visaigimenei.lv skaitļos

Lietotāji online1
Aktīvie uzņēmumi98712
Nozares raksti322
Maksājumu kartes drošība – kā par to parūpēties? : Portāls visai ģimenei

Maksājumu kartes drošība – kā par to parūpēties?

Maksājumu kartes drošība – kā par to parūpēties?
Foto: Freepik.com/ jcomp

Maksājumu karte – fiziska vai digitāla, pievienota viedtālrunī – ir īsākais ceļš, kā nokļūt pie cilvēka bankas kontā esošās naudas. Lai gan par to ikdienā neaizdomājamies, arī kā maksājumu kartes īpašnieki varam saskarties ar mazākiem vai lielākiem potenciāliem riskiem – karti varam nozaudēt paši, to var nozagt kāds ļaunprātīgs garāmgājējs vai sliktākajos gadījumos krāpnieks var izzagt naudu no konta, noskenējot tālruni, kas pat netiek izņemts no somas kabatas. Kā vislabāk pasargāt savu maksājumu karti, dodoties ārpus mājas, un ko ņemt vērā, skaidro "Luminor" bankas krāpšanas novēršanas eksperte Marija Celma.

Piesardzības pasākumi – darījumu un pirkumu limits

Lai laicīgi sagatavotos vasaras atpūtai ārpus mājas un izvairītos no nepatīkamām situācijām, ir vērts uzstādīt darījumu limitu kartei. “Ikdienā mēs neizmantojam pilno darījumu komplektu, kas ir pieejams maksājumu kartēm. Parasti izmantotākie darījumi ir bezkontakta maksājumi, darījumi ārzemēs un internetā. Ja zini, piemēram, ka tuvākajā laikā uz ārzemēm nedosies, ieteicams izslēgt šos maksājumus, lai izvairītos no iespējamām krāpnieciskām darbībām,” iesaka eksperte.

Tāpat vērtīgi ir izveidot pirkumu limitu, lai gan ierobežotu savus tēriņus, gan izvairītos no krāpniekiem. Pirkumu limits ir summa, kura ir atļauta tēriņiem diennakts laikā, kas parasti noklusējumā atļauj tēriņus vairāku tūkstošu apmērā, taču to iespējams pielāgot pēc nepieciešamības. Plānojot doties, piemēram, uz pasākumiem, kuros apgrozās daudz cilvēku, drošāk noteikti kartes limitu samazināt, tādējādi ierobežojot to līdzekļu apjomu, ko iztērēsi vai kāds varētu ļaunprātīgi iztērēt, atrodot vai nozogot karti.

Sargā maksājumu karti pasākumu laikā

Pasākumos, kuros apgrozās daudz cilvēku, krāpnieki visbiežāk izvēlas krāpniecības veidus, kuros izmanto cilvēku neuzmanību un pūļa klātbūtni. Acīmredzamākais veids ir kabatzādzība, kad no somas vai kabatas tiek izzagts viedtālrunis vai maksājumu karte, taču pastāv arī daudzi citi veidi, kā izkrāpt naudu, uzturoties ārpus mājas. Piemēram, kartes kopēšana (skimming), kad tiek kopēti kartes dati no slikti uzraudzītiem termināļiem, vai krāpnieciski termināļi – viltoti termināļi vai POS (point-of-sale) ierīces, kas tiek uzstādītas ar mērķi iegūt kartes datus. Tāpat pastāv arī bezkontakta kartes zagšana (NFC skimming), kad ar īpašu ierīci no attāluma tiek iegūti kartes dati, ja tā nav pietiekami aizsargāta.

Lielos pasākumos ir būtiski nezaudēt modrību un glabāt personīgās mantas drošās vietās, piemēram, iekšējās kabatās vai somās ar drošības funkcijām. “Ņemot vērā, ka mūsdienās ir iespēja izmantot bezkontakta maksājumus ar viedtālruni, maksājumu kartes var arī neņemt līdzi uz pasākumiem, kas samazina kartes fizisko izmantošanu un palielina jūsu drošību,'' piebilst eksperte. ''Tāpat arī, izmantojot maksājumu karti, ievēro galvenos noteikumus kartes norēķinu laikā – pārliecinies, vai neviens neskatās, kad ievadi PIN kodu, un nedod savu maksājumu karti citām personām.''

Aizsardzība pret digitāliem draudiem

Foto: Freepik.com/ LipikStockMedia

Dodoties atpūtā ārpus mājas, pastāv arī digitāli draudi, piemēram, datu izkrāpšana caur publisko Wi-Fi tīklu. Eksperte iesaka iespēju robežās izvairīties no publisku Wi-Fi tīklu lietošanas, lai mazinātu iespēju nodot savus datus krāpnieku rokās. Ir dažādi veidi, kā krāpnieki izzog datus, izmantojot Wi-Fi, piemēram, izveidojot viltus Wi-Fi tīklus, kuros tiek iegūti lietotāju finanšu dati, vai MITM (Man-in-the-Middle) uzbrukumi, kad tiek pārtverta datu plūsma starp lietotāju un tīklu. Piesardzības labad pārliecinies, ka tavas bankas paziņojumi par transakcijām ir ieslēgti un seko līdzi maksājuma summai, kā arī uzstādi visas nepieciešamās mobilās bankas drošības funkcijas, piemēram, biometrisko autentifikāciju.

Ko darīt, ja pazaudēji karti vai rodas aizdomas par krāpniecību?

Gadījumā, ja tiek konstatēta kartes pazušana vai ir aizdomas par to, ka kāds ir uzzinājis kartes PIN kodu vai veicis krāpniecisku darījumu, ir nekavējoties jāziņo savai bankai vai patstāvīgi jābloķē karte mobilajā lietotnē vai internetbankā. Pēc kartes bloķēšanas banka izsniegs jaunu karti ar jaunu kartes numuru un PIN kodu. Tomēr jāņem vērā, ka kartes bloķēšana internetbankā neietekmēs darījumus ar digitālajiem makiem – tos ir iespējams bloķēt, sazinoties ar banku.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Produktu testi

Visaigimenei.lv Produktu testi – efektīvs veids, kā ieinteresēt potenciālos klientus un stiprināt uzņēmuma reputāciju!

Visaigimenei.lv Produktu testi – efektīvs veids, kā ieinteresēt potenciālos klientus un stiprināt uzņēmuma reputāciju!

Vai tavs uzņēmums piedāvā preces bērniem, veselībai un skaistumam, mājoklim, atpūtai un darba ikdienai, virtuvei un citus risinājumus, kas var vienkāršot cilvēku ikdienu un uzlabot dzīves kvalitāti? Vai vēlies, lai par tavu piedāvājumu uzzina un runā arvien plašāks cilvēku loks? Izmanto unikālu iespēju, kas noteikti patiks taviem potenciālajiem klientiem – ļauj izmēģināt savas preces un izteikt par tām viedokli Visaigimenei.lv sadaļā Produktu testi