Kurš ir saimnieks – tu vai tavs suns? Signāli, kas liecina, ka mājdzīvnieks pārbauda robežas
Suņi ir sociāli dzīvnieki, un viņu uzvedībā bieži redzama vēlme izprast savu vietu ģimenē jeb “barā”. Suņi uztver hierarhiju mājās, taču tas nenozīmē, ka viņi vienmēr cenšas “dominēt” vai pārņemt varu. Mūsdienu izpratnē suņa uzvedība biežāk saistīta ar neskaidrām robežām, nepietiekamu apmācību vai stresu, nevis apzinātu vēlmi kļūt par “līderi”. Rimi Mājdzīvniekiem suņu dzīves eksperte, kinoloģe Monta Priede norāda uz pazīmēm, kas var liecināt par to, ka suns cenšas vadīt situāciju un pārbaudīt robežas.
Signāli, ka suns pārņem vadību attiecībās
“Suņa uzvedības problēmas izpaužas dažādos veidos – sākot ar nepaklausību, kad suns ignorē vai nereaģē uz ikdienas komandām mājās, līdz nevajadzīgai resursu sargāšanai, kad tiek aizsargāts ēdiens, rotaļlietas vai pat cilvēki no citiem. Uzstājīga uzmanības prasīšana izpaužas, kad suns agresīvi spiežas klāt, bāž purnu rokās vai lec virsū, lai saņemtu glāstus. Izceļama ir arī rūkšana vai riešana pieskārienu laikā, sevišķi situācijās, kad suns nevēlas pakļauties, kas var liecināt par bailēm, traumām vai dominantu raksturu,” norāda kinoloģe. Pastaigās šāds suns nereti velk pavadu un ignorē saimnieka norādīto virzienu, uzvedoties tā, it kā pats vadītu pastaigu. Mājās tas var izpausties kā mēbeļu vai gultas aizņemšana, nereaģējot uz komandām “nost” vai “lejā”, kas liecina par vēlmi kontrolēt situāciju. Tāpat problēmas var izpausties kā emocionāla kontrole, kad suns kļūst uzstājīgs vai nervozs, nesaņemot vēlamo uzmanību. Monta Priede skaidro, ka svarīgi saprast uzvedības iemeslu – ne vienmēr tas liecina par agresiju vai vēlmi dominēt. Bieži vien tās pamatā ir robežu vai konsekvences trūkums, stress, nedrošība vai neapzināti iemācīta uzvedība – piemēram, ja suns ir sapratis, ka ar uzstājību var iegūt to, ko vēlas.

Autors: Publicitātes foto
Ko darīt, lai šo uzvedību mainītu?
“Svarīga ir konsekvence. Noteikumiem jābūt vienmēr vienādiem, un tie jāievēro visiem ģimenes locekļiem. Ja vienreiz kaut kas ir “jā”, bet citreiz – “nē”, suns apjūk un nesaprot, ko no viņa sagaida. Skaidri noteikumi palīdz viņam justies droši,” akcentē eksperte.
Sunim ir jāzina robežas un rutīna. “Ievies skaidru kārtību ēdienreizēm, pastaigām, spēlēm un atpūtai. Rutīna palīdz sunim saprast dienas ritmu un tavas gaidas,” turpina kinoloģe.
Ir jāmāca un jānostiprina paklausības komandas, un atalgojama ir tikai vēlamā uzvedība. “Komandas kā “sēdi”, “gaidi”, “nāc”, “vietā” nav tikai triki – tās veido saikni un uzticēšanos starp suni un saimnieku. Uzmanību, gardumus un spēli suns pelna par mierīgu un līdzsvarotu uzvedību, nevis par uzstājību vai nemieru,” norāda Monta Priede. Tāpat nevajadzētu atbalstīt uzstājīgu uzmanības pieprasīšanu. “Ja suns pieprasa uzmanību ar ķepu, rūkšanu vai lec virsū, nogaidi, līdz viņš nomierinās. Tikai tad sāc kontaktu – pēc savas iniciatīvas. Tas māca, ka suns nevada komunikāciju. Parādi, ka viņa uzvedība nav norma un tu uz to nereaģēsi.”
Ļoti bieži suns vienkārši meklē skaidrību, kārtību un emocionālu saikni. Ja viņš to nesaņem no cilvēka, viņš var mēģināt uzņemties šo lomu pats – kas bieži vien rada stresu gan viņam, gan ģimenei.
Ja parādās bailes, agresija vai pastāvīgs stress, labākā izvēle ir konsultācija ar kinologu vai suņu uzvedības speciālistu. Monta Priede uzsver, ka stipra saikne ar suni balstās uz cieņu, skaidriem noteikumiem un konsekvenci. Kad suns zina, ka viņam ir saimnieks, uz kuru var paļauties, viņš var atslābt, būt mierīgs un laimīgs – tieši tāds, kāds viņš patiesībā vēlas būt.