Sapņo par atsevišķu telpu skapim? Izmanto šo risinājumu, lai tādu iekārtotu tipiskā guļamistabā
Guļamistaba ir būtiska mājokļa telpa, kurā atpūšamies un atgūstam spēkus pēc garas dienas, tāpēc ir svarīgi, lai tās iekārtojums veicinātu kvalitatīvu naktsmieru. Interjera dizainere iesaka, kā iekārtot guļamistabu, vienlaikus paredzot pietiekami daudz vietas arī skapim un mantām, lai vienmēr valdītu kārtība.
Foto: PIRMS pārvērtībām
Četru cilvēku ģimene nesen pārvācās uz gleznaino Siguldu, taču viņu jaunais mājoklis vēl nav līdz galam pabeigts. Jaunās ģimenes māja ir veidota skandināviskā stilā, sliecoties uz minimālismu un lakonisku izteiksmi arī interjerā. Dizaineres uzdevums bija izaicinošs – pabeigt guļamistabu, kuru saimniekiem nav izdevies iekārtot līdz galam un kurā trūkst mierpilnas, relaksējošas atmosfēras.
Krāsas un detaļas, kas rada emocionālu komfortu
Guļamistabas interjera iedvesmas avots ir ainava, kas paveras pa logu. “Ņemot vērā telpas funkciju, izvēlējos kombinēt zilo, krēmbalto un smilškrāsu. Šie toņi ir vispiemērotākie guļamistabai, relaksācijai, mieram; tie ir pamatīgi, vairāk silti zemes toņi, kas rada emocionālu komfortu. Nomierinoša, optimistiska krāsu palete var veicināt labu atpūtu,” pastāsta IKEA interjera dizainere Ieva Buka.
Šai istabā par centrālo elementu kļuvusi izteiksmīgi zila gulta. Tai ir polsterēts, viegli izliekts galvgalis, kas absorbē trokšņus un ir ērts, lai arī sēžot varētu atspiesties. Šādā gultā, piemēram, ir ļoti ērti lasīt.
Izmantojot bīdāmo durvju sistēmu, izveido divas telpas
Pamanāmākā pārmaiņa – un pārsteigums ģimenei – šai interjerā bija bīdāmo durvju sistēmas uzstādīšana. Ar tās palīdzību telpu izdevās sadalīt divās atsevišķās zonās, izveidojot plašu garderobes telpu, kas ir atdalīta no atpūtai un gulēšanai atvēlētās vietas. Durvis ir uzstādītas blakus istabas durvīm, un vienā pusē izbūvēts plašs skapis. Šādi lielā telpa tiek sadalīta divās, bet bīdāmās durvis var pēc vēlēšanās atvērt vai aizvērt, nodalot telpu naktsmieram.
Ietilpīgais skapis ir veidots vienā tonī – smilškrāsā. Gaišā krāsa padara lielo, masīvo kombināciju vizuāli vieglāku. Skapis ir veidots kā moduļu kombinācija, ņemot vērā konkrētās telpas mērus. Tajā ir daudz vietas mantām, tāpēc ir vieglāk uzturēt kārtību, glabājot apģērbu un apavus tiem paredzētajā vietā. Kārtīga un labi organizēta guļamistaba ir ļoti svarīga, lai varētu labi atpūsties, un šajā skapī tiešām var atrast vietu visam vajadzīgajam.
“Ja kādam no ģimenes jāceļas agrāk, var klusi ieiet skapja zonā, aizbīdīt ciet durvis un rosīties, netraucējot tos, kas vēl guļ. Skapim ir atsevišķs apgaismojums, lai gaismu varētu ieslēgt, netraucējot citus. Durvis palīdz arī klusināt trokšņus,” saka I. Buka.
6 guļamistabas elementi, kas veicina labāku miegu
Lai uzlabotu miega kvalitāti, interjera dizainere iesaka pievērst uzmanību sešiem faktoriem, kas var to ietekmēt: komfortam, īstajai temperatūrai, gaismai, trokšņiem, gaisa tīrībai un kārtībai.
Komforts. “Pirmais solis uz labu miegu ir komfortablas gultas un matrača izvēle. Šajā istabā esmu izvēlējusies gultu ar izliektām redelēm, kam ir komforta zonas ar dažādu atsperību, lai nodrošinātu labu muguras stāvokli, bet atvērtā konstrukcija ļauj gaisam cirkulēt, gādājot par matrača vēdināšanu. Piemērots matracis nodrošina gurnu un plecu zonai nepieciešamo atbalstu, ļaujot ķermenim dabiski atslābināties,” uzsver dizainere.
Īstā temperatūra. Labu miegu veicina salīdzinoši vēsa telpa. Ideālā temperatūra gulēšanai ir 15–19 °C. Ja temperatūru kontrolēt nav iespējams, tad var regulēt siltuma daudzumu, izvēloties sezonai atbilstoša biezuma segu. Interjera dizainere iesaka izvēlēties segu, kas ir platāka par gultu (piemēram, 160 cm platai gultai vajadzētu 240 cm platu segu), lai radītu mājīgāku, vieglāku un elegantāku iespaidu.
Gaisma. “Vakarā mūsu acis ir ārkārtīgi jutīgas pret gaismu; gaisma ietekmē melatonīna veidošanos un miega kvalitāti. Vakarā lasot, ieteicams izmantot nevis spožu apgaismojumu, kas atrodas pie griestiem, bet regulējamu galda lampu ar silta toņa gaismu, kas ļaus organismam noskaņoties miegam. Guļamistabā ir svarīgi arī telpu aptumšojoši aizkari. Tie ne tikai padara telpu tumšāku, bet vairo mājīgumu un mazina trokšņu līmeni,” stāsta I. Buka.
Troksnis. Tiem, kam ir trausls miegs, klusums ir ļoti būtisks, lai varētu labi izgulēties. Viens no efektīvākajiem paņēmieniem, kā mazināt trokšņus, ir iekārtojumā izmantot mīkstās mēbeles, skaņu absorbējošus paneļus, biezākus aizkarus un paklāju. Šādi elementi var būtiski mazināt trokšņu līmeni, padarot vidi mierīgāku.
Tīrs gaiss. Arī laba gaisa kvalitāte guļamistabā ir svarīga, jo tā ietekmē ne tikai veselību, bet arī miegu. Ir jāgādā par pienācīgu ventilāciju, regulāri jātīra telpa, lai neuzkrātos putekļi, un jāuzrauga gaisa kvalitāte, izmantojot gaisa kvalitātes sensoru. “Gaisa kvalitāti var kontrolēt, izmantojot gaisa attīrītājus. Tie mazina dažādu daļiņu, teiksim, putekšņu daudzumu iekštelpu gaisā.”
Un visbeidzot, kārtība. Lai varētu pienācīgi atpūsties, guļamistabai jābūt kārtībā. “Katrai lietai ir jābūt savā vietā. Plaša skapja moduļu kombinācija palīdzēs uzturēt kārtību,” saka interjera dizainere.
Istaba PIRMS
Istaba PĒC