Sagatavojiet riteni pavasara sezonai
Iestājoties meteoroloģiskajam pavasarim, Latvijā pavisam drīz arī atsāksies velo sezona. Šobrīd ir vispiemērotākais laiks, lai parūpētos par savu braucamo: iegādātos velo rezerves daļas (https://220.lv/lv/velo-rezerves-dalas-aksesuari), veiktu tehnisko apkopi un, ja nepieciešams, nomainītu bojātās detaļas vai iegādātos jaunas riepas.
Vienkāršāko apkopi būtu jāprot veikt ikvienam velobraucējam, sevišķi pēc ziemas dīkstāves, kad ritenis ir vairākus mēnešus stāvējis garāžā vai šķūnītī. Ja velo rudenī nav bijis rūpīgi ieziemots, tad ar pārliecību var apgalvot, ka uz velo ķēdes būs rūsa, riepas – tukšas, bet gultņi – griežoties ķersies. Visus šos ziemas laikā iegūtos defektus iespējams novērst ar pašu spēkiem.
Riteņa zobratu un ķēdes tīrīšana
Ritenis jāapgriež otrādi, ar riteņiem uz augšu, un brīvgaitā jāpagriež pedāļi. Uzmanība jāpievērš ķēdei, vai tās kustība ir bez aizķeršanās un nav dzirdami dīvaini trokšņi. Ja audio–vizuāli viss šķietami ir kārtībā, tad var ķerties pie ritošās daļas iztīrīšanas un ieeļļošanas.
- Vispirms detaļas notīra ar velosipēdu tīrīšanas līdzeklis, kas noņem dubļus un netīrumus. Speciālie tīrīšanas līdzekļi detaļas pārklāj ar vieglu eļļas kārtiņu, kas ļoti labi atgrūž netīrumus un nodrošina lielisku velosipēda daļu aizsardzību.
- Pēc tam ar vecu zobu birsti vai ar speciālu velosipēda ķēdes tīrīšanas birsti un tīrīšanas līdzekli kārtīgi no visām pusēm ķēdi un zobratus iztīra.
- Noslēgumā detaļas ieeļļo ar speciālu velosipēdu ķēdes smērvielu. Smērviela piemērota velosipēdu piedziņas sistēmām, ķēdēm, trosēm un citām kustīgām detaļām.
Velosipēda riepas
Velosipēda riepas pārbauda, piepumpējot līdz atbilstošam spiediena līmenim, kas norādīts uz riepas, un atstājot uz 24 stundām pastāvēt. Ja spiediens krītas, tad pārbauda kameru un ventili. Lai pārbaudītu kameru, tā jādemontē no riepas, jāpiepumpē un jāieliek ūdenī, lai redzētu bojājuma vietu. Pēc konstatācijas var pieņemt lēmumu kameru līmēt vai arī to nomainīt.
Tāpat jāpārbauda, vai riepu sānos nav mikroplaisu, kas pēc laika var izraisīt kameras plīšanu. Ja plaisas ir, turklāt vairumā, tad drošāk jau laikus nomainīt riepas (izdevīgus piedāvājumus meklējiet šeit).
Velosipēda rāmis
Apkopi pabeidz, ar sausu lupatiņu noslaukot visas riteņa daļas, nospodrina hromētās detaļas un ar speciālu kopjošu līdzekli apstrādā sēdekli.
Ja atklājas rudenī nepamanīti defekti, kurus pašam nav iemaņu salabot, tad šobrīd ir īstais brīdis, lai pirms velo darbnīcu visnoslogotākās sezonas uz turieni aizvestu savu riteni.
Darbnīcā veiks rāmja remontu, ātrumu un bremžu regulēšanu, brīvkustību pārbaudi un novēršanu rumbās, monoblokā un stūres bļodiņās, kā arī tādu detaļu maiņu, kam ir nepieciešama riteņa vai tā daļu izjaukšana.
Rūpes par drošību
Pārbaudiet, vai darbojas velo priekšējais un aizmugurējais lukturis, tāpat – vai nav sabojāti vai nokrituši sānu atstarotāji.
Plānojot garākus maršrutus, labs pirkums būs velosipēda lukturu komplekts ar velo datoru. Velo datori ar odometru un spidometru rādīs nobraukto attālumu, vidējo ātrumu, brauciena attālumu, braukšanas laiku, maksimālo ātrumu un nodedzinātās kalorijas. Tās ir ļoti noderīgas ierīces, dodoties garākos maršrutos, jo būtiski uzlabo velobraukšanas pieredzi.
Arī jaunāko modeļu velosipēdu lukturiem ir daudz noderīgu funkciju – 300 lm spilgtuma gaisma nodrošina lielisku redzamību jebkuros laikapstākļos. Modernajiem lukturiem ir arī vairāki režīmi.
Jauns ekipējums
Pirms velo sezonas sākuma iedvesmojoši iegādāties noderīgas lietas un apģērbu, kas dažādos jūsu braukšanas pieredzi un pārvietošanos ar velo padarīs vēl patīkamāku. Speciālais velo apģērbs ir sporta apgērbu tendence, kas realizējas dažādos stilīgos modeļos, kas piemēroti ne tikai sportistiem, bet arī riteņbraucējiem pilsētas ielās.