visaigimenei.lv skaitļos

Lietotāji online51
Aktīvie uzņēmumi101101
Nozares raksti704
Lieldienas – gaismas svētki, kas vieno paaudzes: tradīcijas un ticējumi : Portāls visai ģimenei

Lieldienas – gaismas svētki, kas vieno paaudzes: tradīcijas un ticējumi

Lieldienas – gaismas svētki, kas vieno paaudzes: tradīcijas un ticējumi
Autors: Shutterstock.com

Kad zeme mostas no ziemas miega un pirmās sniegpulkstenītes stiepjas pretim pavasara saules stariem, sirdīs mostas arī ilgas pēc gaismas, siltuma un kopā būšanas. Vieni no gaidītākajiem pavasara svētkiem, ko pavadīt ģimenes un tuvinieku lokā, ir Lieldienas – senu tautas rituālu un ticējumu laiks, kas piepildīts ar dabas atmodas sajūtu, laika ritējuma simboliem un ģimeniskām tradīcijām.

Šie svētki nav tikai par olu krāsošanu un šūpošanos – tie ir arī par saikni, kas mūs vieno ar senčiem, un par prieku, ko rodam vienkāršās lietās: dabas vērošanā, rituālos un svētku galdā. Daudz kas no šī mantojuma tiek nodots no paaudzes paaudzē – no vecmāmiņu olu krāsošanas noslēpumiem līdz šūpošanās priekiem, dziesmām un klusajiem brīžiem, kad agrā rītā raugāmies saulē. Ko Lieldienās darīja un kam ticēja senie latvieši un kādas Lieldienu tradīcijas un ticējumi dzīvo latviešu mājās arī šodien?

Olu krāsošana un ripināšana

Autors: Shutterstock.com
Autors: Shutterstock.com

Neviens īsts Lieldienu rīts nav iedomājams bez krāsotām olām. Vispopulārākā metode jau gadu desmitiem ir sīpolu mizās vārītas olas – to zeltaini brūnās nokrāsas ienes mājās īpaši pavasarīgu un siltu noskaņu. Daudzas ģimenes papildina krāsošanas procesu arī ar bērzu lapām, ziediņiem, dzijas pavedieniem un pat putraimiem, rīsiem un auzu pārslām, kas ļauj radīt dažādus rakstus un toņus, padarot katru olu par īstu mākslas darbu. Tā ir ne tikai radoša nodarbe, bet arī sava veida meditācija un jauks kopā būšanas brīdis, kas vieno ģimenes un paaudzes.

Senatnē ticēja, ka olu krāsai ir īpaša nozīme – sarkana ola nesot spēku un veselību, zaļa – dzīvības spēku un auglību, bet dzeltena – saules siltumu un prieku. Īpaša nozīme tika piedēvēta olām, kas krāsotas pirmajos saules staros Lieldienu rītā, jo ticēja, ka tādā veidā olā tiek ielikta dabas un gaismas enerģija. Tāpēc daudzviet laukos olu krāsošana notika vēl pirms saullēkta, klusumā, ar īpašu godbijību, un šī tradīcija saglabājusies arī mūsdienās.

Autors: Shutterstock.com
Autors: Shutterstock.com

Kad krāsošanas prieks galā, sākas rotaļīgākā daļa – olu kaujas un ripināšana. Kura ola būs visstiprākā? Kuram tā aizripos vistālāk? Šīs vienkāršās, bet tik azartpilnās sacensības izraisa smieklus un prieku jebkurai paaudzei, no pašiem mazākajiem līdz senioriem. Starp citu, senos laikos ticēja – kam ola visizturīgākā, tam būs veselība un spēks visam gadam.

Šūpošanās — lai vasarā odi nekož!

Autors: Freepik.com/ ArtPhoto_studio
Autors: Freepik.com/ ArtPhoto_studio

Lieldienu šūpoles tradicionāli tiek kārtas koku zaros, pie mājas vai dārzā, kur svaigais pavasara gaiss piepildīts ar dzīvības spēku un enerģiju. Šūpojās visās svētku dienās un vēl dažas dienas pēc Lieldienām; pēc tam šūpoles parasti izjauca vai sadedzināja, lai raganām nebūtu kur šūpoties – tas bija svarīgs rituāla elements, lai pasargātu māju un apkārtni no ļaunuma.

Šūpošanās Lieldienās nav tikai jautra izklaide, bet arī senatnīgs rituāls ar dziļi simbolisku nozīmi. Senči ticēja, ka šūpošanās palīdz aizdzīt vasaras kaitēkļus – odus, dundurus, čūskas – un atvaira sliktos garus un slimības, saglabājot veselību un labklājību. Šis rituāls kalpoja sava veida aizsardzībai un spēka atjaunošanai.

Tāpat ticējumi vēsta, ka šūpošanās veicina veselību, ražīgu gadu un dzīvnieku auglību, piemēram, “lai gari aug lini” vai “lai būtu brangas aitas”.

Tā bija arī iespēja satikties – bērni un jaunieši gāja šūpoties, dziedāja dziesmas un smējās, stiprinot saikni ar līdzcilvēkiem un dabas ritmiem. Šūpošanās notika pašā dabas atmodas laikā, un dziesmas, kas izskanēja šūpolēs, tika uzskatītas par spēka un svētības nesējām nākamajam gadam.

