Kam pievērst uzmanību, iekārtojot jaunu vannas istabu vai renovējot veco? Iesaka arhitekte
Šogad vannas istabu interjerā dominē estētika kopā ar funkcionalitāti un ilgtspēju – minimālisms, dabiski materiāli, ilgtspējīgi un tehnoloģijas integrēti risinājumi. Ne katrā mājoklī ir viegli iekārtot vannas istabu, kas izskatās kā nokopēta no kataloga. Reizēm ierobežo vietas trūkums, cauruļu un santehnikas izvietojums, reizēm ne visām idejām un vēlmēm pietiek līdzekļu. Arhitekte iesaka, kam pievērst uzmanību, iekārtojot jaunu vannas istabu vai renovējot veco.
SPA stila un minimālisma valstība
„Pašlaik vannas istabu interjerā dominē koks, akmens, stikls, mikrocements. Populāri ir zemes toņi, smilšu, māla un terakotas krāsa, kas sniedz miera un relaksācijas sajūtu. Interjeros valda minimālisms, tīras līnijas, skaidras formas, maz rotājumu,” šā gada vannas istabu interjera tendences skaidro arhitekte Daiga Bikše.
Viņasprāt, popularitāti nezaudē SPA stils – koks, akmens, mierīgs apgaismojums, kas rada pārdomātu un relaksējošu atmosfēru. Par vannas istabu neatņemamu sastāvdaļu kļūst ilgtspējīgi risinājumi un tehnoloģijas, sākot no progresīva apgaismojuma līdz viediem spoguļiem un dušas vadībai.
Kvalitatīvu materiālu un prioritāšu nozīme
Arhitekte uzskata, ka telpas izveidē svarīga loma ir gan funkcionālajam iekārtojumam, gan izvēlētajiem materiāliem un apdarei, kas nodrošina praktiskumu, izturību un patīkamu vizuālo iespaidu. „Kad izvēlies materiālus, ir jāņem vērā krāsu gamma un faktūru saskaņotība. Ieteicams izvēlēties augstas kvalitātes materiālus un apdari, kas nodrošina vannas istabas ilgmūžību un mitruma izturību,” saka arhitekte.
Arhitekte norāda, ka, iekārtojot vannas istabu, vispirms jāizstrādā detalizēts telpas plānojums, kurā ietverti visi risinājumi, sākot no santehnikas līdz apdarei. „Pēc tam nosaki prioritātes: izlem, kas tev ir svarīgāks – augsti kvalitatīva santehnika, flīzes vai keramikas izstrādājumi –, un velti tam galvenos naudas līdzekļus,” iesaka arhitekte.
Viņasprāt, svarīgi saglabāt cenas un kvalitātes līdzsvaru, izvēloties gan santehniku, gan mēbeles, gan apdares materiālus.
Mēbeļu un santehnikas apvienošana
„Materiāli un faktūras jāizvēlas konsekventi – vienādu vai līdzīgu materiālu izmantošana grīdai, sienām un mēbeļu fasādēm ļauj izveidot viengabalainu un harmonisku telpu, kas šķitīs plašāka un mazāk pieblīvēta. Ieteicams izvēlēties mēbeles un santehnikas risinājumus, kas neaizņem daudz vietas, bet neatpaliek funkcionalitātes ziņā,” skaidro arhitekte.
Tam piekrīt „Geberit” pārstāve Latvijā Pārsla Sauka, kura norāda, ka vienotu un saskanīgu vannas istabas interjeru par pieņemamu cenu var izveidot, kombinējot mēbeles un izlietnes no dažādām sērijām.
„Pašreiz ir daudz iespēju kombinēt dažādu sēriju izstrādājumus atbilstoši personiskajām dizaina, funkcionalitātes un budžeta vajadzībām,” stāsta P. Sauka, „piemēram, vannas istabas sēriju apvienošanas koncepcija „Mix & Match” ļauj harmoniski apvienot dažādu sēriju ražojumus: kad esi izvēlējies izlietni no vienas sērijas, vari to viegli saskaņot ar skapīti no citas sērijas un šādā veidā izplānot vannas istabu pēc vēlēšanās, neaprobežojoties ar vienas sērijas piedāvājumu.”
Arhitekte norāda, ka, kombinējot lietas no dažādām sērijām, var optimizēt izmaksas, nepārsniegt paredzētos līdzekļus un panākt vēlamo rezultātu: „Ne velti gan interjeristi, gan ikdienas patērētāji bieži pievēršas koncepcijai „Mix & Match” – šī izstrādājumu komplektēšanas koncepcija paplašina jaunrades iespējas un ļauj izveidot oriģinālu interjeru, kas atbilst individuālajām vajadzībām un gaumei.”
Kā gudri izmantot mazu telpu?
Visbiežāk sastopamās problēmas, iekārtojot vannas istabu, ir cauruļu un santehnikas izvietojums, kā arī neliela telpas platība. „Santehnikas izkārtojums mēdz neatbilst klienta vajadzībām, turklāt vannas istabas bieži vien tiek projektētas ļoti mazas un tajās ir grūti ievietot visu, par ko sapņo klients,” stāsta arhitekte. Lai gudri izmantotu vietu, viņa iesaka neaizmirst par telpas griestu augstumu un izvēlēties piemērotas mēbeles. „Noder spoguļi, kas optiski paplašina telpu un rada gaišuma sajūtu. Mazāk vietas aizņem iebūvēti vai uz virsmas uzstādīti gaismekļi un nišas lietu glabāšanai vannas un dušas zonā. Tāpat ieteicams apdomāt piekaramo skapīšu un izlietņu uzstādīšanu – tas atbrīvo papildu grīdas platību,” iesaka arhitekte.
P. Sauka norāda, ka arī koncepcijas „Mix & Match” sortiments palīdz atbrīvot vairāk vietas vannas istabā: „Skapīšu atvilktnes ir lielākas, nav tradicionālā izgriezuma sifonam, un, kombinējot dažādu sēriju skapjus ar dažādām izlietnēm, iespējams vizuāli paplašināt telpu kopumā. Tā ir praktiska pieeja dizainam, jo risinājumi izstrādāti tā, lai tos būtu viegli integrēt, vienlaikus saglabājot plašuma, tīrības un minimālisma sajūtu.”
Kā vienkārši atsvaidzināt veco vannas istabu?
Pat sīki risinājumi, kas neprasa daudz līdzekļu, var radikāli mainīt vannas istabas izskatu. Arhitekte iesaka nomainīt piederumus un furnitūru – jauni rokturi, pakaramie, dvieļu turētāji un plaukti var radīt pilnīgi jaunu kopējo izskatu.
„Vannas istabas izskatu var ievērojami uzlabot jauns spogulis, it sevišķi ar iebūvētu apgaismojumu vai dekoratīvu ietvaru eleganta gaismas ķermeņa formā. Jauns dušas aizkars vai stikla siena sniedz mūsdienīguma un tīrības sajūtu. Ļoti populārs vannas istabas renovēšanas veids, ir sienu pārkrāsošana vai flīzes, kur pašreiz ieteicams izvēlēties neitrālas krāsas,” iesaka arhitekte, piebilstot, ka vannas istabai jaunu izskatu piešķir arī jaunas tekstilijas, taču pats svarīgākais padoms ir uzturēt sakoptu vidi un gādāt par telpas tīrību.