Našķu un laiskošanās laiks beidzies: Kā atgriezties ierastajā ritmā pēc garajām svētku brīvdienām?
Ziemassvētku un Jaungada brīvdienas ierasti ir laiks, kad varam atpūsties no darba un ikdienas pienākumiem, taču nereti tas saistīts ar vēl steidzīgāku un saspringtāku ritmu – darba un bērnu eglītēm, svētku dāvanu gādāšanu, mielasta gatavošanu un nebeidzamu viesošanos pie draugiem un radiniekiem. Cerētās atpūtas vietā janvāra sākumā bieži vien attopamies vēl nogurušāki un emocionāli izsmeltāki, turklāt ir izjucis ierastais ēšanas, sportošanas un darba režīms. Aptieku tīkla "Apotheka" sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa un kognitīvi biheiviorālās terapijas speciāliste, narkoloģe Ilze Maksima sniedz padomus, kā vieglāk atgriezties ierastajā ritmā pēc garajām svētku brīvdienām.
“Novērojam, ka pirmajās gada dienās daudzi aptiekas klienti ir noguruši, emocionāli izsīkuši un dažiem ir pēcsvētku stress vai bezmiegs, jo pilnvērtīgai atpūtai atvēlēts pārāk maz laika un ir izjaukts ierastais miega režīms. Gatavošanās svētkiem ir bijusi ilga, bet svinības pagājušas salīdzinoši ātri, kas rada skumjas vai grūtības ieiet atpakaļ ritmā. Iedzīvotāji sūdzas par gremošanas traucējumiem, jo nereti vien ēsts krietni vien vairāk un treknāka un smagāka pārtika nekā ierasts – rasols, kūciņas, lietots arī alkohols. Tāpat pietiekami bieži piedzīvotas alerģiskas reakcijas un apdegumi,” stāsta farmaceite. “Stresa mazināšanai iesakām vairāk laika pavadīt brīvā dabā un fiziski aktīvi, noder arī nomierinošas tējas vai atbilstoši uztura bagātinātāji, miega režīma atgūšanai nepieciešams ievērot miega rituālus un higiēnu, pēc nepieciešamības var īslaicīgi lietot arī preparātus ar melatonīnu, savukārt gremošanas trakta darbības atjaunošanai primāri jālieto pietiekoši daudz ūdens, arī zāļu tējas un probiotikas.”
Porciju lielumu un kaloriju daudzumu samazini pakāpeniski
Foto: Freepik.com/ freepic.diller
Svētku laiks ir saistīts ar biežāku viesošanos pie draugiem un radiniekiem, dažādām darba kolektīva ballītēm un citiem pasākumiem, kas var viegli izjaukt ierasto ēšanas režīmu. Turklāt šai periodā arī mājās nereti atrodams vairāk dažādu našķu un gardumu, bet Ziemassvētku ēdieni parasti ir sātīgāki un kalorijām bagātāki nekā ikdienas maltītes, tāpēc atgriezties pie sabalansētas ēšanas var būt izaicinājums.
Farmaceite pēc svētkiem iesaka uzreiz neieviest striktu diētu, jo tas var izraisīt vēl lielāku stresu un nogurumu: “Labāk pamazām un pakāpeniski atgriezieties pie regulāra ēšanas režīma un trīs galvenajām ēdienreizēm dienā. Svētku kārumus ieteicams aizstāt ar augļiem, riekstiem vai citiem veselīgiem našķiem. Tāpat vēlams iepriekš izplānot maltītes un jau laikus iegādāties tām nepieciešamos produktus, lai izvairītos no impulsīvas ēšanas. Šķiedrvielu iekļaušana ēdienkartē palīdzēs izvadīt toksīnus, attīrīt zarnu traktu, kā arī uzlabot vielmaiņu un gremošanu.”
