Kā sievietes ādas veselību ietekmē hormoni?
Ādas veselību lielā mērā regulē hormoni. Ideāli, ja tie darbojas vienoti, norāda Veselības centru apvienības poliklīnikas “Aura” dermatoloģe Ilze Jākobsone, hormonu mijiedarbību salīdzinot ar orķestri, kur katra instrumenta skanējumam ir sava vieta un laiks. Ārste kopā ar “Mēness aptiekas” farmaceiti Ievu Virzu apkopo padomus un atklāj novēroto – sievietes, īpaši, pusmūžā, cenšas rūpēties par ādas kopšanu, pievēršot pastiprinātu uzmanību gan profilaksei, gan ārstēšanai.
Lielākā ietekme uz ādu ir estrogēnam, progesteronam, testosteronam, kortizolam un vairogdziedzera hormoniem. “Hormoni ir ķermeņa ķīmiskie vēstneši, ko ražo endokrīnās sistēmas dziedzeri. Hormoni regulē daudzus bioloģiskos procesus, tostarp vielmaiņu, garastāvokli un arī ādas veselību. Āda gadu gaitā piedzīvo līdzsvaru, briedumu un novecošanos. Pie ārsta sievietes nereti vēršas, ja līdz ar ādas novecošanos kādu simptomu dēļ izjūt diskomfortu. Dažreiz ādas novecošanās sākas strauji. Ādai, pakāpeniski novecojot, tā vairāk noārdās nekā atjaunojas – āda var kļūt plānāka, mazāk elastīga, sausāka, var parādīties pigmentācija, nevēlami jaunveidojumi. Sievietēm vecumā virs 40 gadiem ir vērts veikt hormonu analīzes, lai noteiktu, piemēram, progesterona, androgēnu līmeni organismā,” norāda dermatoloģe Ilze Jākobsone.
Skaistuma hormona – estrogēna – nozīme
Estrogēns nereti tiek dēvēts par skaistuma hormonu. “Tas ir dominējošais steroīds, kurš atbild par sieviešu sekundārajām dzimumpazīmēm (dzimuma atšķirībām ķermeņa uzbūvē un izturēšanās veidā), un ietekmē visu lielāko orgānu sistēmu darbību sievietes organismā,” norāda ārste. Ja estrogēna līmenis ir augsts, āda ir mirdzoša un gluda, taču līdz ar vecumu un, jo īpaši, menopauzē āda kļūst sausāka, samazinās tās elastīgums, parādās smalkas krunciņas. Atzīts, ka estrogēns uzlabo kolagēna saturu un kvalitāti, palielina ādas biezumu, hialuronskābes līmeni, palīdz izlīdzināt ādas toni un samazināt hiperpigmentāciju, nomāc pastiprinātu tauku dziedzeru funkcionēšanu. Estrogēni ir iesaistīti arī vairāku citu ar ādas darbību saistītu aspektu – ādas pigmentācijas, novecošanās, iekaisuma procesu, brūču dzīšanas – regulēšanā,” stāsta dermatoloģe.
Citi ādu ietekmējošie hormoni
Kortizols ir stresa hormons, kas aktīvi turpina izdalīties, neatkarīgi no sievietes vecuma. Paaugstināts kortizols liecina par paaugstinātu stresa līmeni, kas var ietekmēt iekaisuma procesus ādā. Augsts kortizola līmenis var noārdīt kolagēnu, padarot ādu plānāku un mazāk elastīgu.
Androgēni stimulē, piemēram, ādas tauku sekrēciju, veicina matu augšanu, stimulē jaunu keratinocītu šūnu veidošanos.
Sievietes organisms ražo nelielu daudzumu testosterona, un arī tas būtiski ietekmē ādu.
Vairogdziedzera hormonu līmeņa līdzsvars ir nozīmīgs, lai saglabātu ādas dabisko mitruma barjeru. Vairogdziedzera darbības traucējumi var radīt ādas sausumu, tā var lobīties. Nepietiekama vairogdziedzera darbība bieži izraisa lēnāku ādas šūnu apriti un samazina tauku veidošanos, uz ādas var parādīties sausi, raupji plankumi. Savukārt pārmērīga vairogdziedzera darbība var izraisīt pārmērīgu svīšanu.

Autors: Publicitātes foto
Svarīgākais nobriedušas ādas kopšanā
Ilze Jākobsone uzsver, ka pēc 40 gadu vecuma labāk lietot maigus attīrošos līdzekļus, serumus ar antioksidantiem, C vitamīnu, barojošus, mitrinošos krēmus sejai. Svarīgi lietot arī krēmu acu zonai un aizsargāt ādu no ultravioletajiem stariem. Ieteicami ir pret pigmentācijas kosmētikas produkti.
“Pieliekot pūles, ievērojot kosmētikas līdzekļu, vitamīnu, mikroelementu lietošanas regularitāti, arī pēc 40 gadu vecuma sieviete var saglabāt labu ādas izskatu. Stress, nepilnvērtīgs uzturs, pārāk maz svaiga gaisa un kustību rada negatīvas izmaiņas ādā jau premenopauzē. Taču, izvēloties veselīgāku dzīvesstilu, veselīgāka būs arī āda. Aptiekā sievietes labprāt izvēlas dermokosmētiku – tās ražošanā īpaši pievērsta uzmanība dažādiem ādu saudzējošiem faktoriem un to var plaši pielietot ādas kopšanai un profilaksei,” stāsta farmaceite Ieva Virza.
Sievietēm pēc 40 gadiem nereti aktuāli ir atjaunot ādas dabisko toni, bieži uz sejas veidojas pigmentācijas plankumi. “Estrogēni ādu aizsargā pret pigmentāciju, taču, to līmenim samazinoties, parādās ādas stāvokļa izmaiņas – tā vairs nav tik tvirta, ja rodas kādi bojājumi, samazinātā estrogēna daudzuma dēļ ādas dabīgā atjaunošanās ir traucēta. Āda ir plānāka, var redzēt asinsvadu tīklojumu,” norāda farmaceite.
Lai āda izskatītos jaunāka un skaistāka, talkā var ņemt pīlinga līdzekļus. Savukārt kairinātai ādai nepieciešams atjaunot lipīdu slāni. Jāraugās, lai neizjauktu ādas pašaizsardzību, tādēļ svarīgi izvairīties no agresīvām ādas attīrīšanas metodēm. Tā pat ir aktuāla ādas aizsardzība pret sauli. Ikdienai paredzētos sejas krēmos nereti jau ir pievienots SPF30 vai SPF50.
“Lai krunciņas samazinātu, ieteicami kosmētikas līdzekļi ar vitamīniem, hialuronskābi, labvēlīgajām baktērijām. Arī retinolam ir būtiskā nozīme ādas veselīgā izskatā. Sejas ādai paredzētos krēmus ražotāji mēdz izstrādāt noteiktām vecuma grupām – tas atvieglo atbilstoša krēma izvēli,” rezumē farmaceite Ieva Virza.

Autors: Pexels.com
Ar ko papildināt organismā trūkstošo?
Ārste norāda, ka uzturam ir svarīga loma ādas veselībā. Ēdienkartē ieteicams iekļaut, piemēram, zivis, vistas gaļu, kaulu buljonu, olas baltumu, ogas, augļus, zaļos lapu salātus, ķiplokus, Indijas riekstus, tomātus, papriku – produktus, kas palīdz uzturēt kolagēnu. Pietiekamā daudzumā jādzer ūdens.
Farmaceite Ieva Virza piekrīt, ka tikai ar ārīgi lietojamiem kosmētikas līdzekļiem jaunības saglabāšanai būs par maz, savukārt sabalansēt pilnvērtīgu uzturu aizņemtajā sievietes ikdienā ne vienmēr izdodas un ir iespēja. “Aptiekā klientes mēdz jautāt iekšķīgi lietojamus hialuronskābes, koenzīma Q10 preparātus.
Sievietēm pēc 40 gadiem vajadzētu regulāri uzņemt omega 3, omega 6, omega 9. Šādu kompleksu ieteicams lietot kursa veidā vismaz trīs mēnešus, lai palīdzētu uzturēt ādas keramīdu līmeni, kas šajā vecumā samazinās. Savukārt aminoskābes palīdz pret saules ultravioleto staru ietekmi, stimulē kolagēna sintēzi ādā. To dara arī mikroelementi cinks, varš, selēns un C vitamīns, kas tostarp ir arī labi antioksidanti, cīnoties ar vides kairinājumu. Par ādas elastību un veselību rūpējas A, E vitamīns, beta karotīns, D vitamīns,” skaidro farmaceite un iesaka izvēlēties kompleksos preparātus, kur vitamīni un mikroelementi jau ir sabalansēti. Ja laboratoriskajās analīzēs konstatēts nepietiekams D vitamīna daudzums, tas būtu jālieto atsevišķi.
Farmaceite norāda: “Sievietēm pēc 40 vismaz divas reizes gadā kursa veidā ieteicams lietot arī kolagēnu, kas var labvēlīgi ietekmēt ādu un organismu kopumā. Kolagēns ir audu galvenā saistviela un svarīgs organisma proteīns.”
40+ ādas kopšanas komplekts
• Pieniņš, toniks ādas attīrīšanai
• Ādas tipam atbilstošs micelārais ūdens
• Maska, serums ādas mitrināšanai
• Vecumam atbilstošs barojošs sejas krēms
• Krēms ādai ap acīm