No neļķēm līdz valsts apbalvojumam – kā godā māmiņas dažādās pasaules valstīs?
Maija otrajā svētdienā daudzviet pasaulē atzīmē Māmiņdienu, kad īpašu paldies sakām tām sievietēm, kuru rūpes mūs pavadījušas no pirmajiem soļiem līdz šodienai. Lai gan svētki tiek svinēti vienā dienā, māmiņu godināšanas tradīcijas dažādās valstīs ir atšķirīgas – no aizraujošām rotaļām un sarkanu neļķu klēpjiem līdz pat īpašiem valsts apbalvojumiem. Uzņēmums “Wolt” apkopojis, kā Māmiņdienu svin dažādās pasaules vietās, kā arī atklāj, kā mūsdienās mainās māmiņu sveikšanas paradumi.

Autors: Pexels.com
Japāna – neļķes un olu ēdieni
Japānā Māmiņdienas jeb Haha no Hi svētku tradīcija aizsākās 20. gadsimta sākumā. Šajā dienā bērni mammas iepriecina ar mājās gatavotu maltīti, kurā īpaša vieta atvēlēta olām, jo Japānā tās saistās ar dzīvību, siltumu un mātes rūpēm. Nereti galdā tiek celts tradicionālais Oyakodon (vistu olu sautējums ar rīsiem), kura nosaukums tulkojumā nozīmē “māte un bērns vienā bļodā”. Māmiņas tiek sveiktas ar sarkanām neļķēm, kas simbolizē izturību un maigumu, savukārt, mātes, kuras vairs nav līdzās, tiek godinātas ar baltām neļķēm, tādējādi izrādot pateicību un cieņu.
Serbija – svētki divas reizes gadā ar rotaļām un īpašām dāvanām
Serbijā Māmiņdiena jeb Materice tradicionāli tiek svinēta decembrī, taču tās tradīcija atšķiras no citām valstīm. Šajā dienā bērni māmiņām un citām sievietēm ģimenē sasien abas kājas ar lentēm vai auklām un “atbrīvo” tikai tad, kad saņēmuši kādu nelielu dāvanu vai saldumu. Šī serbu pareizticīgo paraža tiek uzskatīta par mīlestības un cieņas izrādīšanu mātei, kā arī par veidu, kā stiprināt ģimeni. Tā ir daļa no trīs svētdienu cikla pirms Ziemassvētkiem, kas ietver arī Detinjci (Bērnu dienu) un Oci (Tēvu dienu).
Lai gan Materice tiek svinēta ziemā, arī maija otrajā svētdienā Serbijā māmiņas tiek īpaši godātas. Visbiežāk serbi māmiņas sveic ar saldumiem, konditorejas izstrādājumiem, sejas kopšanas līdzekļiem un dekoratīvo kosmētiku - pērn Māmiņdienā pasūtījumu skaits dekoratīvās kosmētikas kategorijā Serbijā pieauga vairāk nekā 40 reizes.

Autors: Pexels.com
Grieķija – senā mitoloģija un baklavas
Māmiņdienas svinēšanas aizsākumi Grieķijā meklējami jau Senās Grieķijas mitoloģijā. Pavasarī grieķi godināja dievieti Rēu, kuru uzskatīja par “dievu māti” un Zemes mātes Gajas meitu. Rēa simbolizēja dzīvību, auglību un mātes spēku. Arī šodien senās tradīcijas apvienojušās ar mūsdienām, un bērni māmiņām pasniedz neļķes vai pļavu puķes, kā arī gatavo apsveikumus un dzejoļus. Svētku mielastā bieži tiek gatavota spanakopita (kārtainās mīklas pīrāgs ar spinātiem un fetas sieru), dolmades (vīnogu lapās ietīti rīsi), kā arī saldais deserts baklava.
Kazahstāna – valsts apbalvojumi un dāvanas labsajūtai
Kazahstānā Māmiņdiena par oficiālu svētku dienu kļuva tikai 2012. gadā, taču sievietes kā ģimenes un sabiedrības balsts šajā valstī tiek godinātas jau daudz senāk. Māmiņdienu Kazahstānā svin septembra trešajā svētdienā ar mērķi uzsvērt mātes nozīmi kultūrā un bērnu audzināšanā. Šajā dienā ar valsts apbalvojumiem īpaši tiek godinātas daudzbērnu mātes, saņemot zelta un sudraba medaļas “Mātes slava” (Алтын алқа, Күміс алқа) par izcilu ieguldījumu bērnu audzināšanā. Lai gan oficiālie svētki notiek rudenī, arī maija otrajā svētdienā kazahi labprāt pārsteidz māmiņas ar uzmanības apliecinājumiem. Populārākās izvēles šajā laikā ir saldumi un ķermeņa kopšanas līdzekļi, kas ļauj māmiņām rast mirkli sev.

Autors: Pexels.com
Vācija – “Kaffe un Kuchen”
Vācijā Māmiņdiena jeb Muttertag tiek svinēta jau kopš 20. gadsimta sākuma kā cieņas apliecinājums mātes lomai ģimenē. Mūsdienās tā ir kļuvusi par sirsnīgiem ģimenes svētkiem, kuros māmiņas tiek iepriecinātas ar ziediem, bērnu veidotām kartītēm un nelielām dāvanām. Īpaša nozīme šajā dienā tiek piešķirta kopīgam laikam ar ģimeni, un bieži noslēdzas ar Kaffee und Kuchen jeb tradicionālo pēcpusdienas kafiju un kūku. Māmiņdienā bērni kūkas bieži cep paši vai iegādājas tās vietējā konditorejā kā pārsteigumu mammai.
Ziedus papildinām ar rūpēm par mammas labsajūtu
Tradicionāli visās pasaules valstīs ziedi māmiņai ir neatņemama svētku sastāvdaļa – Latvijā visbiežāk tiek izvēlētas tulpes, rozes un frēzijas, kamēr citviet populāras ir arī ziedu kompozīcijas un neļķes. Interesanti, ka Latvijā teju puse ziedu pasūtījumu tiek veikta no mazajiem floristikas veikaliem, tādējādi atbalstot vietējos uzņēmējus un pasniedzot māmiņai īpašāku un personiskāku dāvanu.
Lai gan ziedi joprojām ir populārākā izvēle, arvien biežāk tie tiek papildināti ar rūpīgi izvēlētiem pārsteigumiem. Proti, Māmiņdienā pieaug pieprasījums pēc sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļiem, dažādiem krēmiem, lūpu krāsām un citiem produktiem māmiņas labsajūtai.
Izmaiņas vērojamas arī sveikšanas veidā. Mūsdienās, kad ģimenes locekļi bieži dzīvo citās pilsētās vai pat valstīs, sveicieni arvien biežāk tiek sūtīti attālināti. Katrs ceturtais Māmiņdienas sveiciens “Wolt” platformā tiek sūtīts uz atšķirīgu adresi nekā tā norādīta pašam sūtītājam, un ziedu kategorijā šādi “attālinātie” sveicieni veido pat vairāk nekā pusi no visiem pasūtījumiem. Pērn Latvijā tālākais sveiciens māmiņai tika pasūtīts no 2899 kilometru attāluma, bet vistālākais sūtījums (vairāk nekā 5000 kilometru) sasniedza saņēmēju Azerbaidžānā.