Kas ir kvalitatīva meža atjaunošana?
Meža atjaunošana, vienkāršākiem vārdiem runājot, ir kvalitatīva un ilgtspējīga meža izveidošana. Meža nozarē bieži izmanto terminus “kvalitatīvs” un “ilgtspējīgs”, lai uzsvērtu atjaunošanas procesa nozīmīgumu un mērķi – ne vien atjaunot meža apstādījumus pēc izciršanas, bet arī nodrošināt, ka jaunie meži spēs ilgtermiņā saglabāt bioloģisko daudzveidību, nodrošināt kvalitatīvas koksnes resursus un veicināt ekosistēmas veselību. Nav māksla sastādīt izcirstā mežā vai pļavā koku stādus, bet, lai izveidotu un uzturētu jaunaudzi, kas nākotnē jums sniegs kvalitatīvu koksni un finansiālu labumu, ir jābūt nepieciešamajām zināšanām un pieredzei. Tieši šī iemesla dēļ mēs aicinām meža atjaunošanu uzticēt pieredzējušiem speciālistiem, lai meža ieaudzēšana tiktu veikta saskaņā ar visām likumdošanas normām, kā arī nodrošinātu jums finansiālos ieguvumus nākotnē.
Meža atjaunošana dažādās tehnoloģijās
Autors: Shutterstock.com
Meža atjaunošanai tiek izmantotas dažādas metodes, kas var būtiski atšķirties atkarībā no konkrētās vietas ekoloģiskajiem apstākļiem, zemes īpašībām un mežsaimnieciskajiem mērķiem. Viens no populārākajiem meža atjaunošanas veidiem ir dabiskā atjaunošana, kas ļauj atjaunoties mežam bez cilvēka iejaukšanās. Šī metode ļauj mežam atjaunoties dabiski, izmantojot apkārtējo augu sēklas un stādus, kas nodrošina augstu bioloģisko daudzveidību un ekoloģisko stabilitāti. Savukārt mākslīgā atjaunošana notiek, izmantojot cilvēka izaudzētus koku stādus. Šī metode ir efektīva gadījumos, kad dabiskā atjaunošana ir neiespējama vai pārāk lēna, jo mākslīgā atjaunošana ļauj ātrāk atjaunot meža segumu, taču prasa rūpīgu plānošanu un uzraudzību, lai nodrošinātu, ka stādi ieaug un neaiziet bojā. Vēl viens mākslīgās atjaunošanas pluss ir iespēja nodrošināt augstvērtīgas mežaudzes izveidi, jo saskaņā ar normatīvo aktu prasībām stādīšanas procesā drīkst izmantot stādus tikai no Valsts meža dienestā reģistrētiem meža reproduktīvā materiāla ieguves avotiem.
Kas ir noteikts likumdošanā?
Autors: Shutterstock.com
Lai arī varētu šķist, ka mežs ir mans privātīpašums – ko gribu, to daru –, tomēr tā nebūt nav! Meža atjaunošanas nepieciešamību, termiņus un citus nosacījumus nosaka arī Latvijas likumdošana, tādēļ ikvienam meža īpašniekam ir pienākums parūpēties par sava meža atjaunošanu. Meža likums nosaka, ka mežaudze ir jāatjauno, ja tās šķērslaukums ir kļuvis mazāks par kritisko šķērslaukumu. Kritiskais šķērslaukums ir mežaudzes šķērslaukuma robežvērtība, par kuru mazākas vērtības gadījumā nav iespējama mežaudzes apmierinoša attīstība un mežaudze ir atjaunojama. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 308, kas nosaka meža atjaunošanas un ieaudzēšanas nosacījumus, meža atjaunošana ir jāveic piecu līdz desmit gadu laikā pēc cirtes gada, ņemot vērā meža veidu. Savukārt, ja mežaudze ir jāatjauno pēc kailcirtes, tad atjaunošanas termiņš ir trīs gadi pēc cirtes gada. Lai nodrošinātu vislabāko iespējamo rezultātu, ir ieteicams meža atjaunošanas procesu uzticēt pieredzējušiem mežsaimniecības speciālistiem. Viņu zināšanas un prasmes palīdzēs izvēlēties piemērotāko atjaunošanas metodi un nodrošināt, ka jaunais mežs būs veselīgs, produktīvs un ilgtspējīgs, kā arī atjaunošanas darbi tiks veikti atbilstoši visām normatīvo aktu prasībām. Kas ietilpst meža atjaunošanas pakalpojumā? Noslēdzot līgumu par meža atjaunošanu, jums tiks nodrošināta meža augsnes sagatavošana, atjaunojamo koku sugu stādīšana un jaunaudžu kopšana, lai garantētu stādiņu ieaugšanu, un bojā gājušo stādu aizvietošana ar jauniem.
Ja jums ir nepieciešama konsultācija par meža atjaunošanu un piemērotākās atjaunošanas tehnoloģijas izvēli – zvaniet mums! SIA PK Mežs nodrošina meža atjaunošanas pakalpojumus daudzu gadu garumā, garantējot kvalitatīva un ilgtspējīga meža ieaudzēšanu jūsu īpašumā.