Tautastērps visam mūžam un vienai dienai
Latviešu tautastērps ir atguvis pienācīgo vietu mūsu ikdienā un svētkos. Arī tagad, tāpat kā pirmskara Latvijā, valsts pieņemšanās redzamas dāmas, kuras ar lepnumu nēsā tautastērpu.
Tas, ko mēs tagad saucam par tautastērpu, pirms pāris gadsimtiem bija goda apģērbs, kas darināts pēc vietējām tradīcijām, ar radošumu izmantojot labākos iespējamos materiālus, ģimenes un vietējo amatnieku rokdarbu prasmes un piešķirot tradīcijām jaunas nianses – pēc katra valkātāja gaumes un skaistuma izpratnes. Tērps rādīja gan vietu, no kurienes cilvēks nāk, gan sabiedrisko un mantisko stāvokli, gan arī vecumu un ģimenes statusu, kas šobrīd nebūt vairs nav pašsaprotami.
Lai šodien izgatavotu senā goda tērpa atdarinājumu, ko esam pieraduši saukt par autentisku tautastērpu, “ANVI AM” prasmīgie meistari izmanto muzeju krājumos atrodamos eksponātus, radoši kombinējot sastāvdaļas, lai veidotu autentiskajam tērpam maksimāli tuvu atdarinājumu.
Ļoti svarīgs nosacījums ir etnogrāfisko novadu robežu ievērošana – vienā tērpā nedrīkst būt neloģiski savienojumi. Lai vai cik ļoti patiktu Nīcas vainags un vienlaicīgi arī Trikātas brunči, tos vilkt kopā ir nepareizi. Un arī viena novada robežās jācenšas pieturēties pie attiecīgajā pagastā raksturīgajām tautastērpu komplektēšanas tradīcijām un muzeju eksponātiem.
Līdz ar mūsu dzīves līmeņa attīstību arvien mazāk paliek amatnieku, kas prot darbus, ko vēl pirms nieka 100 gadiem darīja katra pusaugu meitene vai zēns. Tā, piemēram, norvēģu tautastērpus pārsvarā izgatavo baltkrievu, ukraiņu, lietuviešu un arī latviešu sieviešu rokas, kas prot tradicionālos Eiropas sieviešu rokdarbus – aušanu, šūšanu, izšūšanu, adīšanu, tamborēšanu u.c.
Attīstītākajās Eiropas valstīs jau ir grūtības iegādāties gan atbilstošus materiālus, gan arī instrumentus pat salīdzinoši vienkāršiem rokdarbiem, jo pēdējās pāris desmitgadēs būtiski samazinājies pieprasījums pēc tiem.
SIA “ANVI AM” ar tautastērpu izgatavošanu nodarbojas jau vairāk nekā 20 gadus un pastāvīgā darbā nodarbina 4 prasmīgus amatniekus, uz dažādiem projektiem sadarbojoties ar meistariem visā Latvijā. Uzņēmums rūpējas arī par rokdarbu prasmju saglabāšanu nākamajām paaudzēm, audzinot jaunus amatniekus. “ANVI AM” izgatavo tautastērpus gan tautas mākslas kolektīviem – koriem, folkloras grupām un deju kolektīviem –, gan vienreizējiem notikumiem un uzvedumiem, gan arī uz individuāliem pasūtījumiem un veselām ģimenēm.
Sava tautastērpa izgatavošana prasa lielas laika un/vai naudas investīcijas, un, ja tērpu pēc tam lieto reizi piecos gados, jāpārdomā, vai tas ir tā vērts. Šādiem gadījumiem “ANVI AM” piedāvā tautastērpu nomu gan individuāli, gan grupām.
“ANVI AM” ar panākumiem piedalās valsts un pašvaldību iepirkumos par tērpu izgatavošanu dažādiem tautas mākslas kolektīviem un uzņemas pilnu projekta virzību no pirmās konsultācijas un mēru noņemšanas līdz pat tērpu labošanai un pāršūšanai jauniem dalībniekiem pēc vairāku gadu lietošanas.
Uzņēmuma meistari labi pārzina gan tērpu valkāšanas tradīcijas, gan praksi mūsdienās. Kur tas ir pieļaujams, skatuves tērpu darināšanā tiek izmantoti kvalitatīvi mūsdienīgi materiāli, kas nemazina tērpa etnogrāfisko vērtību. “ANVI AM” darinātajos tērpos dejotāji var brīvi kustēties un koristi majestātiski pārstāvēt savu novadu.
Neatkarīgi no tā, vai tērpu paredzēts valkāt svētkos visu mūžu un vēlāk atstāt nākamajām paaudzēm vai arī uzvilkt tikai vienā īpašā dienā, “ANVI AM” pieredzējušie meistari ir gatavi palīdzēt gan ar padomu, gan prasmēm, gan arī bagāto nomas tērpu klāstu.
Aicinām sazināties https://www.anviam.lv/kontakti, un centīsimies atbildēt uz visiem jautājumiem!