Repelentu ceļvedis: farmaceita ieteikumi drošākai vasarai
Sākoties siltajai sezonai, palielinās arī risks saskarties ar dažādiem kukaiņiem, kuru kodumi var radīt ne vien diskomfortu, bet arī nopietnas veselības problēmas. Kā uzsver BENU Aptiekas farmaceits Konstantīns Čerjomuhins, īpaši svarīga aizsardzība ir, uzturoties dabā – mežos, pie ūdenstilpnēm vai pārgājienos.
Kamēr odu kodumi izraisa niezi un ādas kairinājumu, ērces var pārnēsāt bīstamas slimības, tostarp Laima slimību un ērču encefalītu. Reizēm kodumi var izraisīt arī smagas alerģiskas reakcijas, piemēram, anafilaktisko šoku.
Repelentu veidi un darbības princips
Aptiekās pieejami dažādi repelentu veidi – aerosoli, krēmi, losjoni, zīmuļi, plāksteri, aproces, smaržkociņi, kā arī elektroniskās ierīces, stāsta farmaceits K. Čerjomuhins. Repelentus iedala:
- kontakta repelentos, kurus uzklāj tieši uz ādas;
- bezkontakta repelentos, kurus lieto uz apģērba vai telpās.
Galvenās aktīvās vielas:
- DEET (dietiltoluamīds) ir universāls repelents, kas iedarbojas uz kukaiņu receptoriem, maina ožas uztveri un dezorientē telpā. Ja tā saturs repelentā pārsniedz 20 %, tas aizsargā arī pret ērcēm. Šos repelentus ieteicams lietot tikai pieaugušajiem.
- IR3535 (etilbutilacetilaminopropionāts) ir sintētiska viela, kuras struktūra ir līdzīga aminoskābei beta-alanīnam. Tā ir droša lietošanai grūtniecēm un bērniem no 3 mēnešu vecuma.
- Ēteriskās eļļas (piemēram, citronella, lavandas, krustnagliņu eļļa) – daudzi kukaiņi nepanes šīs smaržas, taču dabiskās sastāvdaļas ir mazāk efektīvas un var izraisīt alerģiju.

Autors: Freepik.com / freepik
Kā izvēlēties piemērotāko līdzekli?
Izvēloties repelentu, jāņem vērā:
- Lietotāja vecums – zīdaiņiem līdz 2 mēnešu vecumam repelenti nav ieteicami. Jālieto tikai fiziskās barjeras (apģērbs, tīkli). No 2 mēnešu vecuma – tikai īpaši bērniem paredzēti līdzekļi ar minimālu aktīvo vielu koncentrāciju.
- Alerģijas – pievērsiet uzmanību līdzekļu sastāvam, īpaši repelentiem ar ēteriskajām eļļām.
- Plānoto aktivitāšu veids un ilgums – repelenti atšķiras pēc darbības ilguma, kas ir atkarīgs no aktīvās vielas veida un tās koncentrācijas. Tāpēc, ja plānojat ilgi uzturēties vidē, kurā ir daudz kukaiņu, ieteicams izvēlēties repelentu ar augstu vielu koncentrāciju.
- Aizsardzībai tieši pret ērcēm palīdzēs repelenti ar DEET koncentrāciju, kas pārsniedz 20 %.
Pareiza lietošana – efektivitātes atslēga
Repelentu darbības ilgumu ietekmē aktīvās vielas sastāvs, fiziskās aktivitātes, svīšana, mazgāšanās vai lietus. Tādēļ līdzeklis jāatjauno ik pēc 2–4 stundām. Aerosoli jālieto tikai ārpus telpām vai labi vēdināmās vietās, nekad ne tieši uz sejas. Krēmus un losjonus nedrīkst uzklāt uz kairinātas, bojātas ādas vai gļotādām.
Grūtniecēm un alerģiskiem cilvēkiem piemēroti būs produkti ar IR3535 vai apģērbam paredzēti permetrīna līdzekļi, kuri nekaitē cilvēkam, bet ir toksiski kukaiņiem.
Atcerieties padomāt arī par atbilstošu apģērbu – izvēlieties apģērbu ar garām piedurknēm, bikses, cepures, kā arī īpašus moskītu tīklus, kas sniedz būtisku aizsardzību. Īpaši efektīva ir drēbju apstrāde ar permetrīna līdzekļiem.
Ko darīt, ja iekodis kukainis?
Koduma vieta jānomazgā, jāatdzesē un jālieto gēli ar alveju, mentolu vai cinku, saka farmaceits K. Čerjomuhins. Niezes mazināšanai var izmantot antihistamīna preparātus. Ja parādās spēcīga tūska, elpas trūkums vai samaņas zudums – nekavējoties jāizsauc neatliekamā palīdzība.
Kukaiņu kodumi var negatīvi ietekmēt gan atpūtu, gan veselību, tāpēc ir svarīgi izvēlēties piemērotu aizsardzību un ievērot drošības ieteikumus. Kā liecina farmaceita pieredze, pareizi lietoti repelenti un saprātīga piesardzība būtiski samazina risku saskarties ar nepatīkamām sekām.