Kāpēc vecākiem jāpievērš uzmanība bērna miega kvalitātei?
Miegs ir viens no vissvarīgākajiem faktoriem bērna fiziskajai un emocionālajai attīstībai. Pietiekama un kvalitatīva atpūta ne tikai palīdz stiprināt imunitāti, bet arī veicina kognitīvo attīstību, uzlabo koncentrēšanās spējas un noskaņojumu. Tomēr mūsdienu tehnoloģiju laikmetā bērni bieži saskaras ar miega traucējumiem, kas var negatīvi ietekmēt viņu veselību un sniegumu mācībās.
Miegs ir kā dabisks vitamīns bērna attīstībai. Ja bērns neguļ pietiekami labi, tas var izraisīt nogurumu, nervozitāti un novājinātu imunitāti.
Kā nepietiekams miegs ietekmē veselību?
"Samsung Health" lietotnes pētījums atklājis, ka vidējais miega ilgums visā pasaulē ir samazinājies no 7 stundām un 3 minūtēm līdz 6 stundām un 59 minūtēm, kas ir zem ieteicamajām 7 stundām. Šī tendence skar arī bērnus un pusaudžus, kas var ietekmēt uzņēmību pret infekcijām, jo miegs tieši ietekmē imūnsistēmas darbību.
2024.gadā veiktajā KANTAR pētījumā redzams, ka kopumā trīs no četriem (75%) Latvijas iedzīvotājiem ir izjutuši dažādus miega traucējumus (piemēram, bezmiegu, mošanos naktīs, neizgulēšanās sajūtu, sliktus sapņus). Turklāt puse (49%) iedzīvotāju miega traucējumus izjūt vienu vai vairākas reizes nedēļā, vai pat katru nakti, kamēr 1/5 (18%) tos izjūt vairākas reizes mēnesī.
Visās vecuma grupās, bet jo īpaši jauniešiem, nekvalitatīvs miegs veicina grūtības koncentrēties skolā un apgūt jaunu informāciju. Ļoti bieži novērojams, ka jaunieši kļūst emocionāli nestabili, kas palielina stresu un trauksmi. Saskaras ar vielmaiņas traucējumiem, kas var veicināt svara pieaugumu un citas veselības problēmas.

Autors: Pexels.com
5 praktiski padomi labākam bērna miegam
Izveido regulāru miega režīmu.
Bērniem un jauniešiem ir nepieciešams iet gulēt un mosties vienā un tajā pašā laikā, pat brīvdienās. Tas palīdz stabilizēt bioloģisko pulksteni.
Ierobežo pie ekrāniem pavadīto laiku pirms gulētiešanas.
Planšetes, telefoni un televizors izstaro zilās gaismas spektru, kas kavē melatonīna – miega hormona – izdalīšanos. Ieteicams pārtraukt ekrānu lietošanu vismaz stundu pirms gulētiešanas.
Radi mierīgu atmosfēru guļamistabā.
Tumšāka telpa, klusums un mierīga vide palīdz ātrāk iemigt un uzlabo miega kvalitāti.
Veicini fiziskās aktivitātes.
Fiziskas aktivitātes palīdz bērnam ne tikai fiziski attīstīties, bet nodrošinās arī labāku miega kvalitāti.
Pievērs uzmanību uzturam.
Vakariņas vēlams baudīt vieglas, izvairīties no cukuru saturošiem dzērieniem, kā arī saldumu lietošana pirms gulētiešanas var traucēt miega kvalitātei.