Kā uzņēmumi var izmantot pieredzējušu darbinieku potenciālu? Stāsta personālatlases speciālisti
Sabiedrības novecošanās ir viena no lielākajām demogrāfiskajām izmaiņām, kas šobrīd būtiski ietekmē darba tirgu daudzās valstīs, tostarp arī Latvijā. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2023. gadā darbspējīgo iedzīvotāju skaits vecumā no 15 līdz 63 gadiem samazinājās par 8004 cilvēkiem, kamēr senioru skaits vecumā no 64 gadiem pieauga par 4539. Šīs izmaiņas rada jaunu dinamiku darba tirgū, izceļot izaicinājumus gan darba devējiem, gan darbiniekiem.
Lai pielāgotos mainīgajam darba tirgum, uzņēmumiem ir būtiski apzināties vecākā darbaspēka vērtību un potenciālu. Pieredzējušu darbinieku zināšanas, prasmes un profesionālā pieredze var būt izšķiroši faktori, kas veicina uzņēmuma izaugsmi un konkurētspēju. “Biuro” personālatlases speciālisti ir sagatavojuši 5 idejas, kā uzņēmumi var izmantot vecākā darbaspēka priekšrocības.
- Elastīgi darba apstākļi: Piedāvājot elastīgu darba laiku vai iespējas strādāt attālināti, uzņēmumi var pielāgoties vecāka gadagājuma darbinieku vajadzībām, radot draudzīgāku un atbalstošāku darba vidi. Tas arī veicina darbinieku ilgtermiņa lojalitāti.
- Mentoru programmas: Pieredzējuši darbinieki ir vērtīgs resurss, kas var dalīties zināšanās un pieredzē ar jaunākajiem kolēģiem. Mentoru programmas ne tikai veicina talantu attīstību, bet arī nodrošina vērtīgas zināšanas, kas tiek nodotas tālāk uzņēmumā.
- Apmācības un attīstība: Nodrošinot vecākiem darbiniekiem iespēju apgūt jaunas prasmes un tehnoloģijas, uzņēmumi palīdz tiem saglabāt konkurētspēju un atjaunot profesionālo kapacitāti. Turklāt šādi darbinieki var ne tikai attīstīties pašreizējā amatā, bet arī uzņemties jaunas lomas.
- Veselības un labsajūtas programmas: Investīcijas darbinieku fiziskajā un garīgajā veselībā nodrošina vecāka gadagājuma darbinieku ilgāku produktivitāti un apmierinātību ar darbu. Uzņēmumi, kas rūpējas par darbinieku labsajūtu, ne tikai gūst ilgtermiņa lojalitāti, bet arī veicina pozitīvu darba vidi.
- Atzinības kultūra: Regulāri novērtējot pieredzējušu darbinieku ieguldījumu un sniedzot atgriezenisko saiti par viņu darbu, uzņēmumi var palielināt darbinieku motivāciju un veicināt lojalitāti. Atzinības kultūra veido ciešāku saikni starp darbiniekiem un uzņēmumu.
Pieredzējušu darbinieku iesaistīšana ir ne tikai veids, kā samazināt darbinieku mainību, bet arī nodrošināt spēcīgāku korporatīvo atmiņu. Turklāt tas veicina iekļaujošu darba kultūru, kurā tiek novērtēts katra darbinieka ieguldījums neatkarīgi no viņa vecuma.
Latvijā demogrāfiskās tendences norāda, ka dzimstība turpina samazināties, un tas būtiski ietekmē darba tirgu. Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka 2023. gadā bērnu skaits vecumā līdz 14 gadiem samazinājās par 7661 salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, turklāt palielinās arī vidējais iedzīvotāju vecums – tas sasniedzis 43,1 gadu. Šīs izmaiņas rada nepieciešamību aizvien vairāk koncentrēties uz vecākā darbaspēka iesaisti, jo nākotnē tas būs viens no galvenajiem veidiem, kā uzņēmumi varēs saglabāt profesionālus un kompetentus darbiniekus.
Uzņēmumi, kas agrīni pielāgosies šīm tendencēm un stratēģiski izmantos vecāka gadagājuma darbinieku pieredzi, gūs ne tikai īstermiņa, bet arī ilgtermiņa priekšrocības, nodrošinot sev stabilu vietu mainīgajā darba tirgū.