Vai vari kļūt par asins donoru? Mīti par asins ziedošanu
Ziedojot asinis, katrs donors tikai pusstundas laikā var palīdzēt trīs cilvēkiem. Asinis ir neaizstājamas, tāpēc pacientu liktenis ir tiešā veidā atkarīgs no donoru atsaucības. Valsts asinsdonoru centra (VADC) dati liecina, ka vien nepilni 4% Latvijas iedzīvotāju ir pastāvīgie donori – visbiežāk no ziedošanas attur neziņa un bailes par procesu. Kādi ir visbiežāk sastopamie mīti par asins ziedošanu?
Asins ziedošana ir sāpīga
Ikviens, kurš kaut reizi dzīvē nodevis asins analīzes, patiesībā jau ir guvis priekšstatu arī par asins ziedošanas procedūru, jo abi dūrieni ir ļoti līdzīgi. Asins ziedošana ir ne tikai nesāpīga, bet arī ātra, jo prasa vien aptuveni 15 minūtes.
Par donoru var kļūt tikai pilnīgi vesels cilvēks
Lai rūpētos par asins saņēmēju drošību, VADC ir izstrādājis sarakstu ar iemesliem, kuru dēļ cilvēks nevar kļūt par donoru. To starpā ir dažādas infekcijas un autoimūnās saslimšanas, sirds – asinsvadu slimības, akūti iekaisumi u.t.t., taču daudzi cilvēki ar vieglām saslimšanām joprojām var ziedot asinis!
Asins ziedošana ir kaitīga veselībai
Donors vienā reizē ziedo 450ml asiņu, kas ir apjoms, kura zaudēšana nav kaitīga veselībai. Tieši pretēji, pēc asins ziedošanas, organisms veco šūnu vietā rada jaunas – notiek asinsrades sistēmas atjaunošanās, kas atstāj pozitīvu efektu uz veselību.
Ziedotās asinis saņems cilvēks, kuram ziedots
Ziedojot asinis konkrētam cilvēkam, pacients patiešām saņems nepieciešamo palīdzību, taču ne obligāti konkrētā donora ziedoto. Katrs donors veic asins krājuma papildinājumu, tādejādi nodrošinot, ka palīdzību varēs saņemt visi, kam tas nepieciešams. Tāpēc arī svarīga regulāra ziedošana, lai asins banka būtu pilna ikreiz, kad vajadzīgs.
Ja vienreiz neizdevās ziedot asinis, tātad to nevarēs darīt nekad
Iemesli asins ziedošanas atteikšanai ir dažādi un daudzi no tiem īslaicīgi. Piemēram, reizēm ziedošanu atsaka pazemināta hemoglobīna dēļ. Tādā gadījumā pēc dzelzs krājumu papildināšanas var atkal sēsties donora krēslā. Savukārt, ja atteikums saņemts neatbilstošu vēnu dēļ, tad vērts mēģināt ieplānot VADC apmeklējumu siltā dienā, kad vēnas kļūst plašākas un labāk redzamas.
Ziedojot asinis, pastāv inficēšanās risks
VADC strādā atbilstoši visām drošības prasībām un visas asins sistēmas ir vienreiz lietojamas, sterilas un pilnīgi drošas gan donoriem, gan mediķiem, tāpēc asins ziedošanas laikā inficēties nav iespējams.
Cilvēki ar tetovējumiem nevar būt donori
Arī tetovējumu īpašnieki var ziedot asinis. Ierobežojums ir spēkā vienīgi četrus mēnešus pēc tetovējuma veikšanas. Tas attiecas arī uz pīrsingiem un permanento grimu.
Pēc asins ziedošanas būs nespēks
Donoriem iesaka uzreiz pēc ziedošanas mirkli atpūsties un ziedošanas dienā izvairīties no smaga fiziska darba vai treniņiem. Lai arī daži cilvēki var izjust nespēku, organismu reakcijas ir ļoti dažādas un daudzi ziedotāji nenovēro izmaiņas pašsajūtā.
Par asins ziedošanu
VADC kampaņā “Piepildi karogu” radīts īpašs karogs, kas spilgti ataino realitāti – vien 41% Latvijas iedzīvotāju ir ziedojuši asinis. Ar sabiedrībā atpazīstamu cilvēku, tostarp satura veidotāju, atbalstu šis karogs aicina iedzīvotājus, īpaši jauniešus, kļūt par asinsdonoriem un regulāri ziedot asinis, lai palīdzētu nelaimē nonākušajiem.