Nākotnes talantu atklāšana: Kāpēc darbinieku atlasei jābūt balstītai uz potenciāla novērtēšanu?
Raksta autore: Evija Celma, "Roche Services & Solutions" Rīgas vadītāja
Mūsdienu strauji mainīgajā darba tirgū tradicionālā pieeja, kurā darbinieki tiek izvēlēti, balstoties uz šī brīža prasmēm, zaudē savu aktualitāti. Tā vietā svarīgāka kļūst jauna tendence – atlasīt darbiniekus, izvērtējot kandidāta potenciālu. Uzņēmumi arvien biežāk apzinās, ka spēja mācīties, augt un pielāgoties ir tikpat nozīmīga, ja ne vēl svarīgāka par darbinieka esošajām tehniskajām prasmēm. Mēs dzīvojam pasaulē, kurai raksturīgs nemitīgs tehnoloģiju progress, novecojošs darbaspēks un globāls talantu trūkums. Jaunu darbinieku meklējumi, balstoties uz potenciālu, ļauj uzņēmumiem sagatavot savas komandas nākotnei un koncentrēties uz cilvēkiem ar ilgtermiņa perspektīvu.
Biotehnoloģiju līdera globālais centrs "Roche Services & Solutions Latvija" vadās pēc šādas atlases metodoloģijas, meklējot kandidātus, kuriem ir ne tikai šodienai nepieciešamās prasmes, bet arī īpašības, kas ļaus viņiem attīstīties neparedzamos apstākļos. Šī pieeja nodrošina uzņēmuma spēju atbildēt uz mainīgā darbaspēka un izaicinošās biznesa vides prasībām.
Ko nozīmē atlase pēc potenciāla?
Pamatā atlase pēc potenciāla nozīmē atpazīt personības, kurām piemīt spējas attīstīties un radīt ietekmi. Šie kandidāti varbūt vēl nav apguvuši visas prasmes, kas nepieciešamas konkrētajam amatam, taču viņiem piemīt īpašības, kas liecina par spēju ātri mācīties un uzplaukt dinamiskā vidē. Esam identificējuši četras galvenās īpašības, kas raksturo kandidāta potenciālu: izaugsmes domāšana, izturība, intelekta koeficients (IQ) un emocionālā inteliģence (EI).
- Izaugsmes domāšana atspoguļo atvērtību mācīties. Šādi cilvēki ir zinātkāri, gatavi pieņemt jaunus izaicinājumus, nepārtraukti meklē iespēju pilnveidoties. Darbinieki ar izaugsmes domāšanu spēj attīstīties līdz ar uzņēmumu un tā mainīgo tehnoloģisko ainavu.
- Izturība nozīmē aizrautību un neatlaidību, it īpaši piedzīvojot neveiksmes. Tā ir ilgtermiņa vīzija un apņēmība sasniegt mērķi, pat ja rodas šķēršļi. Mēs novērtējam ar izturību apveltītus darbiniekus, jo tas liecina par spēju saglabāt virzību uz priekšu – it īpaši biotehnoloģiju nozarē, kur darba temps un atbildība ir ļoti augsta.
- Intelekta koeficients (IQ) jeb kognitīvā inteliģence joprojām ir svarīgs faktors potenciāla novērtēšanā. IQ ietver problēmu risināšanas prasmes, kvantitatīvo domāšanu un īstermiņa atmiņu. Kandidāti ar augstu IQ spēj analītiski domāt un pielāgoties dažādām situācijām.
- Emocionālā inteliģence (EI) kļūst arvien nozīmīgāka mūsdienās, kad darba vide ir vērsta uz sadarbības veicināšanu. Darbinieki ar augstu EI spēj saprast un vadīt savas emocijas, vienlaikus uztverot un reaģējot uz citu cilvēku emocijām. Šī īpašība veicina spēcīgu komandas darbu, komunikāciju un līderību.
Kāpēc darba devēji pāriet uz atlasi pēc potenciāla?
Pieeju balstīties ne tikai uz kandidātu prasmēm, bet arī uz viņu potenciālu veicina vairāki globāli procesi.
- Novecojošs darbaspēks. Ik dienu tūkstošiem darbinieku sasniedz pensionēšanās vecumu, it īpaši attīstītajās valstīs. Tas rada ievērojamu darbaspēka trūkumu, kuru jaunākie darbinieki nevar ātri aizpildīt. Fokuss uz kandidātiem ar attīstības spējām ļauj pieņemt būtiskos amatos talantus, kas spēj augt līdz ar uzņēmumu.
- Tehnoloģijas un automatizācija. Tehnoloģijas turpina pārveidot industrijas, un arī darba uzdevumi un prioritātes mainās. Automatizācijas un digitalizācijas veiksmīgai īstenošanai un pārvaldīšanai ir nepieciešami darbinieki, kuri spēj nepārtraukti apgūt jaunas iemaņas. Mēs izvēlamies darbiniekus, kuriem piemīt spēja pielāgoties un attīstīt savas prasmes tehnoloģiju attīstības kontekstā.
- Globāls talantu trūkums. Konkurence globālajā talantu tirgū kļūst arvien sīvāka, jo trūkst darbinieku ar nepieciešamajām prasmēm. Atlase, balstoties uz potenciālu, ļauj uzņēmumiem attīstīt talantus iekšēji, piedāvājot mācību un izaugsmes iespējas.
- Pieprasījums pēc jaunām prasmēm. Uzņēmumi vairs neveic atlasi, koncentrējoties tikai uz konkrētām kompetencēm, bet gan meklē cilvēkus ar spēju apgūt jaunas prasmes un pielāgoties mainīgajām tirgus prasībām.
VUCA loma atlases pieejā pēc potenciāla
Mūsdienu biznesa pasaule arvien vairāk tiek definēta ar VUCA – vidi, kas ir mainīga, nenoteikta, sarežģīta un nepārskatāma. Šādos apstākļos darbiniekiem ir jābūt spējīgiem saglabāt fokusu un pielāgoties pat neparedzamās situācijās. VUCA apstākļos atlase pēc potenciāla ir būtiska, jo nodrošina, ka organizācijas ne tikai aizpilda amatus, balstoties uz pašreizējām vajadzībām, bet arī sagatavo darbiniekus pagaidām nezināmiem nākotnes izaicinājumiem. Tādi uzņēmumi kā Roche Services & Solutions demonstrē, kā atlase pēc potenciāla palīdz veidot darbinieku kolektīvu, kas spēj risināt ne tikai šodienas izaicinājumus, bet arī pielāgoties un uzplaukt neprognozējamā nākotnē.