Reizēm mīlestība izplēn, tad jādomā ne tikai par to, kā tikt galā ar jaunajām sajūtām, situāciju un statusu, bet jātiek galā arī ar piņķerīgo procesu, kas saistīts ar
laulības šķiršanu. Latvijā ir divas iespējas, lai likumīgi varētu šķirt laulību.
Laulības šķiršana pie zvērināta notāra
Pats svarīgākais, lai laulību varētu
šķirt zvērināts notārs, ir partneru spēja vienoties savā starpā. Būtiskākās lietas, ar kurām ir jātiek skaidrībā, – bērni un kopīgā manta, precīzi definējot gan nepilngadīgo bērnu aizgādību, saskarsmes tiesības, bērnu uzturlīdzekļus un kopīgās mantas sadali. Jāatceras, ka kopīgā manta ietver arī kopīgos kredītus. Zvērināts notārs vadlīnijas gan tekošajam procesam, gan skatam nākotnē.
Tas gan nenozīmē, ka jums pie notāra jau jānāk ar skaidru plānu, kas paliks kuram. Tieši notārs var palīdzēt ieraudzīt kopainu un, balstoties uz savu pieredzi un profesionalitāti, pieņemt lēmumus, kas būs saistoši abām pusēm. Svarīgākais atslēgas vārs šajā posmā ir sapratne, ka abi laulātie grib un ir spējīgi vienoties.
Ja laulātos nesaista ne bērni, ne kopīgas mantas dalīšana, tad vienīgais, par ko jāvienojas, ir fakts, ka abi ir gatavi šķirties.
Laulības šķiršanās process tiek uzsākts tad, kad saņemts abu laulāto kopīgs
iesniegums par laulības šķiršanu. Iesniegums pašiem nav jāsagatavo, to notārs izdarīs brīdī, kad satiksieties.
Iesniegumam par laulības šķiršanu jāpievieno arī laulības apliecības oriģināls vai, ja tāds nav saglabājies, dzimtsarakstu iestādes izsniegts noraksts vai izraksts, vai izziņa no civilstāvokļa aktu reģistra. Ja laulātajiem ir kopīgs nepilngadīgs bērns vai kopīga manta, iesniegumam par laulības šķiršanu jāpievieno rakstiska vienošanās par kopīga nepilngadīgā bērna aizgādību, saskarsmes tiesībām, bērna uzturlīdzekļiem un kopīgas mantas sadali. Šādu vienošanos sastādīt var palīdzēt arī notārs.
Arvien vairāk pāru izmanto iespēju izšķirties tiešsaistē, kas nozīmē, ka
laulību iespējams šķirt attālināti – videokonferencē, arī tad, ja kāds no partneriem neatrodas Latvijā. Šādu iespēju gan var izmantot tikai Latvijas pilsoņi. Ja viens ir ārvalstnieks, tad laulības šķiršanai jāizvēlas valsts pēc pastāvīgās dzīvesvietas.
Kad pāris ir satikušies pie notāra, izrunājuši vienošanās pamatprocesus un pieturas punktus, tiek dotas 30 dienas, lai nogaidītu un saprastu, ka pieņemtais lēmums par šķiršanos tiešām jāīsteno.
Ko darīt ar bērniem?
Ja mantu var pārdalīt teju fiziski un precīzi pa milimetram, tad kopīgi bērni un rūpes par tiem ir sāpīgākais un sarežģītākais jautājums, kas jāsakārto šķiršanās procesa laikā. Viens no populārākajiem lēmumiem ir dalīt ikdienas aprūpi uz pusēm, atrunājot visu, kas saistīts ar uzturlīdzekļiem, neaizmirstot domāt arī par nākotni, bet katrai ģimenei, situācijai šis modelis var būt citādāks. Pateicoties notāru profesionalitātei un "skatam no malas", netiks darīts pāri bērniem un viņu aprūpei ne šodien, ne tuvākajā nākotnē.
Diemžēl ir situācijas, kad emocijas ir tik sakāpinātas, ka cieņpilna un saprātīga vienošanās neizdodas pat emocijās noturīgākajiem, tad vienīgā opcija
laulības šķiršanai ir tiesā.
Laulības šķiršana tiesā
Ja laulātajiem neizdodas vienoties par kopīgās mantas sadali, nepilngadīgu bērnu aizbildniecību vai šķiršanās procesam nepiekrīt viens no laulātajiem, tad laulību var šķirt tikai tiesā. Ja pie zvērināta notāra abi iet sadarbības ceļu, tad tiesā šķiršanās prasītājs ir viens. Un šeit pats būtiskākais faktors ir sakarīgi un operatīvi vienoties par strīda jautājumiem, jo ilgāk par to tiks diskutēts, jo garāks un mokošāks būs pats šķiršanās process. Jāņem vērā, ka laulības šķiršana tiesā jau pašos pamatos būs daudz laikietilpīgāka, dārgāka un sarežģītāka nekā šķiršanās zvērināta notāra uzraudzībā.