Slow fashion jeb lēnā mode – ko tas nozīmē un kā to ieviest savā ikdienā?
Modes tendences mainās zibenīgi, veikalos teju nemitīgi ir vilinošas atlaides, bet interneta vietnes piedāvā tūkstošiem preču par neticami zemām cenām. Ātrā mode jeb fast fashion nosaka mūsu iepirkšanās paradumus, mudinot pieņemt impulsīvus lēmumus un iegādāties arvien jaunus apģērbus un aksesuārus, bet kvalitāte un ilgtspēja nereti tiek atstāta novārtā. Šāda patēriņa kultūra rada virkni ekoloģisku un sociālu problēmu, kā rezultātā arvien populārāka kļūst alternatīva – lēnās modes jeb slow fashion kustība. Ko sevī ietver slow fashion filozofija un kā to ieviest savā ikdienā?
Ātrā vs. lēnā mode
Ātrā mode ir apģērbu, apavu un aksesuāru ražošanas un tirdzniecības modelis, kam raksturīga zibenīga modes tendenču ieviešana tirgū – ražotāji atdarina aktuālos augstākās modes dizainus par iespējami zemām izmaksām un masveidā nogādā tos mazumtirdzniecībā. Tā kā tendences nemitīgi mainās, ražošanas cikls ir īss – veikalos pastāvīgi ieplūst jaunās kolekcijas, bet precēm, kas jau ir pārdošanā, arvien tiek piemērotas atlaides. Šie apģērbi lielākoties tiek izgatavoti no lētiem materiāliem, tādējādi nodrošinot zemas cenas, bet vienlaikus tie ātri nolietojas vai vairs neatbilst tendencēm, un pircēji iegādājas arvien jaunas lietas. Ātrā mode iegulda apjomīgus līdzekļus reklāmas budžetā, turklāt tā ir pieejama ne vien klātienes veikalos, bet arī tīmeklī, kur īpaši iecienīti ir trešo valstu internetveikali ar nebeidzami plašu preču sortimentu un zemām cenām. Tādējādi iepirkšanās kļuvusi vēl ērtāka un pieejamāka, pirkumi nereti tiek veikti impulsīvi, bet iegādātie apģērbi izmantoti vien dažas reizes, bet pēc tam nolikti skapī vai izmesti.
![Autors: Freepik.com / freepik](https://img.visaigimenei.lv/article/open/a/t/7078532187_atra-mode_580x387.jpg)
Autors: Freepik.com / freepik
Ātrajai modei kļūstot par normu, aizvien skaidrāk iezīmējas būtiskas problēmas, ko šāds modelis rada un veicina. Tekstila rūpniecība kļuvusi par vienu no nozarēm, kas rada visaugstāko piesārņojumu, ietekmējot kā gaisu, tā ūdeni un augsni. Apģērba ražošanas procesā tiek patērēts ievērojams daudzums ūdens, ražošanas un transportēšanas laikā rodas gaisa piesārņojums, bet upēs un ezeros nonāk milzīgs daudzums ķīmisku vielu un mikroplastmasas. Turklāt iegādātā apģērba mūžs ir īss – pēc pāris valkāšanas reizēm tas tiek izmests, radot ievērojamu tekstila atkritumu apjomu. Ātrā mode ietekmē ne vien dabu un klimatu, bet arī sociālo jomu – apģērbi bieži tiek ražoti attīstības valstīs, kur darbinieki strādā sliktos apstākļos un saņem zemu atalgojumu. Vairāki lielie ražotāji izpelnījušies kritiku par darbaspēka ekspluatāciju, necilvēcīgiem apstākļiem un bērnu darbu.
Lai gan ātrā mode un patērētāju kultūra joprojām dominē, arvien vairāk cilvēku izvēlas alternatīvu – ātrās modes pretstatu, sauktu par slow fashion jeb lēno modi. Šī kustība veicina atbildīgu un ilgtspējīgu pieeju modes preču iegādē, atsakoties no impulsīviem pirkumiem un priekšplānā izvirzot kvalitāti, nevis kvantitāti.
Kas ir lēnā mode?
