visaigimenei.lv skaitļos

Lietotāji online49
Aktīvie uzņēmumi101101
Nozares raksti704
Motorlaivas jaunā sezona: ko pārbaudīt pirms dodies ūdenī? : Portāls visai ģimenei

Motorlaivas jaunā sezona: ko pārbaudīt pirms dodies ūdenī?

Motorlaivas jaunā sezona: ko pārbaudīt pirms dodies ūdenī?
Autors: Pexels.com

Pavasara saulei mūs lutinot arvien vairāk, sākam sapņot par laivu izbraucieniem plašajos Latvijas ūdeņos. Lai sezonas pirmais ezera aplis nepārvērstos murgā, “Inter Cars” Laivu segmenta vadītājs Andžs Rozenbergs, sniedz noderīgus padomus īpašniekiem.

“Laivas dzinējs nav putekļsūcējs – to nevar vienkārši ieslēgt pēc pusgada pauzes un cerēt, ka viss darbosies. Motors prasa sistemātisku apkopi un pārbaudes pirms sezonas sākuma,” stāsta Rozenbergs. Viņš novēro – katru pavasari servisos ir ūdenstransportlīdzekļu pieplūdums, un bieži vien tās ir problēmas, ko ar nelielu rūpību varēja novērst vēl iepriekšējās sezonas noslēgumā.

Eļļas un dzesēšanas sistēmas

Viss sākas ar elementāro – eļļas maiņu, jo tā ir motora veselības pamatā. Pat ja tā veikta rudenī, Rozenbergs iesaka to atkārtot pavasarī. Eļļu var pielīdzināt asinsritei – tā nodrošina laivas motora veselību. Ja tajā parādās metāla skaidiņas vai ūdens klātbūtne, tas signalizē par nopietnākām problēmām, kuras labāk atklāt uz sauszemes, nevis esot ūdenī.

Nākamais solis – dzesēšanas sistēma. Ūdens sūkņa spārnītis jeb impellers (rotējošs elements, kas sūknē ūdeni) ir maza, bet būtiska detaļa. “Šī ir samērā lēta detaļa, kuras nemainīšana var beigties ar pārkarsušu motoru,” saka speciālists, mudinot laivotājus sezonas sākumā pārbaudīt detaļas stāvokli.

Svaiga degviela – lai motors zumm

Ja rudenī netika iztukšota degvielas tvertne un netika izmantots degvielas stabilizators, pavasarī motors var kapitulēt. Vecā, sistēmā palikusī degviela zaudē savas īpašības, un komplektā ar kondensātu tvertnē var radīt nogulsnes, kas aizduļķo sistēmu.

Rozenbergs iesaka vienkāršu pārbaudi – uzspiest manuālo degvielas sūkni un vērot, vai tas kļūst stingrs. Ja nē, iespējama noplūde. Viens no labākajiem drošības pasākumiem ir degvielas filtrs ar ūdens atdalīšanas funkciju. “Ja filtrā redzams ūdens, vari laicīgi rīkoties, pirms tas nonāk līdz inžektoriem,” viņš piebilst.

Autors: Pexels.com
Autors: Pexels.com

Korpusa uzfrišināšana – ne tikai vizuālam efektam

Laivas korpuss bieži tiek uzskatīts tikai par vizuālu elementu, taču realitātē tas ir arī drošības pamats. Rudenī nepamanītas mikroplaisas pēc ziemas var kļūt par nopietniem bojājumiem. Korpusa apsekošana, tīrīšana un pretapaugšanas krāsas atjaunošana ne tikai pagarina laivas mūžu, bet arī samazina degvielas patēriņu.

“Pretapaugšanas krāsa pasargā no aļģēm un citām radībām, mazinot pretestību ūdenī,” skaidro Rozenbergs.

Jutīgās sistēmas – elektronika un akumulatori

Pēc korpusa sagatavošanas, tikpat svarīgi ir pārbaudīt laivas elektronisko sistēmu. Ziemā mitrums un sāļi atstāj pēdas – oksidējušies kontakti ir viens no biežākajiem bojājumu cēloņiem.

“Laivas akumulators cieš daudz vairāk nekā automašīnai – mitrums, vibrācijas, temperatūras svārstības,” stāsta eksperts. Ja akumulators ziemā netika atvienots vai uzlādēts, tas zaudē daļu jaudas.

Rozenbergs iesaka izmantot lādētājus ar uzturēšanas funkciju, kā arī regulāri notīrīt kontaktus un pārbaudīt visu ierīču darbību. Viņš arī uzsver dielektrisko smērvielu un aizsargspreju nozīmi – neliels aerosols var ietaupīt tūkstošus eiro remontā.

Uzturēšana ilgtermiņā – gudrs ieguldījums

Laivas ilgtermiņa uzturēšanā mazās lietas rada lielu atšķirību. Viena no labākajām investīcijām – kvalitatīvs pārsegs vai tents. Tas aizsargā no UV stariem, mitruma un netīrumiem, kas laiku gaitā var sabojāt gan izskatu, gan tehniku.

Tāpat svarīgi – lietot ūdens tehnikai paredzētas eļļas un smērvielas. Tās satur speciālas piedevas, kas aizsargā sistēmas no korozijas un nosēdumiem.

Ekipējums laivā – ja gadās vakars uz ezera

Pat vislabāk sagatavotā laiva var piedzīvot pārsteigumus esot uz ūdens. Tāpēc drošības aprīkojums nav izvēle – tā ir nepieciešamība.

“Glābšanas vestes, ugunsdzēšamais aparāts, aptieciņa, signālraķetes – tam visam jābūt uz klāja, pārbaudītā stāvoklī,” norāda Rozenbergs. “Nedrīkst aizmirst par enkuru ar pietiekamu virves garumu, pamata instrumentiem un rezerves daļām – drošinātājiem, aizdedzes svecēm,” stāsta eksperts, piebilstot, ka nomaļākie ūdeņi ir vilinoši, bet bieži negaidītiem izaicinājumiem pilni.

“Vienkāršākais drošības pasākums – informējiet kādu par savu maršrutu un atgriešanās laiku.” Rozenbergs aicina izmantot aplikācijas, kas ļauj dalīties ar atrašanās vietu reāllaikā, piemēram, Life360 vai Google Location Sharing.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Produktu testi

Visaigimenei.lv Produktu testi – efektīvs veids, kā ieinteresēt potenciālos klientus un stiprināt uzņēmuma reputāciju!

Visaigimenei.lv Produktu testi – efektīvs veids, kā ieinteresēt potenciālos klientus un stiprināt uzņēmuma reputāciju!

Vai tavs uzņēmums piedāvā preces bērniem, veselībai un skaistumam, mājoklim, atpūtai un darba ikdienai, virtuvei un citus risinājumus, kas var vienkāršot cilvēku ikdienu un uzlabot dzīves kvalitāti? Vai vēlies, lai par tavu piedāvājumu uzzina un runā arvien plašāks cilvēku loks? Izmanto unikālu iespēju, kas noteikti patiks taviem potenciālajiem klientiem – ļauj izmēģināt savas preces un izteikt par tām viedokli Visaigimenei.lv sadaļā Produktu testi