Saules sagaidīšana un dziesmas

Autors: Freepik.com / Kireyonok_Yuliya
Autors: Freepik.com / Kireyonok_Yuliya

Lieldienu rīts ir īpašs – ticējumi vēsta, ka saule tajā dienā “danco”. Tāpēc senāk cilvēki modās vēl pirms saullēkta, lai to sagaidītu laukā, klusumā vai dziedot. Šis brīdis tika uzskatīts par maģisku – kā saikne starp gaismas un dzīvības spēkiem. Kad saule ausa, tā tika sveikta ar dziesmām, lūgšanām vai klusām apcerēm, ticot, ka šādā veidā iespējams smelties enerģiju visam gadam.

Ticējumi arīdzan vēsta, ka pirmie saules stari spēj dziedināt, attīrīt un pasargāt. Tāpēc daudzi rituāli, piemēram, olu krāsošana vai ūdens šalts veselībai, notika tieši pirms vai saullēkta laikā. Dziesmas un rotaļas Lieldienu rītā atmodināja ne vien dabu, bet arī cilvēka iekšējo gaismu – prieku, možumu un atvērtību jaunam dzīves posmam.

Pēriens ar pūpoliem un ūdens šalts veselībai

Autors: Freepik.com / freepik
Autors: Freepik.com / freepik

Sena tradīcija gan Pūpolsvētdienā, gan Lieldienu laikā ir pēršanās ar pūpoliem. Šis rituāls simboliski attīra no slimībām un ļaunuma, kā arī sniedz veselību un spēku visam gadam. Pēršanas laikā parasti saka „Apaļš kā pūpols, veselību iekšā, slimību ārā!”.

Pūpolu zariem piedēvēja arī maģiskas īpašības – tie agrā Pūpolsvētdienas rītā, saulei lecot, bija jāsalauž, lai saglabātu spēku un veselību. Pēc pēršanas zari tika glabāti redzamā vietā vai piesprausti pie sētas, lai, ja vasarā uznāktu negaiss, tos sadedzinātu, tādējādi aizdzenot negaisu un pērkonu. Dažviet pūpolu zari tika arī turēti arī aiz svētbildēm vai piestiprināti pie logiem, lai mājās ienāktu svētība.

Tāpat dažās saimēs Lieldienu rītā pār galvu lēja ūdeni vai gāja noskalot seju tuvākajā strautā, ticot, ka tas nodrošinās veselību, možumu un skaistumu visu gadu.

Tīrība – dvēselei un mājām

Autors: Freepik.com/ freepik
Autors: Freepik.com/ freepik

Pirms Lieldienām tradicionāli tika kārtīgi sakoptas mājas, tīrīti logi un spoguļi, jo tīra māja simbolizē tīru prātu, dvēseles mieru un atvērtību jaunam sākumam. Dažas mājsaimniecības pie mājas sliekšņa kaisīja arī pelnus no krāsnīm – lai aizsargātu māju no ļaunuma un neveiksmēm.

Zaļās ceturtdienas rituāli

Autors: Freepik.com/ timolina
Autors: Freepik.com/ timolina

Zaļajā ceturtdienā senie latvieši ēda zaļus ēdienus – lociņus, nātres, skābenes, kas simbolizēja veselību un dzīvības spēku visam gadam. Šajā dienā arī bija ieteicams pabeigt visus svarīgos darbus, lai Lieldienas varētu sagaidīt mierā un bez raizēm. Tāpat daudzviet Zaļajā ceturtdienā centās neuzņemt viesus un nedot neko no mājām – lai veiksme nepamet mājokli.

Lieldienas – iespēja būt kopā

Autors: Freepik.com/ gpointstudio
Autors: Freepik.com/ gpointstudio

Lieldienas nav tikai tradīcija – tā ir iespēja būt kopā. Krāsot olas ar bērniem, dalīties atmiņās ar vecvecākiem, iziet dabā un ļaut pavasarim ienākt arī sirdī… Šie mirkļi stiprina ģimenes saites un rada īpašas atmiņas, kurās saplūst laiks, cilvēki un sajūtas. Lieldienu rituāli – olu ripināšana, šūpošanās, dziesmas un rotaļas – kā tilts savieno paaudzes, ļaujot mums sajust piederību kaut kam lielākam.

Senāk cilvēki ticēja, ka visam, kas darīts Lieldienās, ir ietekme uz visu gadu. Tāpēc bija svarīgi ne tikai ēst, dziedāt un smieties, bet arī piedot, dalīties un būt kopā, labā noskaņā. Arī mūsdienās Lieldienas ir jauka tradīcija, kad varam apstāties ikdienas steigā, lai patiesi satiktos – ar sevi pašu, sev tuvajiem un ar dabu.

Varbūt tieši šogad ir īstais brīdis ne tikai iemācīties kādu sen aizmirstu ticējumu, bet arī radīt jaunu ģimenes rituālu – tādu, kas reiz kļūs par sirds stāstu nākamajām paaudzēm?

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Produktu testi

Visaigimenei.lv Produktu testi – efektīvs veids, kā ieinteresēt potenciālos klientus un stiprināt uzņēmuma reputāciju!

Visaigimenei.lv Produktu testi – efektīvs veids, kā ieinteresēt potenciālos klientus un stiprināt uzņēmuma reputāciju!

Vai tavs uzņēmums piedāvā preces bērniem, veselībai un skaistumam, mājoklim, atpūtai un darba ikdienai, virtuvei un citus risinājumus, kas var vienkāršot cilvēku ikdienu un uzlabot dzīves kvalitāti? Vai vēlies, lai par tavu piedāvājumu uzzina un runā arvien plašāks cilvēku loks? Izmanto unikālu iespēju, kas noteikti patiks taviem potenciālajiem klientiem – ļauj izmēģināt savas preces un izteikt par tām viedokli Visaigimenei.lv sadaļā Produktu testi