Sāc ar vieglākām fiziskām aktivitātēm
Foto: Freepik.com/ gpointstudio
Pēc garām brīvdienām bieži vien ir grūti atsākt sportot, un šādās reizēs ir svarīgi ķermeni uzreiz pārāk nenoslogot. Ja neesi sportojis vairākas nedēļas, sāc ar vieglām aktivitātēm un īsāku laika periodu, piemēram, pastaigām vai lēnu skrējienu. Tāpat ir svarīgi sagatavot treniņu plānu ilgākam laikam uz priekšu un no tā neatkāpties. Lai nezaudētu motivāciju, sākumā jāuzstāda mazāki mērķi un par to sasniegšanu var sevi apbalvot ar kādu patīkamu aktivitāti, piemēram, masāžu vai sen iecerētas filmas noskatīšanos. Jaunais gads vienmēr ir labs laiks, lai uzsāktu nodarbošanos arī ar kādu jaunu fizisko aktivitāti.
Dod sev laiku atpūtai
Foto: Freepik.com/ Racool_studio
Lai pēc Ziemassvētku drudžainās steigas atgūtu iekšējo mieru, vismaz pāris brīvdienas ir jāvelta atpūtai. Nenomazgāto trauku un neizgludināto drēbju kalns var pagaidīt, tā vietā labāk izvēlēties pastaigu svaigā gaisā, kas ļaus vieglāk „sazemēties”. Ja svētku laikā bijis daudz kontakta ar cilvēkiem, kādam var būt nepieciešams laiks vienatnē, lai atgūtu emocionālo līdzsvaru.
“Atpūtas organizēšana ne vienmēr ir atpūta, drīzāk gan darbs, tāpēc ir jāatrod brīdis īstai atpūtai, ļaujot sev darīt kaut ko mazāk, paņemt pauzīti. Tikai īsta atpūta ļaus prātam un ķermenim atjaunoties pirms nākamā darba cēliena. Ja šāds laiks netiek atrasts un svētki bijuši gan fiziski, gan emocionāli ļoti intensīvi, tad palielinās saslimšanas riski un atgriezties ierastajā režīmā būs vēl grūtāk,” stāsta kognitīvi biheiviorālās terapijas speciāliste.
Viņa neiesaka jau pirmajā jaunā gada dienā iespringt uz savu apņemšanos īstenošanu, bet tā vietā vairāk un niansētāk ieklausīties sevī. Ja pieredze liecina, ka pēc svētkiem atgriezties darba režīmā ir ļoti grūti, jāmēģina svētku laikā nedzīvot pilnīgā bohēmā un neizārdīt ikdienas rutīnu, bet turpināt saglabāt kādu sev svarīgu rituālu, piemēram, noteiktu gulētiešanas laiku vai sportošanu.
Vēlams arī samazināt sociālo tīklu lietošanu, lai vairāk fokusētos uz savas labsajūtas uzlabošanu, nevis izvērtētu to, kā svētkus svinējuši citi. Tas var radīt vēlmi salīdzināt, radot vēl lielāku stresu.
Sadali lielos uzdevumus posmos
Foto: Freepik.com/ rawpixel.com
Ja iespējams, pirmo darba dienu pēc svētkiem izmanto, lai lēnām pārskatītu darba uzdevumus un izveidotu prioritāšu sarakstu. Lielo darbu sadalīšana mazākos posmos var palīdzēt samazināt stresu par veicamo darba apjomu. Speciāliste iesaka pirmās darba dienas strādāt par 20 % vai, ja nepieciešams, pat 60 % mazāk nekā ierasts, ļaujot sev lēnām atgriezties ikdienas ritmā.
Pirms darba uzsākšanas sakop savu darba telpu vai galdu, jo arī sakārtota apkārtējā vide radīs patīkamākas sajūtas par atgriešanos ierastajā darba ritmā. Mēģini samazināt digitālo troksni un uzreiz nemeties atbildēt uz visiem e-pastiem, ļaujot atvilkt elpu arī citiem.
Sāc ar vienkāršiem, bet svarīgiem uzdevumiem, kur ātri redzams rezultāts. Tas atjaunos pašpārliecinātību un produktivitātes sajūtu.
“Noteikti ir vērts samazināt savu iekšējo kritiķi, kas mūsu mentālajai veselībai nodara lielu ļaunumu. Šī smaguma noņemšana no saviem pleciem palīdzēs daudz veiksmīgāk tikt galā ar grūtībām un vieglāk adaptēties jaunajiem apstākļiem. Esam dažādi, kādam tas prasīs mazāk laika, kādam vairāk,” saka kognitīvi biheiviorālās terapijas speciāliste.