Skābes sejas ādas kopšanā: kā parūpēties par ādu ne vien efektīvi, bet arī droši?
Mūsdienās skaistumkopšanas industrija piedāvā virkni dažādu produktu sejas ādas kopšanai, un viens no populārākajiem risinājumiem, ko pielieto ādas izskata un veselības uzlabošanai, ir skābes saturoši līdzekļi. Neatkarīgi no tā, vai tu cīnies ar akni, pigmentācijas plankumiem, raupju ādu vai vienkārši vēlies uzlabot ādas toni un tekstūru, skābes var kļūt par vērtīgu tavas sejas ādas kopšanas rutīnas daļu. Tomēr, lai gūtu maksimālu labumu un izvairītos no nevēlamām blaknēm, ir svarīgi izprast, kā skābes darbojas un kā tās pareizi lietot. Tāpēc turpinājumā svarīgākais, kas jāzina par skābēm sejas kopšanā, lai palīdzētu tev veikt apzinātu izvēli un rūpēties par savu ādu droši un efektīvi.
Skābes sejas ādas kopšanas līdzekļos – kā tās strādā?
Kosmētikā izmantotās skābes galvenokārt pilda eksfolianta funkciju – tās noņem atmirušās ādas šūnas, veicina ādas atjaunošanos un uzlabo citu kosmētisko līdzekļu aktīvo vielu uzsūkšanos. Turklāt skābes var palīdzēt samazināt pigmentācijas plankumus, uzlabot ādas toni un tekstūru, kā arī samazināt poras.
Skābes kosmētikā iedarbojas, mainot ādas virsmas pH līmeni. Vieglas mehāniskās vai ķīmiskās eksfoliācijas rezultātā āda ne tikai atbrīvojas no atmirušajām šūnām, bet arī tiek stimulēta kolagēna sintēze, kas uzlabo ādas elastību. Rezultātā laika gaitā āda kļūst gludāka, mirdzošāka un iegūst vienmērīgāku toni.
Katrai skābei sava misija

Foto: Freepik.com/ freepik
Kosmetoloģijā izmanto dažādus skābju veidus, un katram no tiem ir savas unikālās īpašības un priekšrocības. Populārākās no tām ir alfa-hidroksiskābes (AHA), beta-hidroksiskābes (BHA) un polihidroksiskābes (PHA).
Alfa-hidroksiskābes (AHA) ir ūdenī šķīstošas skābes, kas iedarbojas uz ādas virsējo slāni. Tās palīdz atbrīvoties no atmirušajām ādas šūnām, mitrina ādu un uzlabo tās elastību, kā arī var palīdzēt samazināt pigmentācijas plankumus un smalkās krunciņas. Pie populārākajām AHA skābēm pieder:
- glikolskābe, kas iegūta no cukurniedrēm un ir efektīva aknes ārstēšanā un ādas izlīdzināšanā;
- pienskābe – viena no maigākajām AHA un ir piemērota sausai un jutīgai ādai, palīdzot to intensīvi mitrināt;
- mandeļskābe – piemērota jutīgai un nobriedušai ādai, palīdz ārstēt akni un hiperpigmentāciju, uzlabojot ādas kvalitāti un elastību.
AHA skābes ir lieliski piemērotas sausai un nobriedušai ādai, taču derēs arī jaunai un normālai ādai, palīdzot uzlabot ādas tekstūru un tonusu, piešķirot tai veselīgu mirdzumu un novēršot nelielas ādas nepilnības (ar nosacījumu, ja tiek izvēlēts atbilstošs produkts).
