Ko ņemt vērā, izvēloties viedtālruni skolēnam? Iesaka eksperti
Tuvojas jauns mācību gads: īpaši nozīmīgs tas ir skolēniem, kuri pirmo reizi uzsāk skolas gaitas, kā arī viņu vecākiem. Ir tik daudz jautājumu – par skolu un mācībām, nepieciešamajiem piederumiem, arī par to, kādas viedierīces skolēniem būs visnoderīgākās gan mācību procesā, gan saziņai ikdienas gaitās. LMT eksperti sniedz noderīgus ieteikumus, kas lieti noderēs, izraugoties viedierīces atvasēm skolas gaitu uzsākšanai vai atsākšanai.
Pirmais telefons pirmklasniekam
Telefons pirmklasniekam dod iespēju piezvanīt, ja mainās plāni, radusies kāda sadzīviska problēma vai vienkārši ir vēlme parunāt. Tā ir saziņa, drošība un sirdsmiers gan mazajam skolēnam, gan viņa vecākiem un citiem tuviniekiem. Jāpiemin, ka tālrunis nu jau skolēniem aizvien biežāk noder arī mācību procesā. Kā norāda eksperti, izvēloties pirmo tālruni skolēnam, nevajadzētu domāt, ka tam ir jābūt jaunam un dārgam. Tā var būt kāda ģimenes locekļa jau iepriekš lietotā ierīce. Jāņem vērā, ka pirmā telefona dzīves ilgums var nebūt ilgs, tas var tikt nejauši aizmirsts, nozaudēts vai saplēsts, tādēļ labāk izvēlēties tādu, kas būs draudzīgs vecāku maciņam. Pat ja tiek pirkts jauns telefons, ir daudz viedtālruņu modeļu, kas nav dārgi un lieliski pilda nepieciešamās funkcijas, kļūstot par ideālu pirmo telefonu skolēnam. Ja ģimenē jau ir kāds lieks telefons, kuru neviens nelieto, bet kas lieliski darbojas, arī tas būs piemērots skolēnam, lai iemācītos to atbildīgi lietot un izmantot dažādās dzīves situācijās.
Kvalitāte un aizsardzība
Telefona kvalitāte un aizsardzība pret ūdeni vai kritieniem ir īpaši svarīga jaunākajiem skolēniem, kuriem tas ir pirmais telefons un kuriem vēl nav izveidojies ieradums padomāt par telefona aizsardzību ikdienā. Izvēloties telefonu, ir jāpievērš īpaša uzmanība IP standartam (Ingress Protection Rating), kas ir starptautiskais aizsardzības novērtējums. Pirmais cipars, kas seko pēc IP, norāda aizsardzību pret cietām daļiņām un putekļiem, un otrais cipars norāda, kāda ir aizsardzības pakāpe pret mitrumu. Kā skaidro eksperti, pirmais cipars var būt skalā no 1 līdz 6, bet otrais no 1 līdz 9. Jo tas augstāks, jo labāka aizsardzība. Arī telefona korpusa materiālam ir nozīme: plastmasas korpuss krītot būs izturīgāks nekā stikla.
Noderīgs palīgs ir “LMT Interneta sargs”, kas lietotnēs, pārlūkos un saziņas rīkos aizsargā ierīces no dažādiem vīrusiem, krāpnieciskām vietnēm un nevēlama satura. “Interneta sargs” arī ļauj vecākiem ierobežot saturu, ko bērns patērē, piemēram, liegt piekļuvi vecumam neatbilstošam saturam, pastāvīgi vai noteiktās stundās neļaut aplūkot izklaidējošu saturu un straumētos video. Šādas kontroles iespējas ļauj vecākiem pasargāt bērnu no vietnēm, kuras, pēc vecāku domām, ir neatbilstošas vai nevēlamas.
Aksesuāri
Foto: Freepik.com/ Mateus Andre
Ikviens skolēns noteikti vēlēsies savu telefonu izdaiļot ar skaistiem vāciņiem un citiem aksesuāriem, taču nedrīkst aizmirst par aksesuāru funkcionalitāti, apvienojot aizsardzību ar skaistu dizainu. Izvēloties tīkamu telefona vāciņu, būtu jāmeklē tāds, kas arī nodrošina aizsardzību pret kritieniem vai skrāpējumiem, stingri pieguļ telefonam un ir ražots no cieta materiāla. Saskaņā ar ekspertu teikto ekrāna aizsardzībai labāk izvēlēties ekrāna stikliņu, kas nodrošina labāku ekrāna aizsardzību nekā plēvīte. Vēlams, lai aizsargstikliņš ir telefona ekrāna izmērā un pilnībā to noklāj. Ja pašiem nav pieredzes aizsargstikla uzlikšanā, to var palūgt izdarīt pārdevējiem, lai uzklājot neveidotos burbuļi un zem stikliņa neiekļūtu putekļi.
Noderīgs aksesuārs skolēnam var būt arī viedpulkstenis, kas var kalpot gan kā alternatīva saziņas ierīce, gan maciņš. Bērnam var būt savs konts ar noteiktu ierobežojumu ikdienas maksājumiem, līdz ar to nav jānēsā līdzi skaidra nauda, kuru var viegli pazaudēt.
Operētājsistēma
Lai gan pašam skolēnam telefona operātājsistēma varētu nebūt tik nozīmīga, vecākiem būs vieglāk, ja arī bērna telefonam būs tāda pati operētājsistēma kā pašu telefoniem. Tas palīdzēs telefonus ērtāk savstarpēji savienot, pārskatīt bērna darbības telefonā vai apmācīt bērnu, kā lietot telefonu. Eksperti norāda, ka Android sistēmas sniedz plašākas iespējas uzstādīt telefona lietošanas limitus, savukārt iOS nodrošina labāku telefonā uzglabātās informācijas un datu drošību.
Lai pirmklasnieka telefons tiktu izmantots saprātīgi, vēlams jau pirms tā iegādes izrunāt ģimenē pieņemtos lietošanas nosacījumus un apsvērt drošības risinājumus interneta videi. Tāpat ir svarīgi bērnam izstāstīt, kā telefonu lietot droši un pareizi, jo viedierīces skolēniem ir lielisks palīgs, ne tikai iespēja izklaidēties vai sazināties ar draugiem.
Pieslēgums vai priekšapmaksas karte?
Iegādājoties jaunu telefonu bērnam, vērts arī apdomāt, kā kontrolēt potenciālās izmaksas, kas saistās ar balss zvanu un mobilo datu patēriņu. Gan pieslēgumam, gan priekšapmaksas mobilo sakaru kartei ir savas priekšrocības. Eksperti aicina atcerēties, ka situācijās, kas būtiskas bērna drošībai, svarīga ir iespēja saņemt un veikt ne tikai balss zvanus neierobežotā daudzumā, bet arī video zvanus un nosūtīt ziņas. Lai gan šķiet, ka priekšapmaksas karte palīdzēs kontrolēt bērna interneta patēriņu un neradīs negaidītas izmaksas, ierobežota pakalpojumu pieejamība iztērēta avansa dēļ var būt izšķiroša dažādās dzīves situācijās. Eksperti norāda, ka šobrīd mobilo sakaru operatori piedāvā īpaši radītus pēcapmaksas pieslēguma veidus skolēniem, kuri ietver fiksētus tarifus, nodrošinot skolēnam iespēju neierobežoti sarunāties un sūtīt īsziņas Latvijā un EEZ valstīs, kā arī neierobežotā apjomā lietot internetu Latvijā, lai jebkurā dzīves situācijā skolēns var sazināties ar tuviniekiem, bet vecākiem nav jāuztraucas par neparedzamiem izdevumiem.