Mans bērns
Kā sulas, limonāde un ledus tēja ietekmē bērna veselību? Stāsta uztura speciāliste
Lai nodrošinātu bērna organisma normālu attīstību un darbību, ir vitāli svarīgi pietiekamā daudzumā uzņemt šķidrumu. Taču ļoti būtiski ir arī tas, kāds šķidrums tiek uzņemts. Sertificēta uztura speciāliste atklāj saldināto dzērienu – sulu, limonāžu un ledus tēju – ietekmi uz bērna veselību.
Vecāku rokasgrāmata – kad un kā bērnam mācīt par naudu?
Būt bērnu vecākiem ir liela atbildība – tieši vecāki ir tie, kas audzina nākotnes sabiedrību un parāda bērniem, kā strādā mūsu pasaule, tostarp viss, kas saistās ar naudu. Veiksmīga finanšu prasmju attīstīšana jau bērnībā palīdzēs pieņemt labākus finanšu lēmumus nākotnē – veidot budžetu, krāt naudu, būt atbildīgam, plānot un iepirkties gudrāk, jo nav noslēpums, ka mainīt ieradumus pieaugušā vecumā ir krietni grūtāk.
Tuvojas jaunais mācību gads: Kā vieglāk atgriezties pie ierastā režīma un agriem rītiem?
Tā kā vasarā dienas ir garākas, mēs mēdzam vairāk nodarboties ar dažādām aktivitātēm. Mūsu ikdiena ir mazāk saspringta un gulēt iešanas laiks ir vēlāks – mūsu smadzenes uzskata, ka vēl ir agrs. Tomēr līdz ar rudeni rodas nepieciešamība atgriezties pie krietni strukturētākas ikdienas, tostarp laicīgāk doties gulēt un atsākt iet uz skolu un uz ārpusskolas nodarbībām.
Kā ģimenei ar skolēnu sagatavoties jaunajam mācību gadam?
Sākoties jaunajam mācību gadam, mainās gan bērnu, gan vecāku dzīve – ir jauni pienākumi, prasības, cits dienas ritms. Pastiprinātu stresu, fizisku un emocionālu slodzi, saskaroties ar jaunu vidi, ikdienas nodarbībām un mājas darbiem, īpaši izjūt pirmklasnieki un viņu ģimenes. Par to, kā sagatavot bērnu mācībām skolā, kā nodrošināt pareizu uzturu, atbalstīt imūnsistēmu un mazināt stresu, stāsta ģimenes ārste un sertificētā farmaceite.
Kā iekārtot ērtu un praktisku darba vietu skolēnam? Iesaka eksperte
Kaut arī vasaras brīvlaiks vēl rit pilnā sparā, skola atsāksies drīzāk, nekā šķiet, un ir īstais laiks iekārtot skolēna darba vietu mājās – it īpaši tiem, kuri skolas gaitas uzsāks pirmo reizi. Bērns, visticamāk, būs citādās domās, taču daudz svarīgāk par penāļa krāsu vai somas dizainu ir izvēlēties ergonomiskas mēbeles un atbilstošu apgaismojumu, kas nekaitē bērna stājai un redzei.
3 padomi, ja plāno ceļojumu kopā ar savu pusaudzi
Plānot ceļojumu kopā ar pusaudzi var būt tikpat liels izaicinājums kā ar mazuli, jo katrā vecumā ir savas vēlmes un vajadzības, taču tā ir arī lieliska iespēja saliedēt ģimeni un veidot kopīgas atmiņas. Automašīnu nomas un pilna servisa līzinga pakalpojumu sniedzējs apkopojis ieteikumus, kā gatavošanos ceļojumam padarīt par pozitīvu pieredzi gan bērnam, gan vecākiem.
Kā sagatavot bērnu vasaras nometnei? 7 padomi vecākiem
Vasara ir klāt un mammas un tēti gatavojas dažādot bērna vasaras atpūtu ar piedalīšanos kādā no vairākiem tūksošiem Latvijas vasaras nometņu. Vecākiem, kuriem jau ir pieredze ar atvases sūtīšanu uz kādu no nometnēm, jau ir priekšstats, kā tai jāgatavojas, taču tiem, kuru bērni šādā piedzīvojumā dosies pirmo reizi, noteikti ir daudz jautājumu. Sagatavot atvasi vasaras nometnei var būt aizraujošs, bet arī izaicinošs uzdevums, tāpēc “Multimetode – zinību centrs un bērnudārzs” sniedz padomus par to, kā sagatavot bērnu vasaras nometnei.
Bērni ar velosipēdu ceļu satiksmē: Ko vecākiem vērts atgādināt?
Ir trīs ceļu satiksmes negadījumi, ar kuriem visbiežāk saskaras riteņbraucēji – pārsista riepa, nokritusi ķēde un vieglas traumas. Lai kāda būtu situācija uz ceļa, ir vērts pārrunāt ar saviem bērniem, kā rīkoties un kur meklēt palīdzību, braucot ar velosipēdu bez vecāku uzraudzības.
Iekārto skaistu un drošu bērnistabu
Kad ģimenē ienāk mazulis, par vienu no svarīgākajām telpām mājoklī kļūst bērnistaba. Tās iekārtošana prasa īpašu uzmanību, jo bērnam jānodrošina gan drošība un komforts, gan estētiski pievilcīga vide.
Vecāki ievēro diētu. Vai to piedāvāt arī bērnam?
Cilvēka ēšanas paradumu pamati galvenokārt tiek ielikti bērnībā – bērns tos pārņem no saviem vecākiem, brāļiem un māsām. Tieši tāpēc ir ļoti svarīgi, lai jau no agras bērnības ģimene ievērotu veselīgas ēšanas principus jeb diētu (tulkojumā no sengrieķu valodas). Mūsdienās bieži novērojams, ka vecāki – it īpaši gados jauni – izvēlas dažādas specifiskas diētas, piemēram, ir vegāni vai svaigēdāji. Vai šāds uzturs ir piemērots arī bērnam?