Slow fashion mudina izvēlēties kvalitatīvus, ilgtspējīgus un ētiski ražotus apģērbus, apavus un aksesuārus. Priekšroka tiek dota drēbēm, kas izgatavotas no kvalitatīva un izturīga auduma, un tādējādi kalpos ilgāk. Tāpat ieteicams izvēlēties dabīgus un pārstrādātus materiālus, kas atstāj mazāku ietekmi uz vidi. Tā vietā, lai bezgalīgi mainītu garderobi, sekojot aktuālajām tendencēm, tiek izvēlētas drēbes, kas nezaudē aktualitāti un ir viegli kombinējamas ar citiem apģērbiem. Uzvaras gājienu piedzīvo lietoto preču veikali, kas ļauj samazināt tekstila atkritumu apjomu, bet jau iegādātie apģērbi tiek laboti, šūti un pārveidoti, lai tādā veidā kalpotu ilgāk.
Lēnā mode pievērš uzmanību arī apģērba ražošanas apstākļiem un mudina nodrošināt strādniekiem labus darba apstākļus, drošību un taisnīgu atalgojumu.
![Autors: Pexels.com](https://img.visaigimenei.lv/article/open/g/a/7078532337_garderobe_580x387.jpg)
Autors: Pexels.com
5 veidi, kā ieviest lēno modi savā ikdienā
Lai gan sākotnēji mainīt savus iepirkšanās paradumus var būt gana sarežģīti, ieviešot vien nelielas korekcijas savā ikdienā, tu vari pakāpeniski pāriet uz atbildīgāku un ilgtspējīgāku preču patēriņu.
Izvērtē savu garderobi. Pirms iegādājies jaunu lietu, izpēti skapi. Iespējams, kaut kas līdzīgs tev jau ir – vai tiešām tev nepieciešamas piektās melnās augstpapēžu kurpes? Pārliecinies, ka noskatītā lieta patiešām iederas tavā garderobē. Vai to būs iespējams kombinēt ar citiem apģērbiem, vai tā noguls plauktā starp citiem impulsīviem pirkumiem?
Investē kvalitatīvos apģērbos. Tā vietā, lai iegādātos vairākas lētas lietas, pievērs uzmanību apģērba kvalitātei un materiālam. Dod priekšroku dabīgiem un izturīgiem audumiem, piemēram, kokvilnai, linam vai kašmiram. Lai gan šādi apģērbi izmaksā vairāk, tie ir daudz ērtāki, izskatās labāk un kalpos ievērojami ilgāku laiku.
Dod apģērbam otru dzīvi. Atmet aizspriedumus par lietotiem apģērbiem – kā lietoto preču veikalos, tā interneta platformās pieejams plašs un daudzveidīgs lietotu apģērbu, apavu un aksesuāru klāsts. Pateicoties ātrajai modei, šīs preces lielākoties izskatās gluži kā jaunas vai ar maznozīmīgiem defektiem. Dodot apģērbam otru dzīvi, tu samazināsi tekstila atkritumu daudzumu, turklāt tā ir lieliska iespēja atrast unikālas lietas un ietaupīt.
Pievērs uzmanību apģērba kopšanai. Pareiza un rūpīga apģērba kopšana ļaus paildzināt tā mūžu. Mazgā drēbes zemākā temperatūrā, izmanto ekoloģiskus mazgāšanas līdzekļus un izvairies no pārmērīgas drēbju žāvēšanas veļas žāvētājā, kas var kaitēt auduma kvalitātei. Apgūsti vienkāršus apģērba labošanas paņēmienus – notrūkušu pogu iespējams piešūt, caurumu – aizšūt vai aizklāt ar dekoratīvu elementu, savukārt apģērbu, kurš kļuvis par lielu, – pielāgot izmēram.
Atbalsti vietējos zīmolus un ražotājus, kas ievēro ētiku. Dod priekšroku zīmoliem, kas veicina ilgtspējīgu ražošanu un ētisku attieksmi pret darbiniekiem. Arī Latvijas tirgū ir vairāki dizaineri un zīmoli, kas piedāvā augstas kvalitātes, videi draudzīgu apģērbu.
Lēnā mode – tas nav tikai par to, ko velkam mugurā. Tā ir atbildība pret vidi un apkārtējiem, ilgtspējīgu dzīvesveidu un apzinātību, rūpējoties ne vien par šodienu, bet arī nākamajām paaudzēm. Patērētāji arvien biežāk pieprasa caurskatāmību, pievēršot uzmanību tam, kur un kā viņu iegādātais apģērbs tiek ražots, turklāt arī vairākas valstis, tostarp Eiropas Savienība, ievieš regulas, kas ierobežo ražošanas radīto piesārņojumu un mudina uzņēmumus būt atbildīgākiem. Tādējādi laika gaitā ātrā mode var zaudēt savu ietekmi, priekšplānā izvirzot apzinātību un ilgtspēju.