Beta-hidroksiskābes (BHA) ir eļļā šķīstošas skābes, kas spēj iekļūt dziļāk porās un efektīvi attīrīt taukainu un problemātisku ādu. BHA skābes ir īpaši efektīvas cīņā ar akni, jo tām piemīt keratolītiskas (atmirušās šūnas nolobošas), antibakteriālas un pretiekaisuma īpašības. Regulāri lietojot, BHA var uzlabot ādas tekstūru, mazināt apsārtumu un veicināt vienmērīgāku ādas toni. Visizplatītākās BHA skābes, ko izmanto kosmētikā, ir:
- salicilskābe – visbiežāk sastopamā un efektīvākā BHA. Tā iekļūst dziļi porās, šķīdina lieko sebumu, mazina iekaisumus un novērš akni, melnos punktus un komedonus;
- betaīna salicilāts – maigāka alternatīva salicilskābei, ko iegūst no cukurbietēm. Tas darbojas lēnāk un saudzīgāk, tāpēc ir piemērots jutīgai ādai;
- tropīnskābe – retāk sastopama BHA, ko dažkārt izmanto ādas attīrīšanai un sebuma regulēšanai, bet tās iedarbība ir mazāk pētīta nekā salicilskābei.
No visām BHA salicilskābe ir visplašāk izmantotā un visvairāk pētītā, tāpēc to visbiežāk sastapsi aknes un taukainas ādas kopšanas produktos.
Polihidroksiskābes (PHA) ir maigākas eksfoliējošās skābes nekā AHA un BHA, kas padara tās īpaši piemērotas jutīgai, sausai un kuperozai ādai. Tās saudzīgi noloba atmirušās ādas šūnas, nebojājot ādas aizsargbarjeru, un vienlaikus nodrošina intensīvu mitrināšanu un antioksidantu aizsardzību. PHA palīdz uzlabot ādas tekstūru, padarīt to mirdzošāku un izlīdzināt toni, neradot kairinājumu. Populārākās PHA ir:
- glikonolaktons – maigi noloba ādu, palīdz nostiprināt ādas aizsargbarjeru un samazināt apsārtumu;
- laktobionskābe – spēcīgs antioksidants, kas mitrina, izlīdzina ādu un mazina novecošanās pazīmes.
PHA skābes ir lieliska izvēle jutīgai, sausai vai nobriedušai ādai, kā arī tiem, kuri nevar lietot stiprākas AHA vai BHA skābes.
Papildus AHA, BHA un PHA kosmetoloģijā plaši sastopamas arī citas skābes, ko bieži izmanto gan atsevišķi, gan kombinācijās, lai mērķtiecīgi risinātu dažādas ādas problēmas, piemēram, hiperpigmentāciju, akni un sausu ādu, kā arī lai mazinātu ādas novecošanās pazīmes.
- Azelaīnskābe – piemērota jutīgai, aknes un rozācijas skartai ādai, samazina iekaisumu, hiperpigmentāciju un apsārtumu, palīdz attīrīt poras un novērst baktēriju vairošanos;
- Askorbīnskābe (C vitamīns) – spēcīgs antioksidants, kas aizsargā ādu no brīvajiem radikāļiem, veicina kolagēna sintēzi un ādas izgaismošanu, samazina hiperpigmentāciju un uzlabo ādas mirdzumu. Jāpiebilst, ka citronskābi gan biežāk izmanto kā konservantu un pH līmeņa regulētāju, nevis kā aktīvo eksfoliantu;
- Kojskābe – efektīvi mazina pigmentācijas plankumus un balina ādu, nomāc melanīna veidošanos, tāpēc to izmanto cīņā ar hiperpigmentāciju un saules plankumiem, bieži sastopama kombinācijā ar C vitamīnu vai hidrohinonu;
- Ferulskābe – spēcīgs antioksidants, kas pastiprina C un E vitamīnu iedarbību, aizsargā ādu no saules radītiem bojājumiem un priekšlaicīgas novecošanās, palīdz samazināt smalkās līnijas un grumbiņas;
- Hialuronskābe – piemīt spēcīgas mitrinošās īpašības, kas palīdz piesaistīt un noturēt ūdeni ādā, padara ādu tvirtāku, elastīgāku un gludāku, bieži tiek kombinēta ar eksfoliējošām skābēm, lai mazinātu kairinājumu un dehidratāciju.
Kā izvēlēties piemērotākos produktus sejas ādas kopšanai?

Foto: Pexels.com/ SHVETS production
Pareiza skābes saturoša sejas kopšanas līdzekļa izvēle ir atkarīga no ādas tipa un konkrētām ādas problēmām. Katram ādas tipam un vajadzībām piemērotas dažādas skābes, un to efektivitāte ir atkarīga no daudz un dažādiem faktoriem, piemēram, no koncentrācijas, pH līmeņa, lietošanas biežuma, ādas jutīguma, produkta sastāvdaļu kombinācijas, kā arī no ādas stāvokļa, tās spējas atjaunoties un daudziem citiem faktoriem. Lūk, dažas vadlīnijas!
Taukainai un aknes skartai ādai vislabāk derēs BHA skābes, jo tās ir eļļā šķīstošas un spēj iekļūt dziļi porās, attīrot tās no sebuma un netīrumiem. Populārākā izvēle ir salicilskābe, kas mazina iekaisumus, novērš akni un samazina melnos punktus. Papildus var apsvērt arī AHA skābes, piemēram, glikolskābi vai pienskābi, kas palīdz nolobīt atmirušās ādas šūnas, uzlabot ādas tekstūru un samazināt pigmenta plankumus pēc aknes.
Sausai un nobriedušai ādai piemērotākās būs AHA skābes, jo tās ir ūdenī šķīstošas un palīdz nolobīt ādas virsējo slāni, veicinot šūnu atjaunošanos. Tās var samazināt smalkās grumbiņas un hiperpigmentāciju, padarot ādas toni vienmērīgāku un tekstūru – tvirtāku. Glikolskābe un pienskābe ne tikai eksfoliēs, bet arī palīdzēs uzturēt ādas mitruma līmeni, padarot to gludāku, elastīgāku un mirdzošāku. Tāpat, pateicoties mitrinošajām īpašībām, sausai un jutīgai ādai derēs pienskābe.
Jutīgai ādai visdrošākā izvēle būs PHA skābes, jo tās darbojas lēnāk un maigāk, neradot kairinājumu un sausumu. Tādas PHA skābes kā laktobionskābe un glikonolaktons palīdzēs saudzīgi nolobīt atmirušās ādas šūnas, vienlaikus mitrinot un stiprinot ādas aizsargbarjeru. Tāpat jutīgai ādai var būt piemērota mandeļskābe (AHA), kas mazāk kairina ādu nekā glikolskābe, jo lēnāk iekļūst ādā, tāpēc ir piemērota jutīgai un apsārtušai ādai, kā arī ādai ar tendenci uz akni.
Normālai un kombinētai ādai var izmantot dažādu skābju kombinācijas, lai pielāgotos ādas vajadzībām. Piemēram, glikolskābe vai mandeļskābe palīdzēs uzlabot ādas tekstūru un piešķirt tai veselīgu mirdzumu. Salicilskābe (BHA) mazās devās var būt noderīga T-zonai, lai regulētu sebuma veidošanos un attīrītu poras. Savukārt hialuronskābe, lai gan nav eksfoliants, var būt ļoti efektīva kombinācijā ar AHA vai BHA, jo palīdz mitrināt ādu un novērš pārmērīgu sausumu.
Profesionālās un mājas lietošanai paredzētās skābes: kāda ir atšķirība?

Foto: Freepik.com/ senivpetro
Profesionālajos pīlingos tiek izmantotas augstākas skābju koncentrācijas (līdz pat 70% AHA vai BHA), nodrošinot intensīvāku iedarbību un efektīvāk risinot dziļākas ādas problēmas. Tomēr šīs procedūras prasa speciālista uzraudzību, jo tām ir augstāks ādas kairinājuma un jutīguma risks.
Savukārt mājas lietošanai paredzētie produkti satur zemākas skābju koncentrācijas (parasti līdz 10% AHA vai ap 2% BHA), piedāvājot maigāku eksfoliāciju, kas ir piemērota regulārai lietošanai. Lai gan tie ir drošāki, to iedarbība ir pakāpeniskāka un mazāk intensīva nekā profesionālajiem pīlingiem.
Pēc profesionāla pīlinga veikšanas speciālists var ieteikt uz laiku izvairīties no aktīvu skābju lietošanas. Kad āda būs atjaunojusies, iknedēļas mājas pīlingi var palīdzēt saglabāt profesionālas procedūras laikā iegūtos rezultātus.
Kā pareizi lietot skābes saturošus produktus un izvairīties no kļūdām?
Lai skābes dotu maksimālu labumu bez blakusparādībām, izvairies no biežāk pieļautajām kļūdām un ievēro pareizas lietošanas principus.
Biežākās kļūdas un kā no tām izvairīties
- Pārmērīga lietošana: pārāk bieža skābju lietošana var bojāt ādas aizsargbarjeru, izraisot apsārtumu un sausumu. Sāc ar vienu līdz divām reizēm nedēļā, lai āda pierastu, un pakāpeniski palielini biežumu. Obligāti izlasi lietošanas instrukciju, jo dažas skābes var lietot katru dienu, bet spēcīgākas iedarbības skābes – tikai divas trīs reizes nedēļā vai pat retāk.
- Nepareiza kombinēšana: skābes var nesaderēt ar citām aktīvajām sastāvdaļām, piemēram, retinoīdiem, tāpēc pirms sejas kopšanas produktu kombinēšanas pārliecinies par šo produktu sastāvā esošo vielu savietojamību.
- Vairāku eksfoliantu vienlaicīga lietošana var izraisīt kairinājumu, tāpēc izmanto tikai vienu eksfoliantu vienas sejas kopšanas procedūras laikā.
- Nepietiekama aizsardzība pret sauli: skābes padara ādu jutīgāku pret UV starojumu, tāpēc vienmēr, dodoties ārā, lieto saules aizsargkrēmu ar SPF 30 vai augstāku aizsardzību.
- Instrukciju neievērošana: sejas kopšanas līdzekļa atstāšana uz ādas ilgāk, nekā norādīts, var izraisīt kairinājumu. Seko ražotāja norādījumiem!
- Ādas kņudēšanas saistība ar produkta efektivitāti – mīts! Skābei nav jāizraisa kņudēšana vai dedzināšana, un tas nenorāda uz to, ka skābe sākusi darboties! Ja rodas stiprs kairinājums, samazini skābes lietošanas biežumu vai izvēlies maigāku formulu.
Padomi drošai un efektīvai lietošanai

Foto: Freepik.com/ senivpetro
- Sāc ar zemākas koncentrācijas produktiem un veic testu uz neliela ādas laukuma, lai pārliecinātos par ādas reakciju;
- Lieto mitrinošu krēmu pēc skābes uzklāšanas, lai uzturētu ādas mitruma līmeni un aizsargātu ādas barjeru;
- Skābes saturošu produktu vislabāk uzklāt vakarā, lai mazinātu UV staru ietekmi un nodrošinātu ādas atjaunošanos;
- Pielāgo skābju lietošanu sezonai – vasarā, pastiprinoties saules iedarbībai, izvēlies maigākus produktus un īpaši rūpējies par SPF aizsardzību;
- Seko ādas reakcijai un, ja rodas pārmērīgs sausums vai kairinājums, samazini produkta lietošanas biežumu vai izvēlies saudzīgāku alternatīvu;
- Ja neesi pārliecināts par pareizā produkta izvēli vai lietotie produkti nesniedz gaidīto rezultātu, konsultējies ar dermatologu vai kosmetologu. Šie speciālisti palīdzēs atrast piemērotāko risinājumu tavam ādas tipam un vajadzībām.
Skābes sejas kopšanā var kļūt par lielisku risinājumu ādas stāvokļa uzlabošanai, piešķirot tai gludu, mirdzošu un veselīgu izskatu. Tomēr jāatceras, ka skābju efektivitāte un drošība ir atkarīga no pareizas produkta izvēles, tā lietošanas veida un ādas īpašībām. Vienmēr, ja rodas šaubas, ieteicams konsultēties ar speciālistiem, lai izvairītos no nevēlamiem efektiem un sasniegtu efektīvu rezultātu. Tikai ar pārdomātu pieeju skābes var kļūt par vērtīgu skaistumkopšanas rutīnas papildinājumu, kas ilgtermiņā uzlabos ādas veselību un izskatu.