieciešamais ziemas aprīkojums
Foto: Freepik.com/ fxquadro
Skandināvijas valstīs automašīnā ieteicams vest ne tikai sniega slotas un ledus skrāpi, bet arī siltu apģērbu un vilkšanas trosi. Šāds aprīkojums ir būtisks, lai nodrošinātu drošību ekstremālos apstākļos, piemēram, ja automašīna iestieg sniegā. Francijas Alpu apgabalos ziemas sezonā bez sniega ķēdēm vai īpaši marķētām riepām ceļu policija var likt jums griezties atpakaļ.
4. Avārijas situāciju aprīkojums – obligāts dažviet Eiropā
Vācijā un vairākās citās valstīs automašīnā obligāti jābūt brīdinājuma trijstūrim, atstarojošai vestei un pirmās palīdzības komplektam. Savukārt Čehijā un Slovākijā papildus iepriekšminētajam, noteiktās vietās var būt prasība automašīnām vadāt līdzi papildu drošības aprīkojumu, piemēram, vilkšanas trosi vai avārijas segu.
5. Radžotās riepas – atļautas ne visur
Foto: Freepik.com/ Dragana_Gordic
Lai gan Norvēģijā radžotas riepas ir atļautas, dažās pilsētās, piemēram, Oslo un Bergenā, par to lietošanu var būt jāmaksā īpaša maksa. Tikmēr Vācijā un Polijā radžotās riepas ir pilnībā aizliegtas. Ceļojot uz šīm valstīm, pārliecinieties, ka jūsu riepas atbilst vietējiem likumiem.
7. Ceļu tīrīšana un autostāvvietas – arī tas jāņem vērā
Šveicē, tāpat kā Latvijā, autovadītājiem ir pienākums notīrīt sniegu ne tikai no auto logiem, bet arī no jumta, lai tas neradītu apdraudējumu citiem satiksmes dalībniekiem. Ja sniega dēļ jūsu automašīna kļūst par šķērsli sniega tīrīšanai, var tikt piemērots sods.
Atšķirīgās ziemas braukšanas prasības dažādās valstīs nozīmē, ka pirms ceļojuma ir svarīgi rūpīgi iepazīties ar vietējiem noteikumiem. EconomyBookings.com eksperti iesaka: ja neesat pārliecināts, vai jūsu auto aprīkojums atbilst likumiem, apsveriet iespēju iznomāt automašīnu tieši galamērķī. Nomātās automašīnas parasti tiek aprīkotas atbilstoši vietējām prasībām, tādējādi nodrošinot gan drošību, gan brauciena komfortu. Taču jāatceras, ka saņemšanas brīdī auto vienalga ir jāpārbauda.
Papildu uzmanība drošībai un atbilstošs aprīkojums ziemā palīdzēs izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem un ļaus pilnībā izbaudīt ziemas ceļojumu.