Pirms un pēc – viena telpa hobijiem, darbam un atpūtai
Daudzi Latvijas iedzīvotāji mīt salīdzinoši nelielos mājokļos, tāpēc bieži rodas nepieciešamība vienu telpu izmantot vairākām funkcijām. Nereti dzīvojamā istaba ir ne tikai vieta, kur ģimene sanāk kopā un atpūšas, bet arī hobiju vai darba telpa. Interjera dizainere dalās ieteikumos, kā iekārtot daudzfunkcionālu telpu.
Foto: PIRMS pārvērtībām
Kādas četru cilvēku ģimenes mājoklī ir daudzfunkcionāla istaba, kas kalpo kā hobiju telpa saimniecei un atpūtas un rotaļu istaba visai ģimenei. Radošajai mājokļa saimniecei, kurai ir daudz dažādu hobiju, galvassāpes sagādā funkcionālu glabāšanas risinājumu trūkums, kas ļautu sakārtot visus piederumus. Viņai ir nepieciešams arī ērts galds, pie kura varētu strādāt un optimāli organizēt darbus gan sēžot, gan stāvot. Pašlaik telpa ir sadalīta funkcionālās zonās, taču tai trūkst praktisku, saskaņotu mēbeļu – katra mēbele šķiet kā atsevišķs elements, nevis kā daļa no lielāka veseluma. Uzlabojumi nepieciešami arī apgaismojumam, īpaši tumšajos ziemas mēnešos.
Krāsas un mēbeles – hobiju zonas nodalīšanai
IKEA interjera dizainere Agnese Matveja iesaka izvairīties no pārāk lielas krāsu dažādības mēbelēs, jo tas var radīt saraibinātu iespaidu un mazināt koncentrēšanās spējas. Ieteicams izvēlēties vienu neitrālu mēbeļu krāsu kā pamatu un to papildināt ar tumšākas krāsas elementiem. Dizainere uzsver, ka būtu vēlams telpu nepārblīvēt, jo tas rada nekārtības iespaidu un apgrūtina telpas apdzīvošanu, mazinot tās funkcionalitāti un estētisko pievilcību.
“Darba zonā es izvēlējos ietilpīgu plauktu kombināciju ar tumšu rāmi un smilškrāsas fasādi. Lai atsvaidzinātu vienlaidu fasādi, es atstāju vidējo daļu atvērtu, bez durtiņām, tā izveidojot kontrastu, kas “lauž” vienmuļību visā plaknē. Tāda pieeja padara kopiespaidu vieglāku un piešķir telpai dinamiku, vienlaikus tomēr saglabājot atturību un līniju tīrību,” pastāsta interjera dizainere.
Pārveidojot hobiju zonas iekārtojumu, dizainere ieviesa vairākas būtiskas izmaiņas, lai uzlabotu šīs zonas funkcionalitāti un estētiku. Viens no redzamākajiem papildinājumiem bija elektriski regulējams rakstāmgalds, pie kura var ērti strādāt sēdus vai stāvus, atkarībā no vajadzībām un tābrīža ērtībām. Tas ir ideāli piemērots darbiņiem, kur bieži jāmaina poza, teiksim, šūšanai, zīmēšanai, rokdarbiem un darbam pie datora. Regulējamais augstums palīdz profilaktiski novērst muguras un sprandas sāpes, jo galdu var pielāgot lietotāja auguma garumam un darba stilam.
Galdam interjera dizainere izvēlējās riekstkoka finierējuma apdari kombinācijā ar melnas krāsas apakšrāmi, kas rada stabilu un elegantu iespaidu. Šādi rodas arī spilgts kontrasts ar plauktu smilškrāsas fasādi, turklāt tumšā virsma ir arī praktiska, jo ir noturīgāka pret pamanāmiem skrāpējumiem un nodilumu un rada telpā izsmalcinātāku, profesionālāku gaisotni.
Regulējams augstums nozīmē, ka galds ir ergonomiskāks, turklāt tas veicina pareizāku stāju. Dienas laikā regulāri mainot pozu, var uzlaboties asinsrite, mazināties muguras sāpes un muskuļu saspringums, kā arī paaugstināties enerģijas līmenis. Tas savukārt uzlabo koncentrēšanās spējas un produktivitāti, padarot darba vidi efektīvāku un ērtāku.
Izvēlies funkcionālus mantu glabāšanas risinājumus
Maksimālai ērtībai un interjera stila ieturēšanai dizainere iesaka izveidot daudzpusīgi izmantojamus mantu glabāšanas risinājumus ar plauktiem vai skapjiem līdz griestiem, kā arī moduļu sistēmas, ko var pielāgot konkrētās ģimenes vajadzībām.
Pārdomātas mantu glabāšanas sistēmas nodrošina plašas izvēles iespējas – var izraudzīties dažādu izmēru skapīšus, solu un plauktu kombinācijas, fasādes un piederumus. Šīs sistēmas var pielāgot jebkuras telpas vajadzībām, izveidojot kombināciju ar televizora galdiņu, grāmatplauktus vai vietu dažādu mantu glabāšanai.
“Ir pieejami plaukti dažādās krāsās un ar atšķirīgu apdari – baltā vai melnā krāsā, smilškrāsā un ar koka tekstūru –, tāpēc tos var viegli integrēt dažāda stila interjeros. Sistēmu var papildus personalizēt ar durvīm, atvilktnēm vai stikla paneļiem, kas ir piemēroti katrai gaumei. Šādas mantu glabāšanas sistēmas ir tik daudzpusīgas un daudzfunkcionālas, ka derēs jebkurai mājokļa telpai.”
Dizainere iedrošina iekļaut interjerā dekoratīvus elementus un papildināt telpu ar mākslas darbiem, fotogrāfijām un citiem priekšmetiem, kas padarīs kopiespaidu personiskāku, atspoguļos saimnieku gaumi un piedos istabai raksturu. Viņa uzsver, ka ir vērts investēt kvalitatīvos tekstilizstrādājumos, iegādājoties labus paklājus, aizkarus, pledus un spilvenus, kas ne tikai padara telpu ērtāku, bet slāpē trokšņus, padarot darbu produktīvāku un atpūtu – spirdzinošāku. Ja telpas lielums to atļauj, noteikti var iekārtot atpūtas stūrīti ar ērtu krēslu vai nelielu dīvānu un nolikt tur arī grāmatplauktu lasīšanai vai citām brīvā laika nodarbēm.
Investē kvalitatīvā apgaismojumā
Latvijā ziemas mēneši ir visai tumši, tāpēc telpās bieži vien pietrūkst dabiskā apgaismojuma, un tās rada krēslainu iespaidu. Tas bieži tiek risināts ar papildu apgaismojumu, kas padara telpu gaišāku un mājīgāku.
“Ir svarīgi investēt kvalitatīvā apgaismojumā,” dizainere saka. “Papildus vispārējam apgaismojumam apsver iespēju izmantot regulējamu sienas apgaismojumu, lai radītu mājīgu vidi dažādām situācijām. Atpūtas zonā ļoti noder regulējams apgaismojums, jo tas var veidot mierpilnu, relaksējošu noskaņu, kas palīdz labāk atpūsties pēc saspringtas darbošanās perioda.”
PIRMS
